kebir

Başkan Genç: "Her zamankinden daha güçlü olmalıyız"

Başkan Ahmet Metin Genç '15 Temmuz' konulu konferansa katıldı.

Başkan Genç: "Her zamankinden daha güçlü olmalıyız"

Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi'nde '15 Temmuz' konulu konferansa katıldı. Başkan Ahmet Metin Genç, Okul Müdürü Ali Turan, öğretmenler ve öğrenciler tarafından karşılandı.


Öğrencilere hitap eden Genç, 15 Temmuz'u Anadolu coğrafyasında gözü olan emperyal güçlerin kaleyi içten işgal etme girişimi olarak değerlendirdi. 

Türkiye Cumhuriyeti'nin bu topraklar üzerinde bağımsız bir şekilde varlığını sürdürmesi için her zamankinden daha çok güçlü olması gerektiğine dikkat çeken Başkan Genç sözlerini şöyle sürdürdü: "Yaklaşık yüzyıl önce 1911-1912 Balkan Savaşları, Trablusgarp Savaşları ve akabinde 1914'te başlayan 1. Dünya savaşı, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı'nı yaşadık. Yüzyıl önce bağımsızlık adına çok çok önemli süreçler yaşayan bir milletin devamıyız. Rahmetle ve minnetle andığımız dedelerimiz, birçok cephede en hararetlisi de Çanakkale'de olmak üzere savaşarak bize bu toprakları bağımsız vatan toprakları olarak bıraktı. Ondan sonra da cumhuriyet ilan edilerek demokratik yönetimlerle bugünlere kadar gelebildik. Ancak bu topraklar çok çok değerli topraklar...  Birçok açıdan değerli. Birçok savaşların yapılmasına neden olan topraklar. Enerji güzergahında olan topraklar. Bütün kutsal dinlerin çıktığı topraklar. Stratejik konumu çok değerli olan topraklardayız. Yani dini manada da herkesin gözü olan topraklar. Enerji alanında da dini alanda da bazı emperyal güçlerin gözü olan topraklar. Bu güçler kendi emperyal emellerini bu coğrafyada uygulayabilmek için bizim memleketimizin idaresine her fırsatta müdahale etmek istediler. Bunun bariz bir örneği 1960 yılında gördük. 1970'de gördük. 1980'de, 1997'de ve 2007 yılında gördük. Hep yönetime müdahale etmek istediler. Peki neden bunu yapıyorlar? Bağımsız bir devlet olabilirsiniz ancak coğrafyanızda sözün sahibi siz olmayacaksınız, biz olacağız diye bunu yapıyorlar. Ve bunda da birçok zaman dilimlerinde bir şekilde başarılı oldular. O nedenle sıkça söylediğimiz gibi; bu zamanda ve bundan sonraki zamanlarda bu topraklarda her zamankinden daha çok güçlü olmak zorundayız." 

Başkan Genç: "Her zamankinden daha güçlü olmalıyız"


Emperyal güçlerin kutsal İslâm dinini kullanarak dine hizmet kisvesi altında Türkiye'yi ele geçirmeye çalıştığını kaydeden Başkan Genç, "Son olarak da 15 Temmuz'da farklı bir metotla millet iradesini ele geçirmek istediler. Yaklaşık 30-40 yıla yakın bir zaman dilimi içerisinde en kutsalımız olan dinimizi sömürerek dinimize hizmet kisvesi altında devletimizin içine sızarak orada başka ülkelerin hedeflerine hizmet eden bir ihanet şebekesini kullanarak bunu yapmak istediler. Bu gerçekten dinimiz adına da milletimizi adına da çok çok kötü bir şeydi. Burada kullanılan inançtı. Allah'ın adıyla bizi aldatmak istediler. Bu çok alçakça bir davranıştı. Ama hamdolsun millet olarak buna karşı çok dik durduk. Aslında burada yapılmak istenen bir darbeden öte bir işgal girişimiydi. 1915'te bu toprakları işgal etmeyi kalkanların değişik bir işgal girişimiydi. Neden işgal girişimiydi. Öyle bir profesyonel bir hazırlık yapıldı ki... Savaş zamanlarında bile bombalanmayan TBMM'ye bomba atılmış, milletin seçtiği cumhurbaşkanına kast edilmişti. Maalesef kendi kaynaklarımızla elde ettiğimiz silahlarımızla vatandaşlarımıza ateş edildi. 246 şehidimiz 2 bin civarında gazimiz oldu. Bu topraklar bağımsız topraklar olarak bırakıldı. İlelebet bu toprakları bağımsız Türk yurdu olarak devam ettirmek zorundayız. Yanı başımızda Suriye'de olanları görüyoruz. Rusya, Amerika ve diğer güçler orada... Biz de oradayız." diye konuştu.  

Başkan Genç: "Her zamankinden daha güçlü olmalıyız"

Konuşmasının son bölümünde öğrencilere kendilerini çok donanımlı bireyler olarak yetiştirmeleri gerektiğini nasihat eden Genç, "Bizim başka gidecek yerimiz yok... O nedenle bu topraklarda güçlü olarak kalmak zorundayız. Bunun da teminatı sizlersiniz. Sizlerin donanımlı olarak yetişmesi lazım. Bizden devraldığınız bayrağı daha yükseklere çıkarmanız lazım. Biz de belediye olarak elimizden geldiği kadar destek olmaya çalışıyoruz. İyi eğitim almaya ve daha fazla bilgiye sahip olmak için gayret edin. Daha çok gayret edin. Bu çağda bilgiye ulaşmaya kolaylığınız var. En büyük gücümüzün sizler olduğunu düşünüyorum. Bunu da inanarak söylüyorum. Tabi ki batı medeniyetinin güzel yanlarını almayız. Ama batı medeniyeti iyi yönde gitmiyor. Mustafa Kemal Atatürk bize bir hedef koydu. O da muasır medeniyet seviyesine çıkmak. Muasır demek, yaşanılan asrın en üst medeniyeti demektir. İnsan haklarını, özgürlükleri alalım. Tarih, bu şuuru bu çağda yeniden bize veriyor." sözlerine yer verdi. 
Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE

banner422

banner409

banner350

banner424