CHP Ortahisar İlçe Başkanı Batmaz'dan AK Partili Çebi'ye yanıt! "Dinde işi ehline verin deniyor, eşe dosta değil"

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Haluk Batmaz, AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahattin Çebi'nin açıklamalarına yanıt verdi.

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Batmaz'dan AK Partili Çebi'ye yanıt! "Dinde işi ehline verin deniyor, eşe dosta değil"

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Haluk Batmaz, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya’nın belediyedeki personel şişkinliğine dikkat çeken açıklamaları sonrasında AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahattin Çebi’nin yaptığı açıklamalara yanıt verdi.

AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahattin Çebi, Kaya'nın açıklamalarıyla ilgili "Ortahisar Belediyesinin tek yaptığının bahanelerin ardına sığınmak. Her platformda bunu dile getiriyorlar, Belediyeyi adeta ağlama duvarına çevirdiler" demişti.

Çebi'nin açıklamalarına, CHP Ortahisar İlçe Başkanı Haluk BAtmaz'dan yanıt geldi.

Ortahisar Belediyesi’nin büyük bir borçla ve eş, dost, akrabalarla şişirilmiş kadrolarıyla devralındığını söyleyen Ortahisar İlçe Başkanı Batmaz, "Sadece Ortahisar Belediyesi’nde değil, AK Partili bütün belediyelerde aynı durum söz konusu" dedi.

MİLYONLARCA İNSANIN AHINI ALDILAR

Çebi'nin üslubunu değiştirmesi gerektiğini ifade eden Batmaz, “Sayın Çebi her zamanki gibi gerçeklikten uzak, Ortahisar ve Trabzon halkını kandırmaya yönelik açıklamalarına devam ediyor. AK Parti yönetimindeki belediyede, mobbinge ve sendikal baskıya bizzat maruz kalmış milyonlarca kişiden biriyim. AK Parti’nin kendi ideolojisinde olmayanlara karşı nasıl acımasız davrandığını ve ‘Ya taraf olacaksın ya da bertaraf’ seçeneği dışında hiçbir seçenek bırakmadığını halkımız çok iyi biliyor. Bu ülkede bu durumu yaşayan milyonlarca insanın ahı üzerlerindedir” ifadelerini kullandı.

‘BELEDİYE YOĞUN BAKIMDA’ DERKEN BU DURUMDAN BAHSEDİYORDUK

AK Parti’den devralınan Ortahisar Belediyesi’ndeki 1733 personelin önemli bir kısmının partili, eş, dost, akraba olduğunu, bazı çalışanların soy isimlerine bakarak bu durumun anlaşıldığını ifade eden Batmaz, “7 Kasım 2023 tarihindeki Ortahisar Belediye Meclis toplantısında, o dönem belediye meclis üyemiz olan şimdiki Belediye Başkan Yardımcımız Cüneyt Zorlu, AK Partili Belediye Meclis üyesi ve Orbel şirketinin genel müdürünün yakın akrabalarının işe alındığını, meclis gündemine taşımış ancak cevap alamamıştı. Aynı durumun belediyenin iştiraklerinde de yaşanmış olduğunu, belediyeyi devraldıktan sonra gördük. AK Partili belediye yönetimi Ortahisar’da nepotizmin en çarpıcı örneklerini vermiş, partili, eş, dost, akraba ve hısımlarını liyakat ilkesini gözetmeksizin işe almıştır. Belediyenin yoğun bakımda olmasının temel sebebi işte bu liyakatsiz ve ihtiyaç fazlası işe alımlardır” sözlerine yer verdi.

"UTANMAK YERİNE SAVUNUYORSUNUZ"

AK Partili belediyelerin kamu kaynaklarını kullanmada ve işe alımlarda hoyratça davrandığını belirten Batmaz, “Belediyede istihdam yaratırken bonkör davranan AK Partili yöneticiler, acaba kendi işyerlerinde ihtiyaç fazlası bir personeli yarattıkları bu ekonomik koşullarda acaba istihdam edebilir mi? Ama söz konusu belediye olunca oy beklentisi ve eş, dost rahat ettirme ve şatafat düşkünlükleriyle son derece hoyratça davranmışlardır. CHP’li belediyelere baktığımızda liyakate dayalı işe alımları halkımızın takdir ettiğini ve belediyeleri yeniden kazanmasını sağladıklarını görüyoruz. Ortahisar Belediye Başkanımız Ahmet Kaya’nın dile getirdiği “500 personele belediyede iş arıyoruz” açıklarından utanmanız gerekirken bir de çıkıp, ‘İşe alım yapıyorsunuz’ diyebiliyor ve zihniyetinizi savunuyorsunuz. Sayın Çebi, keşke eş, dost akrabayı rahat ettirmek, oy devşirmeyi tercih etmek yerine liyakate önem verseydiniz de bu konularla da gündemi meşgul etmeseydiniz” ifadelerini kullandı.

"İŞLERİN YÜRÜMESİ İÇİN LİYAKATE İHTİYAÇ VAR"

CHP dönemini hatırlatan Başkan Batmaz, “Önceki Belediye Başkanımız Volkan Canalioğlu’nun başkanlık yaptığı dönemlerde Özel Kalem Müdürlüğü’nde 6 ve Basın Müdürlüğü bünyesinde ise 5 kişi çalışmaktaydı. Ortahisar Belediyesi’ni devraldığımızda ise Özel Kalem Müdürlüğü’nde 37, Basın Müdürlüğü’nde ise 28 çalışan bulunuyordu. Basın Müdürlüğü’nde çalışan 28 kişiden sadece 3’ünün gazetecilik geçmişi vardı. İşte bu liyakatsizlik yüzünden işlevini yitirmiş birimlerin verimli hale gelmesi ve işlerin yürüyebilmesi için zorunluluk nedeniyle liyakatli birkaç kişi alındı. İşe alınan personelin de kesinlikle siyasi görüşüne değil, tamamen tecrübesine ve uzmanlığına bakılmıştır” dedi.

"DİNDE “EMANETİ EHLİNE VERİN” DENİYOR, “EŞİNİZE, DOSTUNUZA…” DEĞİL"

Batmaz açıklamalarını şu ifadelerle tamamladı:

“İhtiyaç fazlası ve liyakatsiz her işe alım, Ortahisar’da yaşayan ve hizmet bekleyen 350 bin vatandaşımıza yapılan bir kötülüktür. Hizmet için ayrılan kaynakların, ihtiyaç fazlası personele maaş olarak ödenmesi demek belediyecilik hizmetlerinin ya eksik, ya da hiç yapılamaması demektir. Yeri geldiğinde, dini dillerinden düşürmeyenler kul hakkı yemekten geri durmuyorlar. Dinimizde ‘Emaneti ehline verin’ denilirken ‘Eşinizi, dostunuzu ve akrabalarınızı istihdam edin’ denmiyor. Halkımız artık kutsal değerleri nasıl istismar ettiğinizi ve gerçek yüzünüzü net olarak görmüştür”

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler