CHP Trabzon'dan 2017 yılı fındık fiyatına tepki

CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, 10.5 TL olarak açıklanan ve üreticiler tarafından büyük memnuniyetsizlikle karşılanan 2017 yılı fındık alım fiyatını eleştirdi.

Trabzon 18.08.2017, 15:51
CHP Trabzon'dan 2017 yılı fındık fiyatına tepki

Hükümetin fındık politikasında başarısız olduğunu söyleyen CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, "AKP fındık üreticilerinin değil tekellerin yanındadır" dedi.


Turgay Güngör yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti: 
 
"Hükümet yetkilileri Giresun kalite fındık için 10.50 TL, levant kalite fındık için 10,00 TL fiyatla fındığın Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) aracılıyla alınacağını duyurdu. Resmi kaynaklara göre maliyeti 9.50 lira olarak açıklanan fındığa bu fiyat ile fındık üreticisine büyük bir darbe vurulmuştur. Aslında AKP hükümetinin düşük fiyat belirleyeceğini tahmin etmek zor olmasa gerek. Çünkü AKP Genel Başkanı Trabzon ve Giresun'a geldi ve yörenin geleceği olan tarım ürünü fındık konusunda hiçbir söz etmedi. Ancak, yalan ve kurgu üzerine kurulu senaryolarla Kılıçdaroğlu'nu vatandaşa şikâyet ederek çekip gitti. Karadenizli fındık sorununu ve fındığın geleceği konusunda AKP Genel Başkanı'ndan duymak istediği hiçbir şeyi öğrenemedi ve tek ama tek cümle bile ağzından çıkmadı.

"AKP TEKELCİLERİN YANINDA"

Fındık piyasasını tek elde toplayan Ferrero şirketi de yaklaşık 9.25 lira fiyatla alıyor. CHP'nin belirlediği 15,00 lira fiyat önerisini dikkate almayan Hükümetin bakanının açıkladığı fındık fiyatı gösteriyor ki, AKP fındık üreticisinin değil, tekellerin yanındadır. Yani İtalyanların, yani yabancı şirketlerin yanındadır. Sürekli yorgunluk çeken AKP Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümeti'nin fındık üreticisine artık verebileceği hiç bir şey yoktur.

"CHP VARSA UMUT VAR"

Tarımda, turizmde, inşaatta, sağlıkta, eğitimde hızla çöken Türkiye'nin ayağa kalkması için sürekli yorgun olan AKP'den kurtulmasına ihtiyaç vardır. Ülkenin dış siyasetine, iç siyasetine ve demokrasisine ağır darbeler indiren bu kadroların artık gitme zamanı gelmiştir. Türkiye'yi adaletli yönetmeye talibiz. Demokratik hukuk devletini yeniden inşa ederek ülke insanına CHP umut olacaktır. Emekten yana olan CHP kadroları fındık üreticisinin ürününün hak ettiği değeri verecektir. CHP varsa umut vardır."
 
Yorumlar (6)
Ahmet 3 yıl önce
Allahtan fındık 1 Tl olmasını istiyorum Vatandaşa sor bundan iyi Hükümetmi var diyecek al Hükümetinide başına çal. Yıllarca bu Memleketi Cüneyt Zapsu nun emrine terkettiler.
Oktay 3 yıl önce
Bence bu Findik işi özellestirilsin. Devlet hic karismasin. Cünki verdiği 10,5 lira alim parasi,kac liraya satacak ki?Üreticiye fazla verse zararina satacak. O yüzden direkt Fabrikalar kurulup islensin Ihrac edilsin.Hem istihdam sağlanir,hemde Devletin Vergi geliri artar. Üreticide mağdur olmaz.
Vatandas 3 yıl önce
Fındık üreticisine para yok 3 buçuk milyon surıyeliye para var onlar akp 2019 yüzde 50 yetmez 61 verin..
Fatih 3 yıl önce
Adamlar hakli beyler bosuna siyasi yorum yapmayin bu konusa dagilin dogruya dogru yanlisa yanlis demeyi artik ogrenin adam olun hödükler
şükrettin dağlı 3 yıl önce
serbest piyasadaki fiyata iktidar ne kadar etki edebilir ki? fındığın fiyatı kendiliğinden oluşur. Milletvekillerin ve bakanların görevi kendilerine sermaye yapmaktır. bir milletvekili sermayesini katlamış sa o milletvekili başarılıdır. müslüman bir milletiz, Allaha inandığımız için günün birinde Allah bizi zaten affedecektir. yoksa siz inanmayanlardan mısınız????
Ozgur ata 3 yıl önce
Ulkemizde islenmemis hicbir seyi ihrac etmemeliyiz. Ne findik, ne mermer ne de bor vs. Yukarda bir arkadasin dedigi gibi findigi isleyen fabrikalarin sayisini arttirmaliyiz

Gelişmelerden Haberdar Olun

@