Kabinenin Trabzonlu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar kimdir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabinesini açıkladı. Trabzonlu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar kimdir? İşte detaylar…

Kabinenin Trabzonlu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni kabinesini açıkladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak açıklanan Aslen Trabzonlu olan Alparslan Bayraktar kimdir? Bütün ayrıntılar Bu sayfada…

14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimleri sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün TBMM’de yemin ederek mazbatasını aldı. Daha sonra yeni kabinesini açıklamak üzere basın mensuplarının karşısına çıktı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak açıklanan Alparslan Bayraktar’ın kim olduğu merak ediliyor.

enerji-ve-tabii-kaynaklar-bakani-alparslan-bayraktar-kimdir.jpg

ALPARSLAN BAYRAKTAR KİMDİR?

Alparslan bayraktar 1975 yılında Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Trabzon Çaykaralıdır. Babası Diyanet İşleri Başkanlığı Döner Sermaye İşletme Müdürü Mustafa Bayraktar’dır.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) Bakan Yardımcısı olarak görev yapmakta olan Alparslan Bayraktar, 2016-2018 yılları arasında ETKB Müsteşar Yardımcılığı ve Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü; 2010-2016 yılları arasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nda Kurul Üyeliği yaptı. Kamu görevlerinden önce ise yurtiçinde ve yurtdışında özel sektörde çalıştı.

Uluslararası kuruluşlar bünyesinde enerji yönetimi ve düzenlemeleri alanında çalışmaları bulunan Bayraktar, Enerji Düzenleyicileri Konfederasyonu (ICER) ve Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) Başkanlığı yapmıştır. Bayraktar halen Dünya Enerji Konseyi Türkiye Başkanlığını yürütmektedir.

Alparslan Bayraktar lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünde tamamlamıştır. Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Ekonomi Hukuku alanında ve Fletcher School of Law and Diplomacy’den Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans derecelerine sahiptir. Doktorasını ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yer Sistem Bilimleri Bölümünde Enerji Ekonomisi ve Politikası alanında yapmıştır.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler