CHP İl Başkanı Bak: “AK Parti iktidarı, başarısızlığının bedelini esnaflara ödetiyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Başkanı Mustafa Bak, ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

CHP İl Başkanı Bak: “AK Parti iktidarı, başarısızlığının bedelini esnaflara ödetiyor”

Halkbank’ın, esnaf ve sanatkarların kullandığı ve borcu devam eden esnaf kredilerinin faiz oranlarını artırmasına tepki gösteren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Başkanı Mustafa Bak, yapılan faiz artışının kabul edilemez olduğunu belirterek AK Parti iktidarının ekonomide başarısızlığının bedelini esnaflara ödetmek istediğini söyledi.

Ekonomide ortaya çıkan kötü tablonun tek sorumlusunun AK Parti iktidarı olduğunu dile getiren Bak, bu başarısızlığın bedelinin esnaflara ödetilmek istendiğini savunarak şu açıklamalarda bulundu:
“Halkbank, yıllardan beri Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla esnafımıza Hazine destekli kredi sağlamaktadır. Önceki gün Hazine ve Maliye Bakanlığı, aldığı bir kararla esnaf ve sanatkarlara destek amacıyla kullandırılan kredilerde geriye dönük % 100’ü aşan oranda zam yapmıştır. AK Parti iktidarının özellikle son yıllardaki kötü ekonomi yönetiminden kaynaklı ekonomik sorunlar nedeniyle esnaflarımız borç yükü altında can çekişirken, yapılan bu faiz artışı asla kabul edilebilir bir durum değildir. Esnaflarımız zaten perişan durumdadır. Vergi, Bağ-kur, kira ve kredi borçlarını ödemekte zorlanan esnaflarımızın, bu yeni faiz yükünün altından kalkması mümkün değildir.”

“BAŞARISIZLIĞINIZIN BEDELİNİ, ESNAFA ÖDETMEKTEN VAZGEÇİN!”
“2024 yılının ilk 4 ayında, 30 bini aşkın esnafımız ekonomideki kötü yönetimden dolayı kepenk kapatmıştır. Sattığı ürünü yerine koyamaz durumdadır. Siftah yapmadan kapatan esnaflarımız var. “Kapatacağım ama utancımdan kapatamıyorum” diyen esnaflarımız var. “İtibardan tasarruf olmaz” diyerek halkın parasını har vurup harman savurmasaydınız, zamanında tasarruf tedbirlerini almış olsaydınız, bugün esnafımıza reva gördüğünüz bu durum yaşanmazdı. Başarısızlığınızın bedelini halka ödetmekten vazgeçin!

Esnafımız kendilerine devlet elinin uzatılmasını beklerken, siz hala hatalarınızın faturasını onlara kesiyorsunuz. Yazıktır, günahtır.”

Açıklanan yeni kredi faiz oranlarının esnafları bitirme noktasına getireceğine dikkat çeken Başkan Bak, bu karardan acilen vazgeçilmesini istedi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler