banner555

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya’dan flaş iddia! “Türk fındığı bitme tehlikesiyle karşı karşıya”

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya fındık bahçesine dadanan böcek ile ilgili flaş bir iddiada bulundu.

Trabzon 21.01.2021, 13:55 21.01.2021, 14:25

Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Trabzon’da fındık bahçelerinde görülen ve fındık ağaçlarının kurumasına neden olan Turunçgil uzun antenli böceği ile ilgili flaş bir iddia ortaya attı.

Haber61 TV’de ekranlara gelen, Atakan Kadıoğlu’nun hazırlayıp sunduğu ‘Aleni Sorular’ programına konuk olan Ahmet Kaya, böceğin yurt dışından İstanbul’a, İstanbul’dan da alınan süs bitkileri ile Trabzon’a geldiğini belirterek, raporlara rağmen 2015-2016 yıllarında Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin yurtdışından geldiği ve pahalı olduğu gerekçesiyle süs bitkilerini imha etmemesi sonucu böceğin fındık bahçelerine yayıldığı iddiasında bulundu.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya’dan flaş iddia! “Türk fındığı bitme tehlikesiyle karşı karşıya”

“DEHŞETE DÜŞTÜM”

Böceğin yayıldığı fındık bahçesine ilk gittiğinde dehşete düştüğünü belirten Ahmet Kaya, “Türk fındığını bekleyen en büyük sıkıntı.  2019 yılı Ağustos ayında Maçka ilçe başkanımızla gittim, Esiroğlu’ndaki fındıklıkta o manzarayı gördüm. Dehşete düştüm. Bir vatandaşın fındıklığına gittik, vatandaş oradan yılda 1 tona yakın fındık aldığını söyledi. O hastalık bulaştı 400-450 kg fındık aldığını söyledi. Yarıdan da daha az. Bahçeye girdim inanamadım. Fındık dalları yerde yatıyor, hepsi kopmuş, kök diye bir şey yok. Fındık dallarının hepsinin kök kısmına yakın bölgesinde parmak sığacak büyüklükte delikler var. Sanki matkapla standart delikler açmışsın fındık dallarına. Ayrıca fındık ocaklarının içinde ‘hızar talaşı’ gibi tozlar var. Dalı tuttum elimde kaldı. Kökü yok. Böceği getirdiler. 3 cm büyüklüğünde siyah-beyaz benekleri ve antenleri olan bir böcek. İleri yaştaki birkaç üreticiye sordum onlarda böceği ilk kez gördüklerini söylediler” dedi.

AKP BÖCEĞİ DİYORLAR

Vatandaşların Turunçgil uzun antenli böceğe “AKP Böceği” dediklerini ve böceğin Trabzon’a gelişi ile ilgili açıklamalarda bulunan Kaya, “Biraz araştırma yaptık. Turunçgil uzun antenli böceği. Hak arasında dracula deniyor ama şimdi halk arasında AKP böceği diyorlar o böceğe. 80 yaşındaki teyzemiz ben bu böceği ilk kez görüyorum dedi. Böceğin nereden geldiğini araştırdık. 2015-2016 yıllarında Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin o dönemki yöneticileri İstanbul’dan fidanlar, süs bitkileri getiriyor. Bu fidanlarda o zaman AK Parti belediyesi olan İstanbul Belediyesine yurtdışından gelmiş. Yurtdışından bu fidanlarla birlikte böcek İstanbul’a geliyor. O fidanların bir kısmı Trabzon’a gönderiliyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin fidanlığı da Esiroğlu’nda. Fidanları oraya koyuyorlar. Orada çalışan arkadaşlar bu böceği görüyorlar. İl Tarım Müdürlüğü’ne ve Ziraat Odasına haber veriliyor. Yetkililer geliyor, inceleme yapıyor. Diyorlar ki; “bu Turunçgil Uzun Antenli böceğidir, Bakanlığın listesinde mücadele yöntemi var. Bu bitkilerin derhal imha edilmesi lazım. Aksi takdirde önünü alma şansımız yok.” O dönem Trabzon Büyükşehir Belediyesi yetkilileri bunu ciddiye almıyorlar. O fidanları bunlar pahalı yurtdışından geldi deyip imha etmiyorlar. İmha etmeyince oradan hemen yanı başındaki fındıklığa sirayet ediyor” şeklinde konuştu. 

