Akçaabat Sahil Parkı törenle açıldı

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde yeniden restore edilen Sahil Parkı'nın açılışı yapılıyor.

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde bulunan Sahil Parkı restore edildi. Yapılan çalışmaların ardından Akçaabat Sahil Parkı yeniden açılıyor.

Açılışa Trabzon AK Parti Milletvekili Mustafa Şen, Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu, diğer siyasi partililer ve vatandaşlar katıldı.

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, açılış seremonisinde açıklamalarda bulundu.

Ekim, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

"Hepinizin malumu Akçaabat Sahilimiz, Karadeniz bölgesinde ilk olma özelliğine sahiptir. Bundan yaklaşık 25 yıl önce, Akçaabatlı hemşerilerimizin hizmetine sunulan sahilimiz, yapıldığı dönemde bölgemizdeki çevre il ve ilçelere de örnek teşkil etmiştir.

Uzun yıllar boyunca hem yerli hem de yabancı binlerce turisti ağırlayan, Akçaabat halkının ve bölge insanının denizle buluşma ve nefes alma yeri konumunda olan Akçaabat sahilimiz için bugün gelinen noktada yenilenme ihtiyacı hasıl olmuştu.

Biz de yapmış olduğumuz proje neticesinde ve Çevre Şehircilik Bakanlığımızın desteğiyle Akçaabat Sahil Parkımızı yenileyerek, yeni görünümüyle halkımızın hizmetine sunduk.

Buradaki yenileme çalışmalarımızın ana unsurunu Akçaabat’ımıza daha nitelikli, fonksiyonel bir park kazandırmak ve en önemlisi parkımızın 4 mevsim 12 ay kullanımını sağlamak oluşturuyordu.

Akçaabat Belediyesi olarak Sahil Parkımızı etap etap yenileyerek daha modern ve fonksiyonel hale getirdik

Sahil Park Yenileme Çalışmamızın kapsamında sahilimizde neler yaptık?

Bu alanda öncelikle altyapı sistemleri modernize ettik. Yağmur suyu ve sulama hattı yenilenerek devreye alındı. Kanalizasyon hattı yenilendi.

Aydınlatma elemanları modernize edilerek elektrik alt yapısı yenilendi. Sahilin dört mevsim canlı kalmasına büyük katkı sağlayacak doğalgaz hattı yapıldı. Güvenlik kamera sistemleri yerleştirildi. Sert zeminlerde iyileştirmeler yapıldı. Sahil kısmında butik sanatsal etkinliklerin yapılabileceği amfi tiyatro alanını yeniden düzenledik. Akçaabat sahilinde uzun yıllardır ihtiyaç olan ve sorun teşkil eden tuvalet, mescit ve şadırvan sorununu, sahilimize konuşlandırdığımız modern bir yapıyla ortadan kaldırdık. Herkesin uğrak noktası olan Akçaabat Sahilinde havuzlar alanına ‘Kuru Havuz’ yaparak bu alanı büyük bir meydan olarak ilçemize kazandırdık.

Çocuklarımız için 2 adet oyun parkımızı hizmete aldık. Kent mobilyalarının sayısını arttırmak suretiyle yeniledik. Yeşillendirme, çiçeklendirme ve peyzaj çalışmaları tamamlandı. Deniz tarafında seyir terasları oluşturuldu. Olta balıkçıları için balık tutma alanları oluşturuldu. Sahil boyunca bisiklet ve yürüyüş yolları oluşturduk.

Spor ve egzersiz yapmak isteyenler için spor aletlerinin yer aldığı bir spor alanı hayata geçirdik. Sahil kısmında seyir terasları ve oturma alanları oluşturuldu. Otopark alanlarında düzenlemeler yapılarak parklanma kapasitesi arttırıldı. El emeği göz nuru yöresel ürünlerin satıldığı bir sanat sokağı sahilimizde hayata geçirdik. Kafeteryalar modernize edilerek yeni görümüne kavuşturuldu.

Kıymetli Hemşerilerim,
Akçaabat Sahilimizin 1. ve 2. etap yenileme çalışmalarında yaptığımız çalışmaları başlıklar halinde sizlerle paylaşmaya çalıştım. Bütünsel anlamda bakılınca büyük bir çalışmayla devasa bir projeyi bugün burada sizlerle sunmanın büyük mutluluğunu yaşıyorum. Akçaabat’ımıza, siz değerli hemşehrilerime hayırlı uğurlu olsun.

Sayın Genel Başkan Yardımcım, değerli katılımcılar,
Sahil Parkımızın yenilenmesinin yanında ilçemize kazandırdığımız ve yapımı devam eden çalışmaları başlıklar halinde sizlerle paylaşmak istiyorum.

Akçaabat çarşı bölgesindeki sokak sağlıklaştırma çalışmamızı tamamlayarak çarşı bölgesini açık AVM olarak şehir turizme kazandırdık.

Ortamahallemizin içerisinde bulunan tarihi yapıların restorasyonunu gerçekleştirdik. Ortamahalle Müzesi’nin restorasyonunu tamamlayarak açılışını gerçekleştirdik. Akçakale Kalesi’nin restorasyon hazırlığının tamamlanması için kazı çalışmalarını nihayetlendirdik. Eski tekel binamızı 5 yıldızlı otel olarak turizme kazandırdık. Akçaabat Millet Bahçemizi halkımızın hizmetine sunduk. Hayırsever iş insanımızın desteğiyle Söğütlü Sahilimizde Spor Lisesinin inşaatını tamamlayarak eğitime kazandırdık. AKÇAHASAT Tesisimizi tamamlayarak açılışa hazır hale getirdik.

Bitki Üretim Seralarımızın kurulumunu tamamlayarak çiftçimize ücretsiz fide desteği sağlıyoruz. Fatih Parkının yenileme çalışmasını tamamlayarak halkımızın hizmetine sunduk. Atatürk Bulvarı’ndaki düzenleme çalışmamızı tamamladık. Hamam Deresi Çevresi Düzenleme Çalışmasını tamamladık. Yıldızlı Mahallemizin üst kısmında Özel Gereksinimli Bireyler için Eğitim Merkezinin yapımını tamamladık. Mersin Mahallemizde ‘Toprak Ana Köy Yaşam Merkezi’nin inşaatını tamamladık. Eski Belediye Binamızın üst kısmını Spor Eğitim Merkezi olarak düzenleyip hizmete sunduk. Söğütlü Mahallemizde Kültür Merkezi İnşaatımızda çalışmalar devam ediyor. Yaylacık Sahilinde Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzumuzun inşaat çalışmaları devam ediyor.

Söğütlü sahilinde iki adet sentetik sahanın yapım çalışmaları devam ediyor. Şehrin içerisindeki küçük sanayilerin bir arada toplanacağı ‘Küçük Sanayi Sitesi’ için kamulaştırma süreçleri devam ediyor. Büyükşehir Belediyemizle birlikte Dürbinar-Yıldızlı Kesintisiz Bisiklet ve Yürüyüş Yolu düzenleme çalışmamız devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanlığımızla birlikte Akçaabat Kapalı otopark ve Pazar Yeri Düzenleme Çalışmalarımız devam ediyor.

Değerli Akçaabatlı Hemşehrilerim Kıymetli Misafirler,
Akçaabat’ımızı her geçen gün daha ileriye taşımak için durmadan çalışıyoruz. İmza attığımız projelerimizin tamamını gelecek nesilleri düşünerek hayata geçiriyoruz; sürdürülebilir olmasına dikkat ediyoruz. Akçaabat’ımızı kalkındıracak, değerine değer katacak işler yapmaya devam edeceğiz. Biz, Akçaabat’ımıza ve Akçaabatlılarımıza söz verdik, güzel projeler yaptık; yapmaya devam edeceğiz.

İlçemize kazandırdığımız tüm yatırımlarımızda bizlerden desteğini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Mustafa Şen’e, Bakanlarımıza, önceki dönem bakanlarımıza, Milletvekillerimize, Önceki dönem milletvekillerimize, Valimize, önceki dönem Valimize, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımıza, İl ve İlçe Başkanlarımıza, hayırsever iş insanlarımıza ve destek olan herkese ilçem ve şahsım adına teşekkür ediyor; şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca bugün yenilenen yüzüyle açılışını yaptığımız sahili yıllar önce inşa eden ve ilçemize büyük katkıları olan, 25 yıl Akçaabat’ımızda Belediye Başkanlığı görevini layıkıyla yürüten Şefik Türkmen Başkanımıza da huzurlarınızda bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Konuşmama burada son verirken 28 Kasım Akçaabat’ın ilçe oluşunun 137. yılı vesilesiyle tüm hemşerilerimin Akçaabatlılar gününü kotluyor, katılımlarınızdan ötürü hepinize teşekkür ediyor sizleri saygılarımla selamlıyorum."

AK Parti Milletvekili Mustafa Şen ise açıklamalarında," Bu Akçaabat bizim doğup büyüdüğümüz yer. Geldiğimiz günden beri Trabzon’daki çalışmaları takip ediyoruz. Parklar şehirlerin olmazsa olmazlarıdır. Geldiğimiz zaman buralara baktık. İstedik ki biraz daha erken açılsın ama başkanımız ile şöyle konuştuk ‘Kaliteli olsun ama geç olsun, sorun değil.’ Sadece burayla ilgilenmiyoruz tabii ki. Doğuda biraz boş alan var. Orası bir parka dönüştü. Üst kısmı millet parkı oldu. Alt kısmı da öyle olacak. Onu birleştireceğiz. Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte Akçaabat Belediyemiz, orayı büyük bir parka dönüştüreceğiz. Buradan Trabzon’a bir raylı sistem gidecek. Onun da kararını çıkarttık.
Milletvekilleri Ankara’da raylı sistemi takip ederler. Akçakale’de tarihi kale vardır. Onun da bir kültür sanat merkezine dönüşmesi için gerekli şeyleri yaparlar. Bitmez. Akçaabat’ın adliyesi yoktur. Olması için çalışırlar. Yaylalar berbat durumda. Oraların estetik bir duruma kavuşması ve önemli turizm destinasyonuna çevirirler. Tüm bunlar maddi şeyler. Fakat şehir ruhu lazım. Bunun için kentte davranış gerekir. Siluetimizin de öyle olması gerekir. Sokaklarımızın standart olması lazım. Bozuk. Dükkanımızın önüne kasa koymayacağız. Yola çöp atmayacağız. Ağacın dalını koparmayacağız. Çimlere basmayacağız. Gibi bir sürü şey gerekiyor.

Akçaabat Sahil Parkı açılıyor /CANLI

Sahil Park’ımızın yenilenmesinin yanında ülkemize kazandırmış olduğumuz bazı projelerden sizlere bahsetmek istiyorum. Özellikle şehrimizin merkezinde yapılan sokak sağlıklaştırması, Ak Camii meydanının düzenlenmesi, Orta Mahalle’deki yeniliklerimiz, Tekel binamızın 5 yıldızlı otele dönüştürülmesi, spor lisesi, Sebat Kulübümüze güzel bir hizmet binası, çiftçimize yönelik yaptıklarımız projeler, üretim tesisinin kurulması, eski belediye binamızın üzerindeki spor salonumuz, Söğütlü’de yaptığımız sentetik halı sahalarımız, küçük sanayi sitesinin kamulaştırma sürecinin devam etmesi, Büyükşehir Belediyemizle birlikte yaptığımız sahil düzenlemeleri, Akçaabat’ı daha ileri taşımak için bu projeleri hayata geçirip işlerimize devam ediyoruz. Akçaabat’ımızı kalkındıracak işler yapmaya devam edeceğiz. Biz söz verdik ve bu projeleri yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Halk oyunları gösterisi ardından kurdele kesimi ile Sahil Parkı'nın açılışı gerçekleştirildi.

Akçaabat Sahil Parkı açılıyor

Akçaabat Sahil Parkı törenle açıldı

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler