Yayın gelirinde müthiş yükseliş

Avrupa'nın İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya ve İspanya'dan sonra en büyük ligi konumundaki Süper Lig, Türkiye Futbol Federasyonu'nun gelecek 4 sezonu kapsayan yayın ihalesi sonucu yayın gelirlerinde bu ülkelerle arasındaki farkı kapatmaya başladı. Günüm

Yayın gelirinde müthiş yükseliş
Avrupa'nın İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya ve İspanya'dan sonra en büyük ligi konumundaki Süper Lig, Türkiye Futbol Federasyonu'nun gelecek 4 sezonu kapsayan yayın ihalesi sonucu yayın gelirlerinde bu ülkelerle arasındaki farkı kapatmaya başladı.

Günümüzün en büyük endüstrilerden biri haline gelen futbolda, yayın gelirleri kulüplerin en önemli gelir kalemleri arasında yer alıyor. Bu konuda Avrupa'nın büyük liglerinin oldukça gerisinde kalan Turkcell Süper Lig, aradaki farkı giderek azaltıyor. Önceki ihale döneminde bu liglerle Turkcell Süper lig arasında 8-10 katı bulan fark, yeni ihaleyle birlikte 3-4 kata kadar indi.

Yeni ihaleyle birlikte yayın gelirleri, yayın haklarını Digitürk'ün aldığı A paketinden (naklen yayın gelirleri) gelecek 321 milyon dolar, TRT'nin aldığı B paketinden (1. Lig yayın gelirleri ve haber amaçlı özet görüntüler) gelecek 40 milyon dolar ve Türk Telekom'un aldığı C paketinden (Maç görüntülerinin 3G'li telefonlardan verilmesi) gelecek 13,5 milyon dolarla 374,5 milyon dolara ulaşacak.

Önceki dönem Alman Ligi Bundesliga'nın 573 milyon dolarlık naklen yayın gelirinin ancak 4'te 1'ine sahip Süper Lig, yeni ihalede ulaşılan 374,5 milyon dolarla aradaki farkı 1,5 kata indirdi.

Avrupa'da yayın gelirlerinde 1,2 milyar dolarla ilk sırada yer alan İngiltere Premier Lig'i, 1,1 milyar dolarla İtalya Serie A, 971 milyon dolarla Fransa ligi Ligue 1, 743 milyon dolarla İspanya ligi La Liga, 573 milyon dolarla Almanya ligi Bundesliga ve 374,5 milyon dolarla Turkcell Süper Lig izliyor.

Gelirlerin mevcut dağıtım sisteminin devam etmesi durumunda, yeni belirlenen yayın gelirlerinin yaklaşık 40 milyon doları şampiyonluk yaşayan 4 büyük kulüp arasında bölüşülecek.

Yayın gelirlerinin yüzde 35'i dayanışma payı olarak 18 kulübe eşit olarak paylaştırılırken, yüzde 45'lik kısmı da kulüplerin performanslarına göre dağıtılacak. Yüzde 9'u da sezon sonu ligi ilk 6 içinde bitiren kulüplere verilecek.

Yeni ihaleyle, kulüplerin yayın gelirleri de yaklaşık iki kat artacak. Bu durum Türk spor kulüplerinin Avrupa'daki rakipleriyle rekabet gücünü yükseltecek.

Turkcell Süper Lig'de mevcut durumda berabere kalan takımlara 177 bin lira ödeniyor, yeni dönemde bu rakamın 350 bin lirayı bulacağı tahmin ediliyor. Şu anda 354 bin lira olan galibiyet priminin ise 700 bin lirayı bulması bekleniyor. Yeni gelirlere göre, sezon sonunda şampiyon olan takıma yaklaşık 7 milyon lira şampiyonluk primi verilecek.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler