7m


7m

hyundai

Doktora parke taşlı saldırıya Trabzon'dan tepki

Şanlıurfa'da doktora yapılan parke taşlı saldırıya Trabzon'daki sağlıkçılar tepki gösterdi.

Trabzon 20.07.2018, 13:40
Doktora parke taşlı saldırıya Trabzon'dan tepki

Trabzon Tabip Odası, 3 gün önce Şanlıurfa’nın Harran İlçesinde bir doktorun bordür taşı ile yaralanması olayı hakkında açıklama yaparak, saldırıyı lanetledi. 

Trabzon Tabip Odası, Şanlıurfa’nın Harran İlçesinde bir doktorun görevi sırasında yaralanmasına sert tepki gösterdi. Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Numune Kampüsünde toplanan doktorlar, Sağlık Çalışanlarına yapılan saldırı ve şiddeti lanetlediler. Trabzon İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Kemal Süleyman, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Hakan Usta, Başkan Yardımcısı İlyas Alp, Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hülya Kılıç Yılmaz’ın katıldığı basın açıklamasını Trabzon Tabip Odası Başkanı Dr. Ebru Sivri okudu. Sivri, sağlıkla şiddete somut adımlar atılmasını beklediklerini dile getirerek, “Şanlıurfa Haran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Servisi’nde görevli olan Dr. Bahattin Ahmet Yalçın’ın bir hasta yakını tarafından başına sert bir cisim vurularak darp edildiğini üzülerek öğrendik. Halen tedavi gören meslektaşımıza ‘Geçmiş Olsun’ diyor ve bir an önce sağlığına kavuşmacını umuyoruz. Yüzlerce meslektaşımız sözel veya fiziksel saldırıya uğradı ve ne yazık ki ölümle sonuçlananlar oldu. Biz artık basın açıklamaları ve kınama mesajları yayınlanmasından öte sağlıkta şiddetle ilgili somut adımlar atılmasını istiyoruz” dedi.

Doktora parke taşlı saldırıya Trabzon'dan tepki

Sivri, çıkacak yasalarla mesleki itibarlarının yükseltilerek güvenli ortamda mesleklerini icra etmek istediklerini belirterek, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mart tarihli konuşmasında sağlık çalışanlarına şiddet konusunda, ‘Size kalkan elleri affetmek mümkün değil. Bizim için bunların teröristten hiçbir farkı yoktur. Teröristlerin konumu neyse bunların da konumu odur’ demişti. Şiddete prim vermeyen hukuki bir sistemin temelleri atılmalı. Şiddetin toplumsal sebepleri irdelenmeli. Şiddete karşı toplum eğitiminin ilkokullar düzeyinden başlayarak artarak devam ettirilmesi için çalışmalar yapılmalı. Yasa çıkmadığı sürece biz hekimler tavrımızı ortaya koymaya devam edeceğiz. Önce zarar verme diye çıktığımız bu yolda önce zarar görme aşamasına geldik. Gelecek kaygısı duyarken yaşam kaygısı duymaya başladık” diye konuştu. 

Sivri, defalarca dile getirdikleri sağlıkta şiddeti önleme yasasının bir an önce çıkarılarak şiddet uygulayanlara hapis cezasının yasalaşmasını hatırlatarak, saplık kuruluşunda çalışan hekimler ve sağlık personelinin güvenliğinin sağlanması için caydırıcı ve önleyici gerçekçi önlemlerin hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.


Yorumlar (8)
Ekrem mersinli 4 yıl önce
-nedir? Ne oldu?
-Hastam vardı, çok telaşlıydım, öleceğini düşündüm, gözüm kimseyi görmedi, ne yaptığımı bile hatırlamıyorum, pişmanım.
-Olur öyle şeyler. Şu kadar gün cezan var, iyi hal (kravat takmış), hafifletici sebep (hastası varmış), pişmanlıkla onu daa bilmem kaç güne düşürelim. Eğer şu kadar lira yatırırsan devletin hesabına o kadar gün yatmazsan da olur. Ama 5 yıl boyunca doktor kafası patlatma parasını verdiğin günleri yatmak zorunda kalırsın. (5 yıldan sonra patlatabilirsin)
OLACAK OLAN B U.
HAKİMLER SAVCILAR BU İŞİN ÖNEMİNİ ANLAMALI.
Zübeyde Sevim 4 yıl önce
sağlık çalışanı sağlık vermek ister. ve de mümkünse eceliyle ölmek. bunu mümkün kılmamak için kaldırım taşıyla kızının ateşini düşürebileceğini sanan zihniyettekilerin hepsinin ama hepsinin canı cehenneme
hakan 4 yıl önce
yaptırım ağır olmalı. Örneğin herhangi bir sağlık çalışanına karşı bu tip bir eylemde bulunan kişinin hayatı boyunca sağlık harcamalarını devlet karşılamamalı. Kişi kendi cebinden ödemeli, ödemezse haciz gelmeli
baykal erdem 4 yıl önce
hastanede hastalar vardır. iyileşirler, ameliyat olurlar hatta ölürler. bilmem kimim öldü bilmem kimim ameliyatta kötüleşti diye doktora saldıranın vicdan yapmasına toplum izin vermemeli. şiddet yanlılarına lanet bir böcek gibi bakmalı tüm toplum.
Esmadüz 4 yıl önce
Bu hastane once kendi bi cozum bulsun hergun beyaz kot sozle taciz tehdit hasta ve yakinlari tarafindan guvenlik zafiyeti var ve idare buna kesinlikle onlem almiyor olaylardan haberdar oldugu halde illa bi saglikcini ciddi anlamda zarar gormesimi gerek once kendisi onlemleri alsin
Pinar arduc 4 yıl önce
Bu şiddeti yapanların doktor olmaya yetecek beyinleri yok ya ne yapacaklarını şaşırdılar.
eaf 4 yıl önce
şiddete karşıyım ama bazı saglıklıcıları iyi yapıyorlar .başımdan gecdiği için
ARİF 4 yıl önce
Numune Hastanesinin çocuk acil bölümünde saat 21:45 kızım ateş alev yanıyor acile zor düştüm.Doktor odasından çıktı müşaade alanında acil bir hasta var dedi gitti.Doktor dedim kızım baygın ateşi var.gelecem dedi 10 dk ya.Sinirle çıktım hastaneden Karadenizin aciline gitmek için.Bir de ne göreyim.Acil hasta bakmak için odasından çıkan doktor dışarıda sigara içiyor.şimdi ne olacak.Ne yapmak lazım.o doktora ne demek lazım.Bir babanın kızı kollarında ateşten baygın yatıyor ve doktor acil bir hasta var diye odasından çıkıyor.Bir de bakıyorsun o doktor dışarıya çıkmış sigara içiyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@