Düğmeye basıldı - Milyonlarca kişinin maaşına zam...

Emekli zammına asgari ücret ayarı.

Düğmeye basıldı - Milyonlarca kişinin maaşına zam...

Advertisement Advertisement

Emekliler Ocak ayının yaklaşması ile birlikte hükümetten gelecek zam müjdesini beklemeye başladı. Yaklaşık 12 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi yeni yılda maaşlarına iyileştirme istiyor. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar intibak düzenlemesi beklerken, maaşı bin liranın altında olan emekliler de taban maaş uygulaması istiyor. Hükümet bu talepler doğrultusunda emekli maaşlarına asgari ücret ayarı çekmek için harekete geçti. 

12 milyon emekli 2019 zammı için geri sayıma başlarken, milyonlarca emekli de taban maaş düzenlemesi ve intibak yasasını bekliyor. Özellikle 2000 yılından sonra emekli olanlar intibak yasasının çıkarılmasını isterken, maaşları bin liranın altında bulunan emekliler de iyileştirme zammı istiyor. Hükümet bu talepler doğrultusunda harekete geçmeye hazırlanıyor. 

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine maaş iyileştirmesi için düğmeye basıldı. İlk etapta 150 bin emekliye seyyanen zam yapılarak, en düşük maaş bin liraya çıkarılacak. Ardından da taban maaşın, belirlenecek asgari ücretle eşitlenmesi gündeme gelecek.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, yılda iki kez enflasyon oranında zam, bayramlarda ise ikramiye alıyor. Bu kapsamda taban maaşlara bakıldığında, en düşük Bağ-Kur emeklisi maaşının bin 53, Bağ-Kur Tarım emeklisi maaşının bin 79, 2000 yılı öncesi SSK emeklisi maaşının bin 733, 2000 yılı sonrası SSK emeklisi maaşının bin 21, memur emeklisi maaşının ise 2 bin 149 lira seviyesinde olduğu görülüyor.

TABAN BİN LİRA OLDU

Bu tablonun dışında, bin liranın altında maaş alan 150 bin emekli var. Meclis'e sevk edilen tasarıya göre, bu kişilerin maaşı bin liraya yükseltilecek. Düzenlemenin hayata geçmesiyle en düşük emekli maaşı bin liraya çıkacak.

Ancak iyileştirme çalışmaları bununla da sınırlı kalmayacak. Taban maaşları daha da yukarı çekmek için çalışmalar sürecek. Önümüzdeki dönemde taban maaşın asgari ücret seviyesine çekilmesi de söz konusu olabilecek. Bu formüle göre; asgari ücretin altında maaş olmayacak.

600 LİRAYA VARAN ZAM

Özellikle 2000'den sonra emekli olan SSK'lılarla Bağ-Kur tarım emeklilerinin maaşlarında ciddi zamlar ortaya çıkacak.

HESAP DEĞİŞECEK

Emekli aylıklarını iyileştirmek için ikinci formül, zam farklılıklarının ortadan kaldırılması. Sosyal güvenlik kurumlarının tümü, SGK çatısı altında birleştirildi. Ancak gerek emeklilik hesaplamaları, gerekse zam kararları hâlâ farklı uygulanıyor.

Bağ-Kur ve SSK enflasyonu beklerken, Emekli Sandığı emeklileri toplu sözleşmeye bağlı bulunuyor. Tüm emeklilerin toplu sözleşmeyle belirlenen rakam üzerinden zam alması için çalışmalar devam ediyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

En düşük emekli maaşını 1000 liraya çıkarmak için çalışmalar sürerken, emekli sendikalarından da konu ile ilgili talepler geldi. Sendikalar yılbaşında bin liranın altında maaş alan emeklilerin maaşlarına bu tutar üzerinden enflasyon zammı da eklenmesini istiyor. Yani sendikalar en düşük emekli aylığının 1000 TL + enflasyon zammı olarak verilmesini talep ediyor.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Remzi61
Remzi61 - 4 ay Önce

En düşük emekli maaşı bin lira olacakmışmış!!!Bir kişi dahi olsa bin lira ile bir ay geçinebilmesi mümkün mü acaba???Milletle dalga geçmek gibi bir şey olsa gerek!Gelir dağılımında adalet hiç yok,bu adaletsizliği giderecek bir çözüm üretilme yolunda bir adım bile yok.Öğretmen dörtbinlira maaş alır belediye otobüsleri yarı yarıya indirimli,polis ve asker görev esnasında ücretsiz olabilir;fakat onlara da tamamen ücretsiz,asgari ücretliye tam tarife,bu dpn derece haksızlık ve hak yemedir.Bunun gibi bir sürü örnek verebiliriz..

Can
Can - 4 ay Önce

Bu memleket bitmiş.

memo
memo - 4 ay Önce

emekli ne yapacak zammı her ay 100 lira yardım yap gelsin oylar

Salih cömert
Salih cömert - 4 ay Önce

1000 tl çok mu ıyi sizce 2000 sonrası emekliler can çekişiyor 1039 tl maaşmi olur 2000 öncesi sonrası ne adaletsizlik 2000 öncesi ssk pirimleri dahamı yüksek yattı 700 tl pirim yatırıp emekli olunca 930 tl alırsın nasıl bir adalet ben anlamıyorum hiç yatırma 65 maaşı 500 tl onu bekle daha iyi

YUSUF
YUSUF - 4 ay Önce

730 TL MAAŞ ALIYORUM EMEKLİLERE ÇOK BÜYÜK HAKSIZLIK VAR BİRAN ÖNCE MAAŞLRIN AS GARİ ÜCRETLE AYNI OLMASI LAZIM LÜTFEN BUNU YETKİLİLERE DUYURUN YETER KARDEŞİM AÇIZ AÇ

Bombaci mulayim
Bombaci mulayim - 4 ay Önce

Sosyal adalet gelir adaleti yok zengin zengin fakir daha fakir refah payi yok eski mucahitler oldu mutahitler Allah hesabini sorsun hukumettende zengin patronlardanda sanki parayi mezara goturecekler ceplerinde akrep var memleket pinti dolmus

recep  sezer...
recep sezer... - 4 ay Önce

2000 SONRASI KAMU EMEKLİLERİ MADUR DURUMDADIR... İNTİBAK YASASI DÜZENLEMESİ BEKLENTİMİZDİR...

banner426

banner204