7m


7m

hyundai

Başkan Zorluoğlu Trabzon'daki koronavirüs çalışmalarını değerlendirdi

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon'daki koronavirüs çalışmalarını değerlendirdi.

Trabzon 21.09.2020, 09:24
Başkan Zorluoğlu Trabzon'daki koronavirüs çalışmalarını değerlendirdi

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında şehir genelinde yürütülen çalışmalarla ilgili kamuoyunu bilgilendirdi.

Büyükşehir Belediyesi olarak normalleşme sürecinde de ilk günkü hassasiyetle çalışmaya devam ettiklerini belirten Başkan Zorluoğlu, vatandaşın sağlığını korumak adına her alanda yoğun tedbirler aldıklarını söyledi.

DEVLETİMİZİN TÜM KURUMLARI TEYAKKUZDA
Koronavirüs salgınının ilk gününden itibaren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın riyasetinde çok ciddi tedbirler alındığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Ülkemizde koronavirüsle mücadele kapsamında çok ciddi çalışmalar yürütülüyor. İçerisinde bulunduğumuz normalleşme sürecinde de tedbirlerin uygulanması noktasında yoğun denetim çalışmaları gerçekleştiriliyor. Devletimizin tüm kurumları el ele vererek bu salgının üstesinden gelmek için teyakkuz halinde çalışıyoruz. İnşallah kısa süre içerisinde eski normal günlerimize dönmeyi ümit ediyoruz” ifadelerini kullandı.


  
BİLGİLENDİRME FAALİYETLERİNE ÖNEM VERİYORUZ  
Büyükşehir Belediyesi olarak ilçe belediyeleri ile koordinasyon içerisinde çalıştıklarını da belirten Başkan Zorluoğlu “Sürecin en başından itibaren Trabzon’da bu sürecin yönetilmesinde çok etkin bir görev üstlendik. Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri olarak bir bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmalarına devam ediyoruz. Alınan kararların halkımıza duyurulması, vatandaşın bu salgınla ilgili bilinçlenmesi noktasında birçok çalışma yaptık. Sadece Büyükşehir Belediyesi olarak şehrin çeşitli noktalarına 12 bin 500 adet eğitici afiş, billboard ve raketler yerleştirildi. Vatandaşlarımızın sosyal mesafeye uymasını sağlayacak fiziki şartları oluşturmak için 23 bin adet sticker kullanıldı. Yine otobüslerde mesafenin korunması için zemine 5 bin adet sticker uygulaması yapıldı. Hijyen konusunda halkın bilinçlendirilmesi için 4 bin adet kitapçık basılarak dağıtıldı” dedi. 


DENETİMLERİ SIKLAŞTIRDIK
Uyarıcı çalışmalara ve denetim faaliyetlerine önem verdiklerini dile getiren Başkan Zorluoğlu “Şehrin ortak alanlarında bulunan banklarda vatandaşların bir araya gelmesinin önlenmesi için 700 adet ‘Hayde Eve’ sloganı yazılı uyarıcı yazılar banklara yerleştirildi. Yine trafik lambalarına ‘Hayde Eve’ ve ‘Evde Kal’ görsel uygulamaları yapıldı. Şehir içi ve ilçeler arası taşımacılık yapan 2 bin adet dolmuş, araç ve otobüslere Covid-19 hakkında bilgilendirme afişleri uygulandı. Sosyal medya platformlarımızda vatandaşların bilinçlendirilmesi sağlandı.

Şehir merkezindeki ve ilçe merkezlerindeki parklara, kamuya açık alanlara 500 adet Covid-19 hakkında uyarıcı pankartlar asıldı. Öte yandan Ticaret Bakanlığının Koronavirüs Tedbirleri genelgesine istinaden 3 bin 77 iş yerine inceleme ve denetim gerçekleştirildi. Denetim çalışmalarımız yoğun şekilde devam etmektedir” şeklinde konuştu.


