banner536

banner556

Ayhan Taflan Emlakçıların taleplerini sıraladı

Trabzon Emlakçılar ve İnşaatçılar Odası Başkanı Ayhan Taflan’dan açıklama geldi.

Trabzon 01.03.2021, 17:59
Ayhan Taflan Emlakçıların taleplerini sıraladı

Trabzon Emlakçılar ve İnşaatçılar Odası Başkanı Ayhan Taflan, emlekçıların yaşadığı sorunları ve taleplerini belirten bir açıklama yaptı.

Taflan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Ankara’da Bakanlıkta, Yönetmeliğimizle ilgili 2 gün süren çalıştayda Türkiye’de ki Oda Başkanlarının katıldığı 5 Haziran 2018 tarih ve 30442 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan ve 14 Ekim 2020 tarih ve 31274 sayılı resmi gazetede revize edilerek yayınlanan taşınmaz ticareti hakkında yönetmelikte tanımlanan sorumlu Emlak danışmanlarının tapu dairelerinde inceleme işlem başlatma imkanların tanınması, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ve meslek odalarının birlikte hazırlayacağı sorumlu Emlak danışmanı kimlik kartları ile tapu dairelerinde girişlerin kontrollü olarak sağlanması, Emlakçı esnafının yetkilendirme sözleşmesinde açıkça belirtilmesi koşulu ile, Tapu ve Kadastro Müdürlükleri, Vergi dairesi müdürlükleri, Belediyeler ve diğer kurumlardaki işlemlere aracılık etmek ve bu kurumlardan bilgi ve belge temin etmek. Tapu işlemlerinde Belediyelerden alınan rayiç bedel yazısının vatandaşlarımızı, meslektaşlarımızı ve tapu dairelerinin iş yoğunluğunun azaltılması için dijital ortamda bilgi edinilmesi ile ilgili konuları içeren toplantı yapıldı . Toplantı sonrası hazırlanan ortak metni Esnaf Sanatkarlar Genel Müdürü, İç Ticaret Genel Müdürü, Tapu Kadastro Genel Müdürü ve Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’a sunulmuştur .Emlak Yönetmeliğindeki uygulamada zorluk çekilen maddelerin emlakçı esnafımızın lehine değiştirilmesi için çalışmalar devam ermektedir.

05.06.2018 tarihinde yayınlanan ve 14.10. 2020 tarihinde revize edilen taşınmaz ticareti hakkında yönetmelikte yaşanan bazı sıkıntıların giderilmesi için Bakanlıkta yapılan toplantı sonucu 05.06. 2018 tarihinden sonra oda kayıtları yapılan Lise mezunu olmayan meslektaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için daha önceleri tarafımıza gönderilen ve görüşe açılan revize yönetmelik taslağında ve tarafımıza şifayı olarak bildirildiği üzere müktesep hakları yönetmeliği revize tarihi olan 14.12. 2020 tarihi olarak okul şart aranmaksızın uygulanması. Yönetmelikteki deneyim süresi konusu usul ve esasları açık ve net bir şekilde ifade edilmediğinden bu usul ve esasların belirlenmesi denetim süresi konusu şahıs işletmelerinde ve sözleşmeli işletmelerde farklılık göstermekte bu konu çifte standartlara sebep olmaktadır. Bu konuda geçici yetki belgesi uygulaması olacağı kanaatimizdir. Yine yönetmelikte şahıs işletmelerinde sabıka kaydı istendiği halde ticari şirketlerdeki şirket sahiplerinin Sabıka kaydının olmasına rağmen müdür veya yetkili atanmak suretiyle bu sorunu kolaylıkla aşabilmektedir. Bu hususun da dikkate alınıp bu konudaki çifte standartın kaldırılması. Yönetmelikte ifade edilen sözleşmelerin formatının bakanlık tarafından hazırlanarak tüm Türkiye'de aynı tip sözleşmenin kullanılmasının sağlanması taşınmaz ticareti yetki belgelerinin süresi olması ve belli dönemlerde vize koşulu getirilmesi. İlan portallarının yetki belgesi olmadan üyelik oluşturulmasının önlenmesi bu konuda usul ve esasların net bir şekilde ifade edilmesi. Ayrıca sahibi sıfatı ile ilan veren kişilerin gerçek malik olup olmadığının denetiminin de bir açığa bağlanması. Emlak ofisi açacak şahısların vergi mükellefiyeti tesis edileceği zaman da Maliye Bakanlığı tarafından lise mezunu şartı aranmasının sağlanması. Yönetmelikte belirtildiği üzere yetki belgesi sahibi müşterisi ile yetkilendirme sözleşmesi bulunan Emlak danışmanlarının Tapu sicil Müdürlükleri, Kadastro Müdürlükleri, Belediyeler ve ilgili kamu kurumunda belge ve bilgi edinme konusunda kamu kurumlarına gereken bildirimin yapılması denetimlerin ilgili meslek odaları tarafından yapılması hususunda odalara yetki verilmesi.

Tapu sicil Müdürlüklerinde alım satım işlemi hazır hale geldiğinde akit esnasında alıcı ve satıcının imzalarının alındığı gibi yetki belgeli sorumlu emlak danışmanının da akit belgelerine aynı şekilde bir imza kısmının açılması ve sorumluluk verilmesini de talep etmekteyiz.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)
13°
parçalı bulutlu
banner547
banner520
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@