Duruşma Trabzon'da! Metin Lokumcu'nun ölümünde 13 polise dava

Hopa olaylarında Metin Lokumcu'nun ölümüyle ilgili 13 polis Trabzon'da hakim karşısına çıkacak

Trabzon 21.04.2021, 12:10 21.04.2021, 13:05
Duruşma Trabzon'da! Metin Lokumcu'nun ölümünde 13 polise dava

Artvin'in Hopa ilçesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde 2011 yılındaki mitingi öncesi çıkan olaylarda polisin sıktığı biber gazı ile fenalaştığı öne sürülüp, hastanede yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu (55) ile ilgili yürütülen soruşturmada 10 yıl sonra dava açıldı. Lokumcu'nun ölümü ile ilgili ‘taksirle ölüme neden olma’ suçlamasıyla 13 polis, hakim karşısına çıkacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde, 31 Mayıs 2011 tarihindeki Hopa mitingi öncesi ve sonrası çıkan olaylarda kalp krizi geçiren emekli öğretmen Metin Lokumcu, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Olayla ilgili Hopa Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında dönemin İl Emniyet Müdürü Muhsin Armağan’ın da bulunduğu 13 polis hakkında ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan 6 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı. İddianame, Hopa Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Duruşma Trabzon'da! Metin Lokumcu'nun ölümünde 13 polise dava

ÖLÜMDE GAZLA NEDENSELLİK BAĞI

Metin Lokumcu’nun hayatını kaybetmesinde, kimyasal gazla nedensellik bağı olduğu yönünde Türk Tabipler Birliği Bilimsel Araştırma Kurulu’nca hazırlanan rapora yer verilen iddianamede; adı geçen polislerin, yoğun şekilde gaz kullanmaları ve gaz kullanma talimatı vermeleri nedeniyle Lokumcu’nun ölümünden taksir düzeyinde sorumluluklarının olduğu belirtildi.

DURUŞMA TRABZON’DA

Öte yandan Hopa Asliye Ceza Mahkemesi, Hopa Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak, kamu güvenliğinin tehlikeye düşmemesi için davanın yerinin değiştirilmesini talep etti. Metin Lokumcu'nun ölümüne ilişkin duruşma, ‘kamu güvenliği’ gerekçesiyle Trabzon’a alındı. Davanın ilk duruşması, yarın Trabzon 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (8)
Davut 6 ay önce
Bir insanı öldürmek bu kadar kolay olmamalı
ne boş kelamlar 6 ay önce
duruşmanın selameti kamu güvenliği zırvalıkları. kendi vatandaşından korkan hakim polis olur mu?
gençağa karafazlı 6 ay önce
2011 yılındaki mitingi öncesi çıkan olaylarda polisin sıktığı biber gazı ile fenalaştığı öne sürülüp?ARKADAŞLAR ÖNE SÜRÜLMEDİ LOKUMCU GAZ İLE ÖLDÜRÜLDÜ.sİZ GERÇEĞİ YAZMAYA BİLE ÇEKİNMENİZDE Kİ NEDNE NEDİR MERAK ETTİM.bU CİDDİ BİR DURUM SPOR HABERİ DEĞİL.TOPLUMUN ALGISINI NE ANLAMDA DEĞİŞTİRMEYE KALKTIĞINIZI ANLAMADIM.ELEŞTİRİSEL YAKLAŞMAK BU KADAR ZOR MU?SANIRIM SİTENİZDE EN GÜZEL OKUNAN HABERLER SPOR HABERLERİ FRANKO DEMEMİŞMİYDİ TOPLUMU TESLİM ALMANIN TEK YOLU EĞLENCE VE FUTBOL.KOLAY GELSİN SİZLERE..
Demir 6 ay önce
Söylediğiniz gibi önce hakim karşısına sonrada dışarı cıkacak lar
Mehmet 6 ay önce
Metin lokumcu karadenizdir, protesto insan hakkıdır
Adem 6 ay önce
Kim öldürmüş pardon
don bas 6 ay önce
olay hopada dava trabzonda,bunun tek nedeni olabilir,göstermelik yargilama nasil olsa bir ceza cikmayacak.
ömer61 6 ay önce
POLİS GÖREVİNİ YAPMIŞTIR, POLİSİ HAKSIZ GÖREN VATAN HAİNİR, O ÖLEN ŞAHSIN POLİSLERE TAŞLAR ATTIĞI ONLARCA RESİM MEVCUTTUR

Gelişmelerden Haberdar Olun

@