“SANKİ FINDIĞI YOK ETMEKLE GÖREVLENDİRİLMİŞ BİR BÖCEK”

Ahmet Kaya, böceğin sanki fındığı yok etmekle görevlendirildiğini vurgulayarak, “2019’da ben gittiğimde bir tane fındıklıkta vardı. Oradan çağrı yaptım. Tarım Bakanlığı’nın mücadele eylem planı burada. Bakanlık diyor ki; “ bu böcek görüldüğü yerde karantina kuralları uygulanır. O bölgedeki ağaçlar, bitki örtüsü kesilir imha edilir. 3-4 yıl burada hiçbir tarımsal faaliyet yapılmaz.” Bu kadar ciddi bir tehlike ile karşı karşıyayız. Gelin gerekli tedbirleri alın. Aksi takdirde bu yayılacak. Vatandaşların AKP Böceği ismi taktıkları o böcek günde 400-500 metre gidiyor. Fındığın dip kısmını deliyor, oradan içeri giriyor. Fındığın kök kısmına binlerce larva bırakıyor. O larvalar fındık ağacının köklerini yiyor, sonra oradan çıkıp başka yere gidiyor. Bir böceğin girdiği o delikten binlerce böcek fındıklığa yayılıyor. Her biri bu işlemi yapıyor. Bu böcek özellikle portakal, mandalina ağaçlarına dadanıyor. Artı, kiraz, vişne, şeftali, armut ağaçlarını da yok ediyorlar.  Ama sanki fındığı yok etmekle görevlendirilmiş bir böcek. O gün bizim yaptığımız uyarıları ciddiye almayanlar, CHP Milletvekili “boş konuşuyor, hikaye anlatıyor” diyen ki bir tanesinin de Maçka Belediye Başkanı olduğunu duydum. Öyle söylendi bana. Geçen hafta 2 yılın üzerine oraya gittim. Millet oraklarını eline almış, Belediye ve Ziraat orası bir genelge yayınlamış, Bütün fındıklıklarınızı kesip yakıyorsunuz demişler. Vatandaşlar şimdi ekmeğimiz dedikleri, geçindikleri fındık bahçelerini kesiyorlar, dalları yakıp ocakları da iş makineleri ile gömüyorlar. 4 yıl boyunca orada fındık yetiştiremeyecekler” dedi.

“DESTEK VAR AMA ÜRETİCİNİN KAYBINI KARŞILAMIYOR”

Yayınlanan genelge ile bahçesi zarar gören üreticilere destek verileceğinin tahaahhüt edildiğini ancak bu desteğin üreticinin kaybını tam anlamıyla karşılamadığını belirten Kaya, “Bizim o dönemki çabalarımız sonrasında Cumhurbaşkanlığı’ndan genelge yayınlandı. Bu zararlının görüldüğü yerde fındık sahiplerine 4 yıl boyunca destekleme verileceği belirtildi. 4 Yıl boyunca kilogramı 15 TL’den belirledi. Henüz paralar yatmamış, yatacağı taahhüt ediliyor. 4 yıl içinde fındık fiyatı belki artacak ama üretici 15 TL’den parasını alacak. Fındık bahçelerindeki ocakların gömülmesi işlemi için fındık bahçesi sahibinden 15 TL’den yüzde 18 kesinti yapıyorlar. Yüzde 18 gitti, fiyat artışından zarar ve en önemlisi Meclise gittiğimde bu konuyu gündeme getireceğim. 4 sene sonra fidanlar dikilecek, fidanın meyve vermesi 4-5 yıl alıyor. Üreticinin kaybı 8-9 yıl. 4 yıllık para ödüyorsun. Orada ciddi bir kayıp var” dedi.

