banner526

banner533

banner513

Bakanlık gıda ürünlerinde tağsiş yapan firmaları açıkladı! Trabzon'dan bir firma var!

Tarım ve Orman Bakanlığı taklit ve tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği belirlenen toplam 45 firmaya ait 55 parti ürünü kamuoyuyla paylaştı.

Trabzon 18.04.2020, 19:42 18.04.2020, 21:29
Bakanlık gıda ürünlerinde tağsiş yapan firmaları açıkladı! Trabzon'dan bir firma var!

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, aralarında et ve et ürünleri, enerji içeçekleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ ve baharatların yer aldığı 45 firmaya ait 55 parti ürünü kamuoyuna açıkladı.

Bakanlığın internet sitesinde yer alan duyuruda, gıda ve gıdayla temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetlerinin büyük titizlikle yürütüldüğü ifade edildi.
Duyuruda, şu ifadelere yer verildi:

"Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikayet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır."

Duyuruda, gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığın, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız ve büyük titizlikle sürdürdüğü vurgulandı.

Denetim sonuçları

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği belirlenen toplam 45 firmaya ait 55 parti ürünün listesi, duyuruda yer aldı.

Böylece ilk kamuoyu duyurusunun gerçekleştirildiği 2012'den bu yana bin 509 firmaya ait 3 bin 356 parti ürün, tüketicilerin bilgisine sunulmuş oldu.

Duyuruda, alkolsüz içecekler, arıcılık ürünleri, baharat, bitki, çay ve kahve, bitkisel yağ, çikolata ve kakao ürünleri, enerji içecekleri, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri ile takviye edici gıdalarda taklit-tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği belirlenen ürünlerin listesine yer verildi. Listede, firma adı, marka, ürün adı, uygunsuzluk nedeni ve parti numaraları sıralandı.

Buna göre, kamuoyuyla paylaşılan alkolsüz içecek ile enerji içeceklerinde, takviye edici gıda ve çikolata ile kakao ürünlerinde ilaç etken maddesi bulundu.

Ballarda taklit ve tağşiş yapıldığı belirlenirken, baharatlarda gıda boyası, bitki, çay ve kahve ürünlerinde de ilaç etken maddesi tespit edildi.

Süt ve süt ürünlerinde ise nişasta, jelatin ve bitkisel yağ belirlendi.Bitkisel yağlara da farklı tohum yağları katıldığı anlaşılırken, denetimler sonucu, kırmızı et ve et ürünlerinde at eti, kanatlı eti, sakatat ve baş eti tespit edildi.

Açıklanan firmalar arasında Trabzon'dan da bir firma yer aldı. 

Bakanlık'tan yapılan açıklamada yer alan Trabzon firması şu şekilde ;

Akçaabat/TRABZON - Kayabaşı Tereyağı - Bitkisel Yağ 

İşte Türkiye genelinde Tağsiş ve taklit ürünler listesi TIKLAYIN

Yorumlar (7)
Devinim ATADAN 7 ay önce
Onları Allah ıslah etsin baska bisey demiyirum sizede tesekkur ederim bunları ifşa etmeniz guzel olay akilansin daha yapmaz insallah
Ts 7 ay önce
Birazda büyük firmaların oyunu bence Koca Trabzon'da birtanemi tespit var bence birçoğu ama tespit edecek adam yiyorsa
Temel 7 ay önce
Bunlara verilecek ceza õyle olmalikibidaha bõyle birseyede kalkismasinlar. Sizlerede tesekkür ederim
Alicemal 7 ay önce
Trabzonda tereyağı yapan tüm işletmelerde kullanılan hammadeler denetlenmeli bunlar hepsi kullandıkları malzemelerde boya sana yağı ve bazı insan sağlığını hiçe sayacak malzemeler kullanıyorlar bunların denetlenmesi lazım
Ramiz 7 ay önce
Daha öncede açıklanmıştı yazdım firmaya firma adı Gökçay adamlar beni çay içmeye davet etti. Tüm çaylarda boya vardır diye savunma yaptı. Acaba hala piyasa var mi.
Y.raif hızal 7 ay önce
Dağlarda inek yok fakat hertaraf akçaabat yağı dolu bu nasıl oluyor trabzonda çok firma var
Hayrullah Demir 7 ay önce
Halkin sağlığının hiçe sayanlarin bir yönetim sistemi ile bsglantili olduğunu anlayamayanlarin yönettiği bir ülkede yaşıyoruz anlayabilene

Gelişmelerden Haberdar Olun

@