7m

7m

hyundai

CHP'li Ahmet Kaya "Yaş çay taban fiyatı en az 10 lira olmalı"

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya'dan yaş çay taban fiyatı açıklaması geldi.

Trabzon 11.05.2022, 16:15
CHP'li Ahmet Kaya "Yaş çay taban fiyatı en az 10 lira olmalı"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, çay üreticilerinin yüksek enflasyona ezdirilmemesi için yaş çay taban fiyatının en az 10 lira olması gerektiğini ifade etti.

Kaya, TBMM’deki konuşmasında şunları söyledi:

“GÜBRE FİYATLARI YÜZDE 300 ARTTI, DESTEKLER YERİNDE SAYIYOR”

“2022 yaş çay sezonunun başlamasına sayılı günler kaldı. Maliyetleri çok yüksek oranlarda artarken devlet destekleri yıllardır yerinde sayan çay üreticilerimiz zor günler geçiriyor. Sadece gübre fiyatlarındaki artış yüzde 300'ün üzerinde.”

“MİLLİ ÜRÜNÜMÜZ ÇAYIMIZIN KURU OT KADAR DEĞERİ YOK”

“Trabzon'da kuru otun fiyatını sordum "5 lira 30 kuruş" dediler ama yaş çayın alım fiyatı 4 liranın altında. Bölgedeki milyonlarca insanımızın ekmeği, millî ürünümüz çayımızın ne acıdır ki kuru ot kadar değeri yok.”

“YAŞ ÇAY TABAN FİYATİ 10 LİRA OLARAK BİR AN ÖNCE AÇIKLANMALI”

“AKP hükûmetine sesleniyorum: Yaş çay taban fiyatlarını bir an önce açıklayın. Çay üreticilerimiz yüksek enflasyona ezdirilmemeli ve 2022 yaş çay taban fiyatı en az 10 lira olarak açıklanmalı. Taban fiyatının altında yaş çay alımına izin verilmemelidir.”

“KOTA VE KONTENJAN UYGULAMASINA SON VERİLMELİ”

“Çayda kota ve kontenjan uygulamalarına artık son verilmelidir. Çay destekleri en az enflasyon oranında artırılmalıdır. Çayın tüm bileşenlerinin görüşü alınarak ortak bir çay kanunu artık çıkarılmalıdır.”


Yorumlar (2)
cc 1 hafta önce
bu adama helal olsun adam gibi adam çalışıyor üretiyor
baboli 1 hafta önce
hem enflasyon var diyecen hem yaş çay 10 lira olsun diyecen yaş çay 10 lira olunca 1 kg kuru çaya kim 120tl ödeyecek çay da mı içmesin millet

Gelişmelerden Haberdar Olun

@