TS'de kampın değerlendirmesi

Fanatik Gazetesi yazarı Ergun Ata, Trabzonspor´un Antalya kampını değerlendirdi...Trabzonspor 15 gün süren Antalya Kampında idmanlarda gösterdiği performansı, hazırlık maçlarına taşıyamadı.Trabzonspor, 16. hafta maçları sonunda lige verilen arayı Antalya'

Spor 14.01.2009, 09:57
TS'de kampın değerlendirmesi
Fanatik Gazetesi yazarı Ergun Ata, Trabzonspor´un Antalya kampını değerlendirdi...

Trabzonspor 15 gün süren Antalya Kampında idmanlarda gösterdiği performansı, hazırlık maçlarına taşıyamadı.

Trabzonspor, 16. hafta maçları sonunda lige verilen arayı Antalya'da kamp yaparak değerlendirdi. Bordo Mavililerin, erken havlu attıkları Fortis Türkiye Kupası'nda kamp döneminde yapmaları gereken maç da Antalyaspor ile deplasmanda olunca, diğer rakipleri gibi bölmek durumunda kalmadığı kampı 3 aşamalı değerlendirmek gerek.

Yılbaşında futbolcu eşleri de katıldı
İlk bölüm biraz sosyal ağırlıklı gerçekleşti. 3 günlük bu süreçte, yönetici, teknik adam ve futbolculara, yeni yıla birlikte girmeleri için, eş ve çocuklarını kampa getireme izni verildi. Ağırlıklı çalışmalar, futbolcuların genelde ilgi göstermediği bu dönemin ardından 2 Ocak'ta başladı. Bir haftalık ikinci bölüm, antrenman temposunun çok yükseldiği, buna bağlı olarak performansın teknik heyeti memnun edecek düzeyde gerçekleştiği bir süre oldu. Bunda ülkede antrenman bilimi konusunda yeterince donanımlı bir teknik direktöre sahip olmasının rolü tartışmasız büyüktü.

Toplam üç maç oynadılar
Biri resmi ikisi özel 3 maçın yapıldığı son bölüm, kupada üçüncü periyoda denk düşen 6 Ocak tarihindeki Antalyaspor karşılaşmasında futbolcuların maç performansı, yoğunlaştırılmış antrenman temposunun ardından tahmin edildiği gibi düşük gerçekleşti. Bu durum yadırganmadı ama Herenween maçı kafa karıştırdı. Antrenman programının hafifletildiği dönemdeki bu maçın performansı, antrenman performansıyla çelişti. Kaybedilen bu maçın ardından Antalyaspor ile üçüncülük maçı oynandı. Örneğin ilk yapılacak Fenerbahçe maçında 5 ya da 6'sının direkt forma giyemeyeceği isimler ağırlıklı kadro, iyi futbol sergiledi. 3-1'lik skor ve kaçırılan fark bir yana, futbolun gereklerinin üst düzey yerine getirilmesi yüzleri güldürdü.

Yedekler ışık saçtı
Özel ya da iddiasız maçlarda yedek futbolculara şans verilmesi konusu yıllardır tartışılır. Takımın yarısından çoğu yedek ağırlıklı çıkarılır ve sonuç genelde olumsuzluk yaratır. Oysaki, her maçta çekirdek kadrodan en fazla iki yeni isme şans verilerek çıkılan maçta, takımın dengesi bozulmaz, yedekler kendilerini daha çok önemsenmiş hissederek daha üst düzey verimle oynar. Ancak her nedense ülkemizde teknik adamlar genelde ilk uygulamayı tercih ederler. Ersun Yanal da bunu yaptı. Buna karşın son maçta direkt oynayan genç Göksu ile 45 dakika sahada kalan Faty Paty, kendilerine verilen şansı en iyi kullanan futbolcular oldu. Barış, son haftalarda ele geçirdiği formayı çıkarmama azmini sergilerken kampın yıldızıydı. Ceyhun da, bu kadroda artık sürekli, forma giymesi gerektiğini gösterdi. 

GENÇLERİN PERFORMANSI

Göksu
Stili yeni bir Gökdeniz doğuyor izlenimini verdi. Kısa boyuyla tıpkı Trabzonspor'un eski yıldızını andırıyor. PAF Takımda ileri ikilinin arkasında 16 maçlık periyodun gol kralı oldu. A Takıma çağrıldığında “erken mi acaba!” kuşkularını doğurmadı değil. Ama o erken olmadığını gösterdi. Son Antalyaspor maçında alt yapıdan gelen bir genç gibi değil, takımın eski elemanı gibi oynadı. 

Barış
Geçen sezonki performansıyla umut veren Barış'taki inanılmaz düşüş, zaman zaman kendisini 18'in dışında bile bıraktı. Ancak, son haftalarda kendini toparlayarak kısa aralıklarla da olsa formasına kavuşan Barış, en arzulu çalışanlarından biri olarak kampın yıldızı oldu. Barış oynadığı maçlarda da takımının lokomotifi oldu. Belli ki Barış, kaptığı formayı geri bırakmak niyetinde değil.

Faty Papy
Kampa katıldığı günlerde kendine insan hakları savunucularını harekete geçirmesi gereken bir hakaret yapıldı. Ceplerine yemek doldurduğu iddiası kendine tercüme edildiğinde sadece güldü. İyi çalıştı. Dikkat ettik, topa iki kez vurmamaya özen gösteriyor. Buluştuğu anda hem de çok doğru yerlere kullanıyor. Alan boşaltıyor, adam eksiltiyor. Eğer biraz daha güç kazanırsa Göksu ile birlikte en iyi transfer olur.

ESKİLERİN PERFORMANSI
Colman

Arjantinli oyuncu, takımının 10 numara sıkıntısını çözecek kapasitede olduğunu, hem kamp hem de maç performansıyla gösterdi. Attığı milimetrik paslar göz kamaştırdı. Giderek çok daha verimli olacağı sinyalinin zaten veriyordu ama kendinden bir kayıp sezon beklenmiyordu değil. O bu süreyi yarım sezona çekti, üstelik geçen 16 hafta da çok kayıp sayılmazdı.

Ceyhun
Kupa maçında Antalyaspor'a iki gol attı.  Bu goller bir yana, antrenmanların en çok çalışanı unvanını hakkıyla elde etti. Tek eksiği deneyimsizlik, ilk 16 maçta şans bulamadığı için bu açığını kapatamadı. Buna karşın yılmayıp antrenman performansını artırması, o formayı ne kadar çok istediğinin göstergesi oldu.

Yattara
Eğer bir yerde Yattara varsa oraya damgasını kesin o vurur. Antalya'da da öyle oldu. Gençleri himayesine aldı. Çok çalıştı ve söz verdi: İlk bölümde eksik bıraktığın işi 17. maçtan itibaren tamamlayacağım. Bu döneme Yattara imzasını atacağım. Gerçekten de Gineli oyuncu verdiği sözü tutacağını gösteren bir performans sergiledi. Hiç antrenman kaçırmadı. Hırsını gençlere de aşıladı.

Kampın olayı
Antalya kampına damgasını vuran olay kuşkusuz Yusuf'un Beşiktaş'a transferi oldu. Trabzonspor taraftarlarınca kerhen benimsenen Yusuf'un Teknik Direktör Ersun Yanal tarafından çok istendiği için transferi gündeme geldi. İmza aşamasına getirdikleri bir futbolcuyu rakiplerine kaptırmak tabi ki yönetimin puanını eksiltti. Ama bu noktada ardı sıra gerçekleşen olaylar, gerek Yusuf'un profesyonellikle ilgili, gerekse Bursaspor ve Beşiktaş'ın, sportif ve ticari etik değerlere bakış açılarını tartışılır duruma getirdi. Bir de Ersun Yanal'ınkini ... Yanal, yönetiminin tamamen tersi bir tavır takınarak, işi profesyonellikle sınırlı tutup kafa karıştırdı. Oysaki hemen herkesle birebir değerlendirmelerinin, Yusuf'un bulunduğu ortam da dahil olmak üzere çok farklı olduğu biliniyor. Bu da profesyonelliğin bir kuralı olsa gerek!

