TS şampiyonluğu hak ediyor

Güney Kore'nin Seul takımının teknik direktörlüğünü yürüten, milli takımın eski teknik direktörü Şenol Güneş, gerçekleştirilen atılımlar sayesinde Türk futbolunun uluslararası değerinin arttığını söyledi. Seul takımı ile Antalya Belek'e kampa gelen Şenol

Spor 11.02.2009, 11:44
TS şampiyonluğu hak ediyor

Güney Kore'nin Seul takımının teknik direktörlüğünü yürüten, milli takımın eski teknik direktörü Şenol Güneş, gerçekleştirilen atılımlar sayesinde Türk futbolunun uluslararası değerinin arttığını söyledi.

Seul takımı ile Antalya Belek'e kampa gelen Şenol Güneş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Güney Kore'de liglerin Mart ayında başlayacağını bildirdi. Takımı bu yıl gençleştirdiklerini, 26 olan yaş ortalamasının 23'e düştüğünü belirten Güneş, hedeflerinin geçen yıl kıl payı kaçırdıkları şampiyonluğu bu yıl yakalamak olduğunu kaydetti. Bu yıl Asya ve Güney Kore kupasının yanı sıra şampiyonluğu elde etmek için çok çalıştıklarını, kendi takımından Güney Kore milli takımına ilk kez 6 sporcunun seçildiğini anlatan Güneş, Güney Kore'de kendi adına bir Fun Club kurulduğunu vurguladı.

Güneş, amatörce yetişen futbolcuların artık profesyonelliği öğrendiğini, Güney Kore liginin artık Japonya ligi gibi iyi olduğunu, maçların fair play ruhu çerçevesinde oynandığını, futbol maçlarına ailelerin büyük ilgi gösterdiğini ