Ahmet Metin Genç: "Bu birlik, belediye birliği olmaktan çıktı"

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç açıklamalarda bulundu.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Türkiye Belediyeler Birliği yönetiminin belirlendiği genel kurulun ardından basın toplantısı düzenledi.

Başkan Genç, Türkiye Belediyeler Birliği toplantısından sonra yaptığı açıklamada, "Türkiye Belediyeler Birliği tamamen CHP ile DEM Parti'nin birliği haline döndü" ifadelerini kullandı.

"BU BİRLİK BELEDİYE BİRLİĞİ OLMAKTAN ÇIKTI"

Genel kurula katılan ve oy veren tüm delegelere teşekkür eden Genç, delegasyondaki sayısal aritmetikten ziyade, bir itirazı, kararlılığı ortaya koymak ve teamülen uygulanagelen bir sistemin değiştirilmesine itiraz etmek için TBB başkanlığına aday olduğunu ifade ederek, “Tekraren ifade etmek isterim, 20 yıldır Türkiye Belediyeler Birliğinin encümen yapısı Türkiye'deki bütün belediyelerin siyasi partilere göre dağılımıyla mütenasip olarak oluşur. Ancak bugün icra edilen Türkiye Belediyeler Birliğindeki delegasyon yapısı, maalesef CHP'nin inisiyatifiyle birlikte, şu anda birliği oluşturan delegasyondaki sayısal üstünlüğe göre tesis edilmiştir. Daha da önemle vurgulamak isterim ki, şu anda oluşan encümen yapısında bu platform, Türkiye Belediyeler Birliği olmaktan ziyade tamamen CHP ile DEM Parti'nin işbirliği halinde, iki partinin birliği haline dönüşmüştür." dedi.

"MAALESEF DOĞRUYU SÖYLEMİYOR"

Ekrem İmamoğlu’nun seçimi kazandıktan sonra yaptığı konuşmada doğruyu söylemediğini dile getiren Genç, “Ekrem Bey'in konuşmasını izledim. Orada demokrasi güzellemesi yaparak bu konuda katılımcı bir encümen oluşturma anlayışı konusundaki gayretlerini ve partisinin de gayreti olduğunu ifade ediyor. Ancak maalesef doğruyu söylemiyor. Biz bu konuda CHP'ye, 20 yıldır uygulanan encümen yapısının aynı şekilde, yani AK Parti dönemlerinde uygulanan encümen yapısının aynı şekilde uygulanması konusunu iletmemize rağmen, şu anda elde ettikleri gücü kendi lehlerine kullanmanın peşinde olmuşlardır. Buna itiraz ettik. Başka bir sebebimiz, saikimiz yoktur. Biz DEM ile alenen ortaklık yaptık, siz de gelin demokrasinin gereği buraya katılın'... Bizim buna katılmamız söz konusu olabilir mi? Asla olamaz. Çünkü biz bu yapıda olduğumuz zaman, sırtını terör örgütüne yasladığını iddia eden, alenen bunu söyleyen bir siyasi oluşumun içerisinde, aynı encümende olduğumuz zaman, terörle 40 yıldır mücadele eden şehitlerimizin ruhu sızlar. Asla olmayız, olmadık da. Ama üzülerek gördüm ki Türkiye Belediyeler Birliği artık Türkiye Belediyeler Birliği platformundan çıkmış ve iki partinin, CHP ve DEM'in birlikte, PKK'nın uzantısı olan partinin birliği haline dönmüştür." diye konuştu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
20 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler