21.08.2021, 09:53

Trabzon Havaalanı'ndaki tehlikeyi 3 yıl önce uyarmıştık

“Üzerimizde kara cüppe değil de başımızda beyaz sarık olsa idi sözümüzün de kıymeti ve ehemmiyeti olurdu”.

2018 yılında Trabzon Havalimanı’na iniş sırasında pistten çıkıp, pistin denize bakan yamacında asılı kalan yolcu uçağı nedeniyle pistin jeolojik ve morfolojik özelliklerini inceleme fırsatını bulmuş olduk.

3 yıl önce kaleme alınan yazıyı okumak için tıklayın...

Yaklaşık 124000 yıl önce, tektonik olarak faylarla yükseltilmiş, eski deniz sahil düzlüğü (denizel taraça) üzerindeki uçak pistinin deniz erozyonu ve yamaç kitle kaymaları tehlikesi altında olduğunu buradaki köşe yazımda: ( ‘Trabzon Havaalanı’nın tehlikeli jeolojik özelliklerini gidermeliyiz’) belirtip ilgileri uyarmıştık.

Pistin, özellikle doğu kısmında, gevşek taraça çökellerinin şiddetli dalga kıyı erozyonu ile aşındırıldığını, uçak inişleri için tehlike arz edecek şekilde daraltıldığını belirtmiştik.

Ayrıca, pist yamaçlarında yarım ay şeklinde gelişmiş ve pistin güvenliğini tehdit edecek şekilde piste doğru gerileyerek gelişen açılma çatlakların varlığından söz etmiştik.

Sonuç olarak, Türkiye’nin hava trafiği yönünden en önemli havalimanları arasında yer alan Trabzon Havalimanı pistindeki yukarıda belirttiğimiz tehlike ile ilgili önleyici mühendislik çalışmalarının yapılmasının havalimanın uçuşlara kapatılmasını gerektirmeyeceğini vurgulamıştık.

Oysa bu gün ilgililer yine ısrarla pistte bilinmeyen nedenlerle uçuşları iptal eden çatlak oluştuğunu açıklıyorlar!

Şurası bir gerçek ki, geçen yıl onarıma alınmış olan pistte yeni çatlakların gelişmesi tehlikenin boyutunu belirten en önemli göstergedir.

FOTO1: Trabzon havaalanı ve pistin genel görünümü. Pistin orta kısımları taraça yamacı kitle akmaları, doğu kısmı ise taraça yamacı deniz dalga erozyonu ve yamaç kitle akma olaylarının etkisi altındadır.

FOTO2: istinat duvarı Trabzonspor tesislerinde sonlanmıştır. Bunun sonucu istinat duvarının doğusunda yarım ay şeklinde pist yamacı kitle kaymaları yaygın şekilde izlenmektedir.

FOTO3: Pist yamacını oluşturan taraça çökelleri tam pekişmemiş olduğundan yarım ay şeklindeki akmalar ve açılma çatlakları pistin orta kısımlarında izlenmektedir. Bu tür deformasyon yapıları pistin güvenliğini tehdit etmektedir

FOTO4: Pist alanın en doğusu deniz dalga erozyonu ve yamaç kitle hareketleriyle uçuş güvenliğini tehlikeye sokacak şekilde daralmıştır. Bu bölgede sahil dalga erozyonunu önleyici çalışmaların yanı sıra pist alanını genişletecek, pist yamacını güvenceye alacak mühendislik çalışmaların öncelikli olarak yapılması gereklidir.

FOTO5: Son yaşanan uçağın pistten çıkıp pist yamacında asılı kalması olayının en önemli nedenlerinden biri olan olası pilot hatası veya kötü hava koşullarından kaynaklanan olumsuzlukları giderebilecek genişlikte pist alanın bulunmamasıdır.