  
DEZENFEKTE EDİLMEYEN YER BIRAKILMADI
Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri olarak salgın sürecinde iyi bir sınav verdiklerine inandığını dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Trabzon’da 18 ilçenin tamamında dezenfeksiyon işleminden geçirilmedik bir yer ve kamu alanı bırakmadık. Özel sektör kuruluşlarına da ciddi destekler verdik.

Büyükşehir Belediyesi olarak özel ve resmi araçlar, belediye otobüsleri, hastaneler, aile sağlığı merkezleri, kamu kurum ve kuruluşları, camiler, otogarlar, muhtarlıklar, kolluk birimleri, pazar yerleri olmak üzere 18 bin 757 noktada dezenfeksiyon çalışması gerçekleştirildi. Dezenfeksiyon çalışmalarımız etkin şekilde sürüyor” diye konuştu. 

YIKAMA VE TEMİZLEME ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR
Yıkama ve temizleme çalışmalarına da hız kesmeden devam ettiklerini belirten Başkan Zorluoğlu, “Merkez ve ilçelerdeki otobüs durakları,  hastaneler, aile sağlığı merkezleri, sokaklar, caddeler, kamu binalarının avluları, üst geçit ve alt geçitler, oto sanayi siteleri, balık ve sebze halleri, cami avluları ve otogarlarda toplam 7 bin 593 noktada çalışma yürütüldü.  51 bin 736 kilometrelik bir alanda yıkama, mıntıka temizliği ve süpürme çalışmaları gerçekleştirildi. Yine park ve kıyı bantlarında 10.124.079 metrekare mıntıka temizliği yapıldı” ifadelerini kullandı. 


  
715 BİN 655 ADET ÜCRETSİZ MASKE DAĞITTIK
Büyükşehir olarak dezenfektan ve maske üretimine ağırlık verdiklerini de söyleyen Başkan Zorluoğlu “Laboratuvarlarımızda 1.738.038 litre yüzey dezenfektanı ve 3 bin 631 litre el dezenfektanı üretimi gerçekleştirdik. Bunları da maliyetleri düşürücü bir araç olarak yoğun şekilde çeşitli yerlerde kullandık. Büyükşehir Belediyesi olarak ilçe belediyeleri, pazar yerleri, kamuya açık alanlar, otobüsler, kamu kurum ve kuruluşları ve hijyen paketleri ile vatandaşlara toplam 715 bin 655 adet maskeyi ücretsiz olarak dağıttık. Yine kendi imkanlarımızla siperli maske ürettik ve bunları da sağlık teşkilatımıza dağıttık. Büyükşehir Belediyemiz ile Ortahisar Halk Eğitim Merkezi ortak çalışması sonucunda 20 Nisan 2020 tarihinden itibaren maske üretimine ile başlanmış olup toplam 1 milyon 171 bin 750 adet maske üretilmiştir” dedi.

  


61 KART DESTEĞİNİ ARTIRDIK
Sosyal destek anlamında mağdur olan herkese ulaşmaya çalıştıklarını da belirten Başkan Zorluoğlu “Sosyal destekte önemli dokunuşlar yaptık. Bu manada 61 Kart adını verdiğimiz sosyal destek uygulamamızın sayısını artırdık. 3 bin 547 ailemize her ay içerisine belli bir paranın koyulduğu ve alışveriş yapma imkanı sağlayan 61 Kart desteği sağladık. 25 bin 200 adet gıda ve hijyen paketleri dağıtımı gerçekleştirdik. Bunu yaparken de bu süreçten ekonomik olarak zarar gören insanlarımıza ulaşmaya çalıştık. Ayrıca Cumhurbaşkanımız tarafından 65 yaş üstü vatandaşlarımıza gönderilen 9 bin 950 hediye paketinin dağıtımı gerçekleştirilmiştir” diye konuştu.


  
BİZ ONLARIN DA BELEDİYESİYİZ
Koronavirüs sürecinde sahipsiz canları da bir an olsun unutmadıklarını dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak halk sağlığını korumak adına yoğun çalışmalar gerçekleştirirken, sokaktaki sahipsiz canlarımızı da unutmadık. İlk günden itibaren yemek bulmakta sıkıntı yaşamamaları için sahipsiz hayvanlarımız için mama desteğimizi artırdık. Yalnızca kent merkezinde değil, 18 ilçemizde sahipsiz hayvanlar ve kuşlar için 179 noktada 6 bin 134 kilogram mama ve yemleme çalışması gerçekleştirdik. Ekiplerimiz, sahipsiz hayvanlarımızı yemleme çalışmalarına rutin olarak devam etmektedir” diye konuştu.


EKONOMİK TEDBİRLER ALDIK
Büyükşehir Belediyesi olarak esnafın ve vatandaşların yanında yer aldıklarını da belirten Başkan Zorluoğlu, “Kiracılarımıza yönelik ekonomik anlamda ciddi kolaylaştırıcı tedbirler uyguladık. Faaliyetleri geçici olarak durdurulan kiracılarımıza ve işgaliyecilerimize yeniden faaliyetlerine başlayana kadar kira tahakkuk ettirilmedi. Genelge kapsamı dışında kalan fakat salgından olumsuz etkilenen kiracılarımızın kira ve işgal borçları hiçbir gecikme faizi olmadan 3 ay boyunca ertelendi. Alacaklarımızı büyük oranda öteledik. TİSKİ de bu zor dönemde vatandaşımızın yanında oldu. Koronavirüsle mücadele sürecinde hiç kimsenin suyunu borcu nedeniyle kesmedik. Suyu kesik olan abonelere ise tekrar su bağlandı. Faturaların düzenlenmesi noktasında da hem halkımız hem de esnafımız için büyük kolaylıklar sağlandı” şeklinde konuştu.


  
ONLİNE EĞİTİM VERDİK
Büyükşehir Belediyesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde sınava hazırlanan gençlerin derslerinden geri kalmaması için özgün bir uygulama gerçekleştirdiklerini de dile getiren Başkan Zorluoğlu “Trabzonline isimli bir platform oluşturduk. Büyükşehir Belediyesinin Sürekli Eğitim Merkezi’nde üniversiteye hazırladığımız mezun öğrenciler vardı. Bu süreç başlayınca merkezimiz kapandı. Biz bu faaliyetimizi online ortama taşıdık. 558 öğrencimize 12 öğretmenimiz tarafından canlı ders vererek sınavlara hazırladık” ifadelerini kullandı.


  
SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZA DESTEK OLDUK
Koronavirüs salgını sürecinde sağlık çalışanlarının övgünün en büyüğüne layık olduklarını vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu “Sağlık çalışanlarımız bu zor süreçte adeta evlerini unutarak salgının bertaraf edilmesi noktasında çok yoğun ve özverili bir çalışma gerçekleştiriyorlar. Hepsine gönülden teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediyesi olarak sağlık personelimiz otobüslerimizden ve otoparklarımızdan ücretsiz faydalanmaktadır. Sağlık çalışanlarımıza, ihtiyaç duyulduğunda kullanılmak üzere bir adet otobüs tahsis edilmiş olup ayrıca konaklama vb. gibi talepleri olduğunda da belediyemiz gerekli her türlü desteği vermektedir. Bu sürecin en önemli kahramanları şüphesiz sağlık çalışanlarımız. Hepsine ayrı ayrı müteşekkirim” dedi.


Yorumlar (3)
süleyman 2 yıl önce
trabzon büyükşehir olarak sınıfta kaldık kim ne derse desin hikaye anlatmayın
Ts 2 yıl önce
Sayın başkan otobüsler sabah besikduzune iki otobüs peş peşe kaldiramadiniz otobüste nefes alacak yer yok bumu mücadele çay ocaklarında bir bakın şekerler açık temizlik doğru dürüst yok burda başkanı değil eleştirmek çözüm aranması bu arada devlet memurları nekadar rahat işe geç kaldık gibi bir düşünceleri yok
İsmail KUŞDİL 2 yıl önce
Çek cak çek cak hadi gülüm doğru Ankara ya nerden düştün.trabzon a

Gelişmelerden Haberdar Olun

@