banner536

banner526

banner513

Akıllı Telefonla bilet alanlar en çok Trabzon'a uçuyor

Yapılan bir istatistiğe göre akıllı telefonla uçak bileti alanlar yurt içinde en çok Trabzon'un da aralarında bulunduğu 6 şehre uçuyor.

Trabzon 26.04.2017, 11:36
Akıllı Telefonla bilet alanlar en çok Trabzon'a uçuyor

1 Mayıs ve 19 Mayıs tarihleri kapsamındaki resmi tatilleri üçer günlük tatil fırsatına çevirmek isteyenler akıllı telefonlarına sarıldı ve planladıkları tatil rotaları için uygun fiyatlı uçak biletlerini araştırdı. Seyahatseverlerin yaklaşık yüzde 60’ı uçak biletlerini akıllı telefonlarını kullanarak aldı.


Bu yıl resmi tatillerin birçoğu hafta sonuna denk geldiği için çalışanların geçtiğimiz senelerin aksine fazla tatil yapma seçeneği bulunmuyor. Türkiye’de milyonlarca çalışan ve aileleri için 2017’nin ilk üç günlük tatil fırsatı Pazartesi gününe denk gelen 1 Mayıs ve öncesindeki hafta sonu; Mayıs ayındaki ikinci üç günlük tatil fırsatı ise 19 Mayıs’ın denk geldiği Cuma günü ve devamındaki hafta sonu olacak. Türkiye'nin en fazla tercih edilen uçak bileti satış sitelerinden Enuygun’un verilerine göre, çok sayıda çalışan 2017’nin ilk tatil fırsatları için akıllı telefonlarına sarıldı ve hem yurt dışında hem de yurt içinde gitmeyi hedefledikleri tatil rotaları için uçak bileti satın aldı. Türkiye’de önemli bir kesim online alışverişini bilgisayar üzerinden yapmayı sürdürse de yapılan analize göre seyahatseverlerin yaklaşık yüzde 60’ı uçak biletlerini akıllı telefonlarını kullanarak aldı.

MAYIS TATİLCİLERİ YURT DIŞINDA AMSTERDAM, PARİS VE BERLİN’İ TERCİH EDİYOR

Yapılan analizin sonuçlarına göre, Mayıs ayında kısa süreli tatil yapacaklar yurt dışında en çok Amsterdam, Paris ve Berlin’i tercih ediyor. Londra, Bremen gibi rotalar da yurt dışı seyahatleri kapsamında diğer popüler rotalar olarak dikkat çekerken, yurt içinde ise İzmir, Antalya ve Adana kısa süreli seyahatler için en fazla uçak biletinin alındığı yerler oldu. Mayıs tatilleri için en çok uçak biletini yaklaşık yüzde 60 oranla kadınlar alırken, biletlerin büyük çoğunluğu pazartesi ve salı günleri akşam 20:00-22.00 saatleri arasında satıldı.

ONLİNE UÇAK BİLETİ ALANLARIN YÜZDE 44’Ü 19-29 YAŞ ARASI

Türkiye’deki genel duruma bakıldığında online uçak bileti alanların yüzde 64’ünü erkekler, yüzde 36’sını ise kadınlar oluşturuyor. Kullanıcıların yaş aralığına baktığımızda ise 19-29 yaş arasındaki kişiler, internetten online uçak bileti alanların yüzde 44’ünü oluşturuyor. Uçak bileti alanlar yurt içinde sırasıyla en çok İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Adana ve Trabzon'a; yurt dışında da Almanya, Azerbaycan, Hollanda, Fransa ve Ukrayna’ya uçuyor.

YÜZDE 80’İ TEK ÇEKİM İLE ÖDEME YAPIYOR

İnternet kullanıcılarının yüzde 80’i uçak bileti alırken kredi kartından tek çekim yaptırmayı tercih ediyor. Sadece yüzde 20’lik bir kısım taksitli olarak bilet alıyor. Mobil satışlara bakıldığında ise bu oran özellikle son yıllarda çok hızlı büyüyor.

Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@