TSYD'den Fenerbahçe'ye kınama

"BAZI MESLEKTAŞLARIMIZIN, STAT MÜDÜRÜ'NÜN DİREKTİFLERİYLE STADA ALINMAMAKTAN BAŞLAYIP GÖREV YAPMALARINI ÖNLEYİCİ NİTELİKTEKİ SALDIRILARI NEFRETLE KINIYORUZ. STAT MÜDÜRLERİNİN BÖYLE BİR YETKİLERİNİN OLMADIĞINI DA HATIRLATMAK İSTİYORUZ""BU ÜLKEDE YAŞANAN HE

TSYD'den Fenerbahçe'ye kınama

"BAZI MESLEKTAŞLARIMIZIN, STAT MÜDÜRÜ'NÜN DİREKTİFLERİYLE STADA ALINMAMAKTAN BAŞLAYIP GÖREV YAPMALARINI ÖNLEYİCİ NİTELİKTEKİ SALDIRILARI NEFRETLE KINIYORUZ. STAT MÜDÜRLERİNİN BÖYLE BİR YETKİLERİNİN OLMADIĞINI DA HATIRLATMAK İSTİYORUZ"

"BU ÜLKEDE YAŞANAN HER DURUMUN SORUMLUSU OLARAK MEDYAYI GÖRME ALIŞKANLIĞINDA BİR KESİM VAR. ANCAK GÜNÜ GELDİĞİNDE MEDYA EN ÇOK ONLARA GEREKLİ OLABİLİYOR"

"TARAFTARLA GEREĞİNDEN FAZLA İÇİÇE OLUNMASINA YOL AÇACAK MEKAN DÜZENLEMELERİ, İLGİLİ UEFA KURALLARINA VE UYARILARA KARŞIN DÜZELTİLMEMEKTEDİR. BUNUN BİLİNÇLİ VE KASITLI OLARAK YAPILDIĞI, BİZZAT İLGİLİ KİŞİLER TARAFINDAN İFADE EDİLMEKTEDİR"

"MEDYANIN GÜNAH KEÇİSİ İLAN EDİLMESİ HAKSIZLIKTIR"

"BEĞENMEDİĞİMİZ SPOR GAZETECİSİNİ CEZALANDIRMANIN YOLU ŞİDDETE BAŞVURMAK DEĞİLDİR"

Açıklamada şu ifadeler yer aldı;

"Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadında oynanan Fenerbahçe-Shakhtar Donetsk hazırlık maçı sırasında yaşanan olaylar artık üzüntü verici olmanın da ötesine geçmiştir.

Bazı meslektaşlarımızın, stat müdürü'nün direktifleriyle stada alınmamaktan başlayıp görev yapmalarını önleyici nitelikteki saldırıları nefretle kınıyoruz. Stat müdürlerinin böyle bir yetkilerinin olmadığını da hatırlatmak istiyoruz.

Bunlar, uygar ülkelerin kabul ettiği en önemli demokratik değerler arasında olan basın özgürlüğüne ağır saldırıdır. Elbette ki ilgili yasalara göre de açık bir suç oluşturmaktadır. Bu gelişmelerle İlgili olarak yetkili kuruluşların gerekeni en kısa zamanda yapacağına inanıyoruz.

Bu ülkede yaşanan her durumun sorumlusu olarak medyayı görme alışkanlığında bir kesim var. Ancak günü geldiğinde medya en çok onlara gerekli olabiliyor. Bunun örnekleri bugüne kadar defalarca yaşandı. Bundan sonra da yaşanacak.

Ayrıca, bir bölüm taraftar kendilerine sürekli öfkeli olma ve saldırganlıkta bulunma hakkının verildiğini sanıyor. Bugüne kadar yasaların yeterince işlemeyişi onları hiçbir kural ve düzen tanımaz hale getirdi. Ancak yeni yasa nedeniyle insanların başlarına neler gelebileceği konusunda bazı belirtiler ortaya çıkmaya başladı. Bundan sonra çok daha zor durumlara düşebilecekleri konusunda uyarıda bulunmayı yararlı görüyoruz.

Statlarımızda görev yapan spor gazetecileri için gündeme getirilen bir yanlış uygulamanın ne sonuçlara yol açabileceği umarız ki bu olayda görülmüştür. Taraftarla gereğinden fazla içiçe olunmasına yol açacak mekan düzenlemeleri, ilgili UEFA kurallarına ve uyarılara karşın düzeltilmemektedir. Bunun bilinçli ve kasıtlı olarak yapıldığı, bizzat ilgili kişiler tarafından ifade edilmektedir.

İlgili soruşturma nedeniyle Fenerbahçe'nin ve öteki bazı kulüplerin ne kadar sıkıntılı bir dönemden geçtiklerini hepimiz biliyoruz. Türk sporuna büyük hizmetlerde bulunmuş, toplumda seçkin bir yeri bulunan kulüplerimizle bazı yönetici ve öteki mensuplarının yaşadığı durum nedeniyle biz de derin bir üzüntü içindeyiz.

