banner539

banner526

banner533

banner513

"UEFA'dan yaptırım gelebilir"

Futbolda paradigma değişimi ile yeni futbol endüstrisinin konu alındığı ve Nişantaşı Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘’Futbol Ekonomisi’’ paneli gerçekleşti. Futbol ekonomisti Tuğrul Akşar ile spor editörü ve yazarı Doç. Dr. Sebahattin Devecioğlu’nun k

Spor 19.12.2015, 09:53
Futbolda paradigma değişimi ile yeni futbol endüstrisinin konu alındığı ve Nişantaşı Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘’Futbol Ekonomisi’’ paneli gerçekleşti. Futbol ekonomisti Tuğrul Akşar ile spor editörü ve yazarı Doç. Dr. Sebahattin Devecioğlu’nun konuşmacı olarak yer aldığı panele, Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan ile çok sayıda öğrenci katıldı. Nişantaşı Üniversitesi’nin Sadabad Kampüsü’nde düzenlenen etkinlikte konuşan Doç. Dr. Sebahattin Devecioğlu, yeni ekonomi çerçevesinde futbola ilişkin aktivite ve aktörlerin, hizmet ve ürün geliştirme adı altında yeniden örgütlenebilir olmasının, spor endüstrisi adına bir avantaj olarak değerlendirilebileceğini belirtti.
 
‘’FİNANSAL FAİR PLAY KRİTERLERİNİ UYGULAYABİLECEK BİR KULÜBÜMÜZ YOK’’
Türk takımlarının finansal fair play kriterlerini uygulama noktasındaki durumları konusunda açıklamalarda bulunan Tuğrul Akşar, ‘’Türkiye’de finansal fair play kriterlerine uyum sağlayabilecek bir kulüp olduğunu düşünmüyorum’’ dedi. Türk kulüplerinin ciddi ölçüde finansal problemleri ve öz kaynak açıkları olduğunu ifade eden Akşar, ‘’En önemlisi ise kulüplerimiz finansal fair playın önlerine koyduğu baş başa noktası ve katlanabilir zararın çok üzerindeler’’ ifadelerinde bulundu. 
 
‘’UEFA, GİDERLERİNİ AZALT DERKEN TRANSFER YAPAMAZSINIZ’’
‘’Bir kulüp eğer finansal fair play kriterlerine uymak zorundaysa 3 yıllık zararının toplamı 45 milyon Euro’yu geçemez. Şu anda Galatasaray’ın zararları bunu aştığı için UEFA bu zararın giderilmesini istiyor’’ diyen Akşar, Fenerbahçe ve Trabzonspor’un da baş başa kuralını aştığını ve UEFA’ya gittiğini söyledi. UEFA kriterlerine uymak durumunda kalan takımların transfer durumlarını da değerlendiren Akşar, ‘’Bugün sizin zararlarınız kabul edilebilir tutarların çok üzerine çıkmışsa ve UEFA bunu azalt derken siz transfer yapmaya başlarsanız o zaman UEFA’nın kriterlerine aykırı hareket etmiş olduğunuz için UEFA organizasyonlarına katılamazsınız’’ diyerek sözlerini sürdürdü. 
 
YAPTIRIMLARI UYGULAMA NOKTASINDA UEFA TAVİZ VERMİYOR
UEFA’nın finansal fair play konusundaki yaptırımlarında taviz vermediğini dile getiren Akşar, ‘’Özellikle Türkiye gibi çevre lig kategorisinde yer alan ülkelerin takımlarına daha fazla dikkat ediliyor. Bu yüzden verilen ek süreleri iyi kullanamazlarsa Türk takımlarına yaptırım uygulanma olasılığı çok yüksek’’ dedi.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@