TÜRK FINDIĞI BİTME TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA

Milletvekili Kaya, ciddi önlemlerin alınmaması ve böceğin yayılması ile Türk Fındığının bitme noktasına geleceği sözlerine ekleyerek, “Böceğin adı AK Parti böceği oldu. Üretici diyor bunu. Neden? O dönemki AK Parti Belediyesi yetkililerinin duyarsızlığı bu hale getirdi. Kaynağında böcek imha edilebilirdi, edilmedi. Türkiye’ye gönderilmesinde kasıt var mı, yok mu bilemiyorum. Elimde delil yok. Kasıtlı gönderildiyse o böceği kaynağında rapora rağmen imha etmeyenler de kasıtlı davrandı. O nedenle böceğin adı AK Parti böceği oldu. Köylünün dediği bu. AK Parti Belediyesinin yurt dışından getirdiği fidanlarla bu böcek oraya yayıldı. O dönemde 5-10 dönüm bir alandaydı böcek şimdi çok daha büyük bir alana yayıldı. Yüzlerce üretici bahçelerini kesiyor. Daha vahim olanı ise; eğer bu böcek o alanda imha edilemez ise ki bir arkadaş Beşirli’de evinin önünde böceği gördüğü söyledi. Esiroğlu-Mağmat boğazı sırtlarını aştı bu böcek ve yayılırsa bu böcek büyük bir felakete dönüşür. Allah korusun Ordu’ya kadar gider. Çünkü sürü halinde bir böcek binlerce böceğe dönüşüyor. Türk fındığı tehdit altında. Geç kalınmış tedbirler daha ciddi şekilde uygulanarak böcek o alanda imha edilebilmeli, aksi takdirde bütün fındıklıklarımızın geleceği yok oluyor. Yılda 2,5-3 Milyar Dolay girdi sağlayan, milyonlarca insanın ekmeği olan Türk fındığı bitme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Bu ciddiye alınmayacak, ilgileniyoruz, bakıyoruz anlayışıyla çözülecek bir mesele değil. Bu Türkiye’nin en önemli meselelerinden biri. Pandemi, ekonomik kriz ve bu mesele” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (13)
idris 2 ay önce
Size yazıklar olsun herşeyi akp ye bağlayıp sıyrılmayı iyi beceriyorsunuz Akp sizin kabusunuz olmuş en yakın psikolog bir doktora başvurun derim ilerlerse vay halinize yerdeki taş ayağına takılsa bu taşı akp koydu dersiniz utanmadan
Hüseyin 2 ay önce
Bunlar iyice zıvanadan çıktı
hakan 2 ay önce
idris az düşüncen olsa bahçende o böcek zaten olmazdı. böceği mossad getirdi dese atlardın üstüne.
erdi61 2 ay önce
chp li deyilim vekil secildiğinde sevinmiştim tahrik dilini kulamayacak biri demiştim sende üzüm üzüme bakarak kararır genel başkanına benzemişsin sürekli tahrik aşşağılama gayretındesin bu mantığa göre yöre insanının yüzde 60 ne oluyor böcekmi kelimeleri secerek kullanırsan tahrik etmezsın sayın vekil
Devinim ATADAN 2 ay önce
vampir kelebek tehlikesine de değinilmeli bu da çok tehlikeli bir kelebek türü yardımlarınızı rica ederim Karadeniz çöl olmasın akp chp mhp partiler farklı olsa hizmet insanoğlu içindir birleşin ve ülkemize sahip çıkalım
Bilenbiri 2 ay önce
Allah'ın yarattığı bir böcek vardır bi çaresi..
Bu kadarda ideolojik bağnazlık olmaz..
Böceğin çaresi olur ama senin kafanın yok...
Fatih 2 ay önce
Sayın kaya chp bu ülkeyi yıllarca biterememişse o böcekte fındığa zarar vermez korkmaya gerek yok
İskender 2 ay önce
OFG böceği adı konsa daha isabetli olur, bizim istiric literatürde gürgen) agacimizin benzerine ne paralar odedi
Seddar 2 ay önce
Sayın Kaya ve daha çok. Akp dende çok vekil ne iş yaparlar hayret. Futboldan magazinden eften büften muhabbetler yaparak Türkiye’ye ne kazandırıyorlar merak konusu. Devlete 100 vekil bile çok gelir. Sayın tüm vekiller havadan kuş kapsanız ne yazar. Mesela akp komple başka bir partiye geçse sayın Tayyip Erdoğan olmadan ne işe yarar.
yakun 2 ay önce
AKP, baştan beri fındığı tüketmek için uğraşıyor. Türkiye' nin çimentosu olan Trabzon, Giresun ve Ordu insanının geçim kaynağı olan fındığı bitirip; burada yaşayan insanları batıya göç etmeye zorlayacak. Batıda asgari ücretle çalışacak olan bu insanlar artık ekmek derdine düşerek vatanın birlik ve bütünlüğüne sahiplik etmekten vaz geçecek, kendi derdine düşecek, bu suretle; BOP çu AKP' nin işi kolaylaşacak. Bu iş üzerinde yıllarca kafa yorulmuş, sonuç bu.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner531
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 27 60
2. Galatasaray 28 58
3. Fenerbahçe 28 58
4. Trabzonspor 28 51
5. Alanyaspor 28 46
6. Hatayspor 28 46
7. Gaziantep FK 28 43
8. Karagümrük 28 41
9. Göztepe 28 39
10. Antalyaspor 28 36
11. Sivasspor 27 34
12. Konyaspor 27 32
13. Malatyaspor 28 31
14. Kayserispor 27 31
15. Kasımpaşa 28 30
16. Başakşehir 28 29
17. Rizespor 27 28
18. Ankaragücü 27 26
19. Erzurumspor 28 26
20. Denizlispor 27 24
21. Gençlerbirliği 27 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 25 53
2. Samsunspor 25 50
3. İstanbulspor 25 47
4. Adana Demirspor 25 45
5. Altınordu 25 45
6. Altay 25 44
7. Tuzlaspor 25 41
8. Ankara Keçiörengücü 25 40
9. Bursaspor 25 34
10. Ümraniye 25 34
11. Bandırmaspor 25 32
12. Boluspor 25 29
13. Adanaspor 25 27
14. Menemenspor 25 27
15. Balıkesirspor 25 26
16. Akhisar Bld.Spor 25 22
17. Ankaraspor 25 16
18. Eskişehirspor 25 7
Takımlar O P
1. Man City 28 65
2. M. United 28 54
3. Leicester City 28 53
4. Chelsea 28 50
5. Everton 27 46
6. Tottenham 27 45
7. West Ham 26 45
8. Liverpool 28 43
9. Aston Villa 26 40
10. Arsenal 27 38
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 28 35
13. Crystal Palace 28 34
14. Southampton 27 33
15. Burnley 28 30
16. Newcastle 27 27
17. Brighton 27 26
18. Fulham 28 26
19. West Bromwich 28 18
20. Sheffield United 28 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 25 59
2. Barcelona 26 56
3. Real Madrid 26 54
4. Sevilla 25 48
5. Real Sociedad 26 45
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 26 37
8. Athletic Bilbao 25 33
9. Celta de Vigo 26 33
10. Granada 26 33
11. Levante 26 32
12. Valencia 26 30
13. Osasuna 26 28
14. Cádiz 26 28
15. Getafe 26 27
16. Real Valladolid 26 25
17. Elche 25 24
18. Eibar 26 22
19. Deportivo Alaves 25 22
20. Huesca 26 20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@