Yorumlar (23)
ALi61 4 hafta önce
“Üzerimizde kara cüppe değil de başımızda beyaz sarık olsa idi sözümüzün de kıymeti ve ehemmiyeti olurdu” yakistimi ??
Bilgili, isin ehli olabilirsiniz, ama belkide sariklilarin bildiklerini siz bilmiyorsunuz.
hem de çok yakıştı 4 hafta önce
bilime , ilime önem vermeyeceksin , önüm arkam sağım solum ihale diyeceksin !!!
Hakan 4 hafta önce
Gayet yakisti ulkeye kara cehaletten baska.bir sey yaymadiniz. Oteki dunya pazarlamacilari sizi
Dost acı söyler 4 hafta önce
Ne boş kafa bir adamsın. Söyledin söz din dusmanligidir. Unutmaki musalla taşına konduğunda cenazen o kucumsedigin beyaz sarıklı seni ebediyete ugurlayacak. Tabi bu ebediyet bu kafayla gidersen bol ateşli yıllar demek. Bunu bir daha düşün ve saçmalamaktan vazgeç. Senin kafana göre hiç bir yerde hiç bir şey olmamalı herhalde. Bir bilim adamı şunu bilir ki ne kadar tedbir alırsanız alın son sözü tabiat söyler. Demek ki sen kara Cübbeli bile değilsin. Hadi şimdi işine. Gormiyeyim seni buralarda
Sebahattin 4 hafta önce
3 saat
“Üzerimizde kara cüppe değil de başımızda beyaz sarık olsa idi sözümüzün de kıymeti ve ehemmiyeti olurdu” yakistimi ?? Bilin adamıysan öyle kal din düşmanlığı yapma , pamuk tıkama zamanı yaklaşmış , o beğenmediğin beyaz sarıklı pamuğu tıkayacak unutma
Gülcemal 4 hafta önce
Olmadık yerlerde, vatandaşı denizle buluşturuyoruz gibi alaycı ifadelerle dolgu yapacaklarına,bu bölgeyi doldurup ikinci pisti yapsalar. Ama yok her zmanki Trabzon siyaseti, iş dünyası, ne derseniz diyin. Sağı solu, iş adamı, spor adamı. Önde gelen adı geçen her kim varsa Trabzona gram faydaları yok. Son yıllarda ordu, Giresun,rizede yapılan hizmetler, koruma altına alınan sahil kesimini gördükçe, çok daha iyi anlaşılıyor. Artık şu şehre sahip çıkın, yeter kendi cebinizi doldurduğunu.şehrin bugünki haliyle artık cebinizi dolduracağınız bir şehir kalmayacak.
Şener Mustaoğlu 4 hafta önce
Rize-Artvin Havalimanı bu yılın sonuna kadar açılacak ve pist boyu 3km olan bu alan Trabzon’un yükünü azaltacak.Bugün için bir pist yeterlidir .İleride şartlara göre bu yatırım da yapılır ama önce alternatif alanlar hazır olmalı.
Borabay 4 hafta önce
Bütün ülkelerin din adamları kendi ülkelerinin milliyetçisidir, bizdeki din adamları ise Türklük ve Türkiye düşmanı neden acaba?
Acun 4 hafta önce
DİN düşmanlığı doğru değil
Ancak bu ülkede din adamlarının Bilim adamlarının önünde gittiğede bir gerçek
ALİ GÜLTEKİN 4 hafta önce
PİST BAŞINA UÇAK TEKER VURMAZ KALDIKİ ALTI KAYALIK ÇATLAMA SÖZ KONUSU BİLE OLAMAZ.ZEMİN TAMAMEN KAYALIKLARDAN OLUŞMUŞ BENCE TÜRKİYEDEKİ ZEMİNİ EN SAĞLAM HAVALİMANI ÇATLAKLARIN SEBEBİ KALİTESİZ İŞ OLABİLİR.
Avrazya 4 hafta önce
Resimlere bakarak karadenizin pistin altını oyduğunu ve pisti neredeyse yok ettiğini görmüyosunuz?
Zamanında pisti koruma altına almak için kısmende olsa istnat duvarı niçin yapılmış?
Sizce Piste çok yakın akmalar tehlike oluşturmuyormu?
Bilime ve bilüm ünsanlarına ne zaman değer vereceğiz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@