alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Bakan Mustafa Varank : Trabzon’umuzu cazibe merkezleri destekleme programına alıyoruz

Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank Trabzon’da müjdeleri sıraladı.

Trabzon 25.03.2019, 11:01 25.03.2019, 11:58
Bakan Mustafa Varank : Trabzon’umuzu cazibe merkezleri destekleme programına alıyoruz

Haber61 - Haber Servisi

Bir takım temaslarda bulun mak ve seçim çalışmalarına katılmak işçin Trabzon’a gelen Teknoloji Sanayi Bakanı Mustafa Varank, Trabzon’un Cazibe Merkezleri Destekleme Programına alındığını söyledi.

İşte Bakan Varank’ın konuşmasının satır başları:





Bugüne kadar Trabzon’da büyük hizmetler yapmış ve hizmet bayrağını devredecek tüm belediye başkanlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Trabzon için büyük hayallerimiz var. Şimdi onları hayata geçirme vakti. Trabzon’da inşallah 31 Mart’ta, Trabzon’un evladı, tecrübeli devlet adamı Murat Zorluoğlu Büyükşehir Belediye başkanı olarak bayrağı devralacak. Murat beyin Trabzon için ortaya koyduğu tüm projelerin benim de projem olduğunu buradan ifade etmek istiyorum. İnşallah tüm imkânlarımızla Trabzon’un ve tüm ilçelerinin hizmetinde olacağız. Ama bunun için Trabzon’da tam uyumu yakalamamız lazım. Şimdi ben bu salonu dolduran kardeşlerime sormak istiyorum. 18 ilçesi ve büyükşehri ile Cumhur İttifakı olarak Trabzon’da 19’da 19 yapacak mıyız? Allah sizlerden Razı olsun.

Tabi Trabzon’a gelmişken, Trabzon’a önümüzdeki dönem kazandıracaklarımızdan kısaca bahsetmek istiyorum. Bugünkü en büyük müjdemiz şu. Trabzon’umuzu cazibe merkezleri destekleme programına alıyoruz. Programla; üretim, istihdam, teknoloji geliştirme ve mesleki eğitim alanlarındaki projeleri daha yoğun bir biçimde destekleyeceğiz. Böylece ilimizin ekonomik kalkınmasına çok güçlü bir ivme kazandıracağız. Yatırım adası endüstri bölgesi Trabzon’un mega projesi. Burada orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünler üretilecek, Trabzon katma değerli üretimde rekabet üstünlüğü yakalayacak. Bölgemiz tam kapasite faaliyete geçtiğinde 25 bin vatandaşımıza istihdam oluşturacak.

İnşallah Nisan’da ticaret sanayi odamız, büyükşehir belediyemiz, valilik ve Arsin belediyesi arasında yönetici şirket sözleşmesini imzalamayı planlıyoruz. Projelendirme ve fizibilite aşamalarında desteğimizi sunacağız. Burayı altyapı ve üstyapı çalışmaları için, yerli ve yabancı yatırımcılarla buluşturmak için gayret gösteriyoruz. Büyük firmaların yatırım adasına gelmesi için bakanlık olarak var gücümüzle çalışacağız. Tabi Trabzon’un üretim altyapısını daha da güçlendirecek adımlar atıyoruz.

Bu kapsamda; Arsin OSB’nin enerji sorununu çözüyoruz, 3.6 milyon lira kaynak aktarıyoruz. Vakfıkebir OSB’nin geçmişten gelen sorunlarını çözdük. Şimdi altyapı proje işlerini tamamlayacağız. Akçaabat/ Şinik OSB’nin arsa tahsisleri tamamlandıktan sonra, 2. Kısım genişleme alanını yatırım programına alacağız. Değirmendere’deki sanayi sitelerini büyükşehir belediyemizle beraber uygun görülecek alanlara taşıyoruz. Bu suretle Değirmendere’yi şehrin yeni cazibe merkezi yapacağız. Murat beyle bu konuları konuştuk. Biz Türkiye’nin Bilim ve Teknoloji ihraç eden bir ülke olmasını istiyoruz. Bu bitmeyen maratonda hep ön sıralarda olalım istiyoruz. Milli teknoloji hamlemiz bu ruhla hayat buluyor. Trabzon yarışta geri kalmasın istedik. Bunun için ilimize deneyap teknoloji atölyesi kuruyoruz. Öğrencilerimiz burada robotik, siber güvenlik, tasarım ve yapay zekâ gibi çeşitli alanlarda eğitim alacak, projeler geliştirecek. İnovasyon ve biyoteknoloji merkezi de Trabzon için önemli bir proje. Akademi ve sanayi arasındaki işbirliğini daha da artırıp ileri teknoloji alanında üretimi teşvik etmek istiyoruz. Bölgemiz 3500 civarında zengin bir bitkisel floraya sahip. Bunun ticari değere dönüştürerek, ihracat potansiyelimizi artırmayı hedefliyoruz.


Yorumlar (6)
mehmet 3 yıl önce
Secim geldi atmalar basladi.
atmayin..!!!!
hasan61 3 yıl önce
Trabzona kaç defa bakan geldi dikkat ettinmizmi bu seçim dönemi nerdeyse her hafta bir bakan var burada.acaba seçimle ilgili sıkıntımı var trabzonda.habire vaat vaat vaat .bitsede kurtulsak seçimden.
Ts 3 yıl önce
Sanki Trabzonu 10 yıldır Başka bir parti belediyesi yönetti Türkiye nin en geri kalmış Büyükşehir’i olduk gümrükçü sayesin de
Mustafa 3 yıl önce
10 yıldır nerdeydiniz. Başkanınız yüzünden on yılda yirmi yıl geri gittik.
Bondikali 3 yıl önce
4 bakanin dördüde oflu
Haaahaahaa rte herkese yem verme
İLHAN ERTEM 3 yıl önce
Bakanıma sesleniyorum,bir projeyi bitirmeden ya da huzura erdirmeden inssnkarı mutku edemezsiniz. Herjesin jendine göre şikayet ve istekleri var. Bahçecikte kamulaştirnaları kim yapıyor yada yapacak 2012 yılından beri bekliyoruz ha bugün ga yarın derken aradan 7sene geçmiş. dile kolay. Hayirlisi diyelim.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@