Hayal kırıklığı
Başkan Sadri Şener, sezon başında, “Transferler kampa yetişecek” demiş ve rekor bir harcamayla transferleri gerçekleştirip sözünü yerine getirmişti. Trabzonspor taraftarı, artık herkesin kabul ettiği alternatif bir oyun kurucu ve sol dış oyuncusu ihtiyacının kamp süresince gerçekleştirilememesi nedeniyle hayal kırıklığı yaşadı. Ancak Sadri Şener'in yakın çevresine, bu durumun geçici olduğunu, alınacak bir ya da iki oyuncunun camiayı yeniden hareketlendireceğini söylediği de biliniyor. Bizden duyurması!

 

Yorumlar (5)
buğrahan 12 yıl önce
yönetim bizi oyalama.acil sol açık al dışardan bulamıyorsan engin yada ibrahimden birini al.bu karmaşa bitsin de fb maçına rahat hazırlanalım.Allah göstermesin ama fb bizi yenerse 3.hafta beşinciliğe düşersek şaşırmayın.biz morelle gidiyoruz uçak inişe geçerse yere saplanırız onun için transfer bize ilk haftalar için gerekli oyalanacak vakit yok.devre arasına gelince ceyhun ve papy nin ilk 11 de göksununda iyi bir altarnatif olarak kadroda olacağını hüseyin ,tayfun ve erginin ise 18 e bile giremeyeceklerini gördük.
Ayasofya 12 yıl önce
Hocanın konuştuklarından birşey anlayan,söylediklerinden bir sonuç gören var mı?Masallarla uyutuyor,hepimiz seyrediyoruz.Başarı için herşey mevcut...Taş gibi bir takım yok.Yanal ufak geldi...
Yazıoba 12 yıl önce
Şener Yönetimi dönemindeki Trabzonspor'dan mutluyuz,gururluyuz,sevinçliyiz.Neden soracak olursanız:Albayrak döneminde iki yıl sitresten hasta oldukta ondan.Ama şu son devre arası transfer olaylarında görüyoruz ki Albayrak yönetimini aratmayacak cinsten olaylar,konuşmalar oluyor.Transfer yapılacak ise yapılsın,yapılmayacak ise taraftara boşuna ümit verilmesin.Taraftar hergün oyuncu alındı mı,alınmadı mı ? diye medyayı takip ediyor.Hatırlayın,Albayrak yönetimi şunu aldık,bunu getiriyoruz dediler.Ne oldu fasa, fiso.Şener yönetimine sesleniyorum.Lütfen Albayrak yönetimi gibi yapmayın.
OziloZ 12 yıl önce
Tek isteğim yönetim, teknik heyet ve futbolcuların taraftarları "umursamaması". Belki komik bir durum ama gerçekten taraftarları dinlemesin bu kadro. Her şeye kulaklarını kapayıp işlerine baksınlar. Şüphesiz ki başarı geleektir ancak bu işi gücü eleştirmek olan taraftar zihniyetiyle değil. Çünkü Trabzonspor taraftarı kulübüne daima yarardan çok zarar vermiştir. Tarihte onlarca örneği mevcuttur.
Karadeniz Kaplanı 12 yıl önce
Yaa arkadaşlar Allah aşkına yaa Ersun hocaya halen daha hangi zihniyete dayanıp laf diyosunuz yaa ! Rakiplerimiz sakatlıklarla boğuşurken biz hocamızın üstün antrenman programı sayesinde sakatlık diye bir sıkıntıyla uğraşmıyoruz. Yıllardır unutttuğumuz şampiyonluk mücadelesinin içindeyiz haftalarca zirvede olduk ve şimdide zirve ortağıyız. Ordanda nasıl indirildimiğiz malum ! Hal böyleyken halen daha nedir bu Ersun hocadan alıp veremediğiniz.? Allah aşkına takıma destek olalım istanbul medyasının istediğini yapmayalım !! Yönetimde yaptığı icraatlarla çok iyi işler çıkardı ama şu son ara transfer döneminde eksi puanlar yazdırdı hanesine. Umarım en kısa zamanda kaliteli bir sol kanat alırız ve ikinci döneme daha güçlü bir şekilde gireriz.. Ersun hocamıza ve takımımıza sonuna dek güveniyorum..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@