Başkan Ekim'e 'Kalandar' sürprizi

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim’in Belediyedeki odasına kalandar gecesinde çocuklar çanta attı.

Başkan Ekim'e 'Kalandar' sürprizi

Kalandar geleneği olarak bilinen akşam evlere çanta atmak için yollara düşen çocuklar Başkan Osman Nuri Ekim’in ışığını açık görünce Belediyeye girerek başkanlık makamına kalandar çantalarını attılar. Çocukların bu güzel sürprizi karşısında oldukça mutlu olan Başkan Osman Nuri Ekim çantalara meyve ve fındık koyarak çocukları uğurladı.

Başkan Ekim'e 'Kalandar' sürprizi

Konu ile ilgili mutluluğunu dile getiren Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim “ Ocak ayının 13'ünü 14. gecesine bağlayan gün kutlanan kalandar bölgemizde devam eden geleneklerden biridir. Çocukluğumuzdan bu yana gelenek haline gelen kalandar akşamında mahallelerimizde kapı kapı dolaşarak evlere çanta atma geleneğini bugün çocuklar bana yaşattılar. Ocak ayının girmesiyle kalandarın yaklaştığını bilmek bizlere apayrı bir heyecan katardı. Biz de küçükken mahallemizde arkadaşlarımla bu geleneği uygulardık. Çok heyecanlı neşeli geçerdi. Şimdi görüyorum ki bu geleneği çocuklar ve gençler sürdürüyor. Kalandara çıkan çocuklar belediyede odamdaki ışığı açık görünce görevli arkadaşlardan müsaade isteyip odama çanta atmak istediler. Çocuklar izin aldıktan sonra bana güzel bir sürpriz yaptılar. Çantalarına meyve ve fındık koyarak çocukları uğurladım. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın geleneklerimize ve değerlerimize sahip çıkmalarını görmek beni ayrıca mutlu etti” dedi.

Başkan Ekim'e 'Kalandar' sürprizi

GEÇMİŞTEN BUGÜNE KALANDAR GELENEĞİ
Kalandar, Karadeniz Bölgesi’ne ait olan bir geleneğin ismidir. Bu gelenek ocak ayının 13'ünü 14. gecesine bağlayan gün kutlanmaktadır. Bu geleneğe göre kalandarın ilk gününde kimsenin evine gidilmez ve eve ilk gelen kişinin de uğurlu kimse olduğu düşünülmektedir. Eve ilk gelen kişinin temiz giyimli ve zengin biri olması istenmektedir. Kalandar geleneğine göre, bir annenin ilk çocuğu ile başka bir annenin en son çocuğunun da içlerinde olduğu 7 kişi ev ev gezerek su, tuz ve un toplamaktadır. Evler gezilirken annelerden birinin ilk çocuğu ile başka bir annenin son çocuğu hiç konuşmaz bu önemli bir kurallardır. Eğer çocuklar konuşacak olursa evleri baştan gezmeye başlamaları gerekmektedir. Çocukların topladıkları malzemeler ile belli bir yerde bir hamur yoğrulur. Hamur ateş yakılarak pişirilir ve bu pişen hamura kolos ya da golot denilmektedir.

Başkan Ekim'e 'Kalandar' sürprizi

KALANDAR MANİLERİ
Kalandar soğuğunda

Ne olursa alırız

Ya bakın kaldık dara

İste gelduk kapiniza

Açın siz kapıları

Selam verduk yapinıza

Biz geldik kalandara

Selamumi almasanız

Daha gelmem kapiniza.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler