banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Fındık üreticisine önemli uyarı

Ulusal Fındık Konseyinden üreticiye önemli çağrı.

Trabzon 04.08.2020, 12:54 04.08.2020, 13:08
Fındık üreticisine önemli uyarı

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı (UFK) Sebahattin Arslantürk, fındık üreticilerine, "Fındığı daldan değil, yerden toplayın" çağrısında bulundu.

Arslantürk, yaptığı yazılı açıklamada, 2020 ürünü fındık hasadına sahil kesiminde 7 Ağustos'tan önce başlanmaması gerektiğinin altını çizdi.

Fındığın tam olgunlaştıktan sonra hasat edilmesinin randıman üzerinden kalitede, dolayısıyla da kazançta artışa neden olacağına işaret eden Arslantürk, "Bu nedenle hasat için 'Daldan değil, yerden toplayın' çağrısı yapıyoruz." ifadesini kullandı.

Arslantürk, fındığın tam olgunlaşmadan toplanmasının üründe randımanın yanında kilo kaybına da yol açtığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"TMO'nun 50 randıman levant kaliteye vereceğini açıkladığı 22 liralık fiyat üzerinden hesap edecek olursak, sadece 1 randımanın da 44 kuruşa tekabül ettiğini düşünürsek, bunun da miktar ve kalite kaybı ve işçilik maliyeti olarak neredeyse 1 liraya denk geldiğini görürüz. Bu da erken toplama halinde 700 bin ton fındıkta üreticinin 700 milyon liralık bir gelir kaybı demektir."

Fındığın tam olgunlaştıktan sonra yerden toplanmasının hasattaki işçilik masrafını da azaltacağını belirten Arslantürk, "Yerden hasatta bir işçi daldakine göre çok daha fazla fındık toplayabilmektedir. Bunun da göz önünde bulundurulması gerekir." değerlendirmesinde bulundu.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (8)
Demir 2 ay önce
O konseye diyorumki. Boşver zaten para etmiyor. Maçkaya gel yer gösteriyim topla al git senin olsun
köylü 2 ay önce
üreticiye akıl vereceğinize ürününün değerini verin.oturdugunuz yerden boş konuşmak kolay çok biliyorsanız gelin siz toplayın.
Selçuk bkol 2 ay önce
Fındığı yere gecirince yüzde 20 domuz yer yüzde 10 yağışlı havada kaybolur kalan yüzde 70 in yüzde 30 uda bu simsarların sırtına gider kalanıda işçiydi gübreydi temizliğydi akıl vermesi kolaysa hesabı sen yap
Hasan Batman 2 ay önce
700 Bin ton Fındık var diyen masa başı oyuncuları ferrori nin sekreterleri zaman geldi utanmıyacakmısınız bakalım 550 bin tonu geçsin kendimi taksim meydanında yakıyorum çıkmazsa sizden biriniz kendini yakıyormu cevap bekliyorum sizden hadi hodri meydan cevap bekliyorum.!!!
Uludüz 2 ay önce
Dabi sırtımızdan daha çok kazanacaklar
Şaziye kaya 2 ay önce
Eyyy konsey yerden fındık toplayın diyorsunuz peki sayın konsey üyeleri bir günlüğüne bizim köye yomra ocak köyüne gelin eğer mümkünse yerden fındık toplayın bakalım toplayabilirseniz tabi soluğu ya ırmakta alırsınız ya da derede ????
Bulent ozturk 2 ay önce
Akil istemiyoruz 100 yildir bildigimiz yontemle topliyacagiz.degerini verin yeter .zaten egimli arazide bide findigi yere indirdinmi pesinden kosarsin yakalamak icin
Fındıkzade 2 ay önce
Mezar kazarken yandan akıl veren çok olur,daldan da toplasan yerden de toplasan nerdeyse aynı ve her arazi yerden toplamaya müsait değil ancak her üretici akıl almayı değil destek ve sağlam bir fiyat politikası bekliyor, biz üreticiler ürünümüzü çok şükür bi şekilde toplarız, siz ürüne sahip çıkacak adımlar atın boş havada kalmasın, her findik aynı terane,adamın arazisi toprak yapısı verimi belki 1 ağustosa uygun hadi buyrun

Gelişmelerden Haberdar Olun

@