Bütün bunlar muhakkak ki Türk sporuna, dünyadaki imajımıza büyük bir zarar vermektedir. Aynı zamanda toplumsal huzuru bozacak nitelikler de taşımaktadır. Ancak böylesine zorlu bir dönemden en az zararla çıkılabilmesi için de bütün kesimlerin daha sakin olmasında ve sağduyulu davranması gerekmektedir.

Medyanın günah keçisi ilan edilmesi haksızlıktır. Ayrıca da hiçbir yararı yoktur. Medya bir aynadır. Siz orada kendinizi görüyorsunuz. Nitekim bugün belli bir kesime göre medya şu takımı tutmakta, başka bir kesime göreyse öteki kulübü desteklemektedir. Bu tür iddiaların sonu yoktur.

Beğenmediğimiz spor gazetecisini cezalandırmanın yolu şiddete başvurmak değildir. Okumama, seyretmeme hakkınızı kullanırsınız, olur biter. Bunu yapmayıp da şiddete başvurursanız sizin durumunuz daha da güçleşir. Nitekim olayı Fenerbahçe özelinde ele alacak olursak şu anda zaten yaşanmakta olan sıkıntının üzerine bir de bu binecek, saha kapatma cezası ve öteki sorunlarla durum daha da güçleşmiş olacaktır.

Kulüpler adına konuşma hak ve yetkisine sahip olan insanların da ağızlarından çıkanı kulaklarının en iyi duyması gereken günlerden geçiyoruz. Yapılan açıklamaların önemli bir bölümü yasaların suç saydığı kapsama girebilecek niteliktedir. Böyle zor günlerde kışkırtıcılığa değil sükunete ve sağduyuya daha çok ihtiyaç vardır.

Spor ailesinin bir parçası olarak hepimizi üzen ve yoran bu sürecten bir an önce çıkabilmemiz için gerekli aklı yine hep birlikte ortaya koyabilmeliyiz. Başka türlüsü hepimize zarar verecektir ve veriyor da. Artık bu üzücü ve utandırıcı olmanın ötesinde açıkça suç oluşturan eylemlerden vazgeçelim."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
parlrosso - 7 yıl önce
oooohhh olsun sizee istanbul basınııı denen mahlugatlarr o kadar iyi olduki özelliklee bende olsan giderrdimm hürriyet gazetesii calışanlarınaa yaglarımız eridi beee sizz fenerin yaltakcıları olun bide dayak yiyin ne kadar güzel oldu size biliyon muuu allah sizi bildigi gibi yaptı eştiginiz kuyuya düştünüz daha neler olucak çok göreceksiniiizzzzz ... aferin fenerlilere bakk akllanmaya başladılar galibaaa...saygılar..
Avatar
FERŞAD - 7 yıl önce
Ya ne oldu şimdi fenerbahçenin avukatlığını yapıyodunuz heryerde gördünüzmü.siz heryede atıp tutun trabzonspor hakkında yalandan yere.Hak yerini bulacak eninde sonunda.
Avatar
başka ts yok - 7 yıl önce
menfaat için kalemini satanlara bu az bile hepiniz aynısınız kendi başınızı yersiniz inşallah sizde bu çirkin işlerin içindesiniz sizleride temizlemek lazım düne kadar fener yalakalığı yapıyordunuz ve halada yapıyorsunuz hepinizden nefret ediyorum
Avatar
penalti - 7 yıl önce
Allah daha beter etsin yiyin birbirinizi düne kadar şakşakçılar bugün olmuş şikayetçiler
Avatar
harbits - 7 yıl önce
bu daha ne ki eyy allahın sopası yok işte siz birb irinizi yiyin durun şimdi
Avatar
fuat - 7 yıl önce
Aziz Yıldırım gazetecileri fırçalayıp sözle döverken sesiniz çıkmıyordu. Şimdi ne oldu? Kınayın ne değişecek aranızdaki fanatikleri temizleyin önce tarafsız doğru haberler verin sonra size kalkan eller zaten kendiliğinden kırılır..
Avatar
YADELLERDEN - 7 yıl önce
Adamlara bak...Bir akıllı çıkıp ,''dünyaya rezil olduk,nerden temizlenecekse,temizlensin de biz halkın karşısına temiz çıkalım,sakin olun''demiyor.Hepsi AZİZ Y.olmuş,ortalığa düşmüşler...Ne ayıp...
Avatar
ansey - 7 yıl önce
yıllarca kollayıp korudunuz medya gücünüzle şikebahçeyi,birazda azize korkusundan tabiii,şimdi karga gözünü oyuyor.ama siz yine çok kısa sürede unutursunuz.