Beşirli sahilindeki kötü kokular hakkında Büyükşehir'den açıklama geldi

Büyükşehir Belediyesi'nden Beşirli sahilindeki kötü koku hakkında açıklama: Çalışmalar devam ediyor.

Beşirli sahilindeki kötü kokular hakkında Büyükşehir'den açıklama geldi

Trabzon Büyükşehir Belediyesi son günlerde kamuoyunun gündemine gelen Ortahisar ilçesi Beşirli sahil alanındaki istenmeyen koku nedeniyle açıklama yaptı.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklama şu şekilde;

Geçmişte Trabzon Belediyesi döneminde inşa edilen tüm kanalizasyon projeleri, birleşik sistem olarak planlanmıştır. Planlama doğrultusunda yağmur suyu ve atık suyun karma olarak toplanarak bertaraf edilmesi yoluna gidilmiştir. Bunun yanında; kanalizasyon şebekesi olduğu halde Beşirli ile Pazarkapı mahalleleri arasında bulunan 14 adet dere ve menfeze kimi mahallelerde kaçak atık su bağlantıları yapılmıştır.

Gerek 2009-2014 Trabzon Belediyesi, gerekse 31 Mart 2014 tarihinde ilimizin büyükşehir olma münasebeti ile kurulan TİSKİ Genel Müdürlüğü döneminde dere ve menfezlerden atık suyun ayrılması yönünde faaliyetler yürütülmüştür. Bu çalışmalar neticesinde bir kısmından atık su bağlantıları ayrıştırılmıştır. Ancak imar planı dışındaki bağlantılar ve birleşik sistem kurgusundan kaynaklı planlamadan dolayı bugün itibariyle istenilen neticeye ulaşılamamıştır. Konunun bütüncül çözümü için TİSKİ Genel Müdürlüğünce Ayrık Sistem Kanalizasyon Projesi planlanmış olup, proje büyüklüğü nedeniyle ihtiyaç olan kaynak teşkil etme ve ihale öncesi hazırlık çalışmaları devam etmektedir.

Planlanan Ayrık Sistem Kanalizasyon Projesinin inşa sürecinin uzunluğu dikkate alınarak TİSKİ Genel Müdürlüğünce dere ve menfezlere bağlı atık suyun mevcut derin deniz deşarj tesislerine ulaştırılması amacıyla proje çalışması yapılarak tamamlanmıştır. Bugün itibarı ile bu ayrıştırma çalışması Beşirli Mahallesi Güvelioğlu Deresi üzerinde devam etmekte olup kısa zamanda bu çalışmanın tamamlanması hedeflenmektedir. Planlanan bu çalışmayla Ayrık Sistem Atıksu Projesi ve İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi inşaatı tamamlanıncaya kadar kentte atık su bertarafı açısından oluşan olumsuzlukların giderilmesi amaçlanmaktadır.

Bu ayrıştırma faaliyetleri neticesinde birleşik sistem çalışan kanalizasyon şebekesini atık su taşıma kapasitesinin arttırılması amacıyla TİSKİ Genel Müdürlüğünce kanalizasyon kollektör ve şebeke hatlarının temizlenmesine yönelik ayrıca bir ihale yapılmıştır. Yoğun bir şekilde devam edilen bu çalışma kapsamında Ortahisar ilçesindeki kanalizasyon ana kolektör ve şebeke hatlarının temizliği ve görüntüleme işi için özel ekipler oluşturulmuştur. Yapılan temizlik çalışmalarının ardından hatlar robot kameralar ile takibe alınmakta, böylece varsa hatlardaki olumsuzluklar anında tespit edilerek kısa sürede müdahale edilmektedir.16 bin 425 metre kanalizasyon ana kollektör ve şebekelerinin kombine kanal temizleme araçları ile temizlenmesi ve temizlik sonrası robot kamera ile görüntülenmesi sağlanmaktadır. 1.5 milyon TL maliyetli işin kapsamında Beşirli’nin batı tarafından temizliğe başlanmış, bugüne kadar Beşirli-Tanjant bağlantısına kadar 200 ila 600 mm arası hatların temizliği yapılmıştır. Ayasofya Kavşağı’na doğru çalışmalar devam etmektedir.

Ayrıca Gülcemal Sahil Dolgu (Gülcemal) Projesi alanında oluşan göllenmenin önüne geçilmesi için dün gece Büyükşehir Belediyesi ekiplerince bölgeye müdahale edilmiştir. Tahkimat alanında bulunan T’lerin önü açılarak göllenme oluşmasının önüne geçilmiş, gerekli çalışmalar yapılarak derelerden gelen suyun dolaşımı sağlanmıştır.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, ilgili kurumları ile birlikte bölgeyi yakından takip etmekte, sorunun tümüyle çözümü için gerekli büyük projeleri titizlikle hazırlarken kaynak temini çalışmalarını hızla sürdürmektedir. Bunun yanında gerekli çalışmalarda eksiksiz olarak yerine getirilmektedir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Musa
Musa - 4 hafta Önce

Gülcemal projesiyle menfezlerin önünü tıkadık demeyecek tabi.. Allah sizi bildiği gibi yapsın

yıldırım
yıldırım @Musa - 4 hafta Önce

aynen öyle

Ahmet
Ahmet - 4 hafta Önce

Gülcemal nedir deniz memleketi olan trabzonda vatandaşın denize hasret bırakacan projelerden biri.

Serkan
Serkan - 4 hafta Önce

Ne geldiyse başımıza bu gül sevdasından geldi Trabzonuda bu gül sevdaniz mahvetti Allah bize böyle güzel bir deniz vermiş bizimkiler bu niymeti nasıl yok ederiz diye uğraşıyor bu işler mackali metin le gumrukcu un işi değil yaşadık ve gördük ..

İbrahim  köseoğlu
İbrahim köseoğlu - 4 hafta Önce

Neyi acıklıyorsunuz. Gelip bana sorsaydınız!!! Size söykerdimki; dolgudan önce mevcut menfezleri akışkarını engellemeyecek şekilde birbirleriyle birleştirip, dolgu projesinin dışına taşıyın derdim. Bunu yaptıktan sonra üstlerine yapacağınız dolguyu yapardınız. Bunu sokakta boş gezende böyle olması gerektiğini size söylerdi. Doğrusunun böyle olduğunu sizde biliyordunuz. Amacınız dolgudan sonra yeni bir igale yapıp Allah için hizmet için para harcamak. Bu arada dolgu dışına taşıdığınız akarları denizin altından, denizin akıntısından faydalanılacak uzaklığa pompalamaktır. OlmAz demeyin. Bu denizin altından rusyadan gaz taşınıyor. Biyolojik arıtma palavrasını bırakın. O iş hiç sizin işiniz değil.

Suva
Suva - 4 hafta Önce

Pis kokuları seçim ertesimi aldınız biz yıllardır beşirli sahilde burnumuzu tıkayarak yürüyoruz lağımlari sahile akıtıyorsunuz

emrah
emrah - 4 hafta Önce

Şöy bir şey var bence yıl sonra artık metropoller de yaşanılmaz doğaya göç başlayacak ve o gün geldiğin de köylerin den şehirlere koşarak gelen o kişiler biz ne yaptık diyecekler........

yasar
yasar - 4 hafta Önce

ne gülcemal ise

hüseyin çavdar
hüseyin çavdar - 4 hafta Önce

Gülcemal bu şehrin kurtuluş projesidir

yılmaz
yılmaz @hüseyin çavdar - 4 hafta Önce

neyin kurtuluş projesi afedersiniz ? denizi doldur üstüne çay bahçesi yeşil alan yap ee güzel de kurtuluş projesi ne demek ? fabrika mı yapıyorsun iş sahası mı ?


banner426

banner443

banner441