55 yıl önce Trabzon'dan Van'a gittiler düzeni korudular

Trabzon'dan Van'a göçenlerin yaşadığı göl manzaralı simetrik yapılar kuş bakışı ile ayrı bir güzellik oluşturuyor

Trabzon 18.08.2020, 09:39
55 yıl önce Trabzon'dan Van'a gittiler düzeni korudular

Van’ın Özalp ilçesine bağlı Dönerdere Mahallesi, göl manzaralı simetrik yapılar kuş bakışı ile ayrı bir güzellik oluşturuyor.

Trabzon'un Çaykara ilçesinden 55 yıl önce heyelan nedeniyle Van'ın Özalp ilçesindeki Emek ve Dönerdere mahallelerine göçen Karadenizliler, yöre halkıyla yıllardır huzur içerisinde yaşıyor. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan Karadenizli aileler, yarım asırdır yerleştikleri topraklar ikinci memleket oldu. 1965 yılında simetrik olarak yapılan evler, geçen 55 yıl içerisinde mahalle sakinleri, evlerinin bitişiğine yaptıkları yapıların ise ana binaların güzelliğini bozmadı. Mahallenin hemen doğusunda sulama amaçlı yapılan gölet ise simetrik yapılar ile birlikte kuş bakışı ayrı bir güzellik oluşturuyor.


Mahalle sakinlerinden Ayhan Özbek, “Büyüklerimiz 1965 yılında Trabzon’un Çaykara ilçesi Uzungöl mahallesinden buraya göç ettiklerinde kurulan düzene hiçbir şekilde müdahale etmeyerek mahallemizin simetrik düzenini bozmadık” dedi.

Nihat Özbay isimli mahalle sakini ise “Yukarı Dönerdere Özalp ilçesine bağlı bir mahalledir. 1965 yılında Trabzon’dan buraya göç etmişler. O zaman devlet tarafından çizilen bir proje üzerine evler yapıldı. Mahalle sakinleri ise aradan geçen 55 yıl içerisinde ufak tefek eklemelerle bu evlerin simetrik düzenini bozmadılar” dedi.

Yorumlar (4)
Ali Osman Haksever 5 ay önce
Doğu Anadolu burası Laz kürt Türkmen herkes birlik ve kardeşlik içinde yaşıyor burda terör belası bu birlikteliği bozamıyor inşAllah Trabzon da hasılı karadenizdede Doğunun insanına karşı hastalıklı görüşle bakanlara bu güzel örnek ibret olur
Oğuz 5 ay önce
Peki trabzondan neden vana gitmişler onu anlayamadım komşu iller dururken?
Kadir baran 5 ay önce
Kürtler v eekibinize doğu insanı asla ırkçılık yapmaz yeterki insan olsun
Acaba Van'dan Trabzon'a gidip yurt tutsalar bir gün bile barındırırlar mi
Yaşasın kardeşlik ve ülkemizin bütünlüğü
Kemal 5 ay önce
Saçma sapan , art niyetli yorumlar görüyorum, doğu da ırkçılık yok diyorsunuz gerçekte bu böylemi acaba , yaşadın mi kürtlerin içinde, bence turkiyede en çok kürtler ırkçılık yapıyorlar, hikaye yapmayın, siz gidin o memleketlerde rahatca ticaret yapabilirmisiniz, hicde yaptırmazlar , istanbul un bazı semplerinde bile kürt olmayan lar barinamiyor

Gelişmelerden Haberdar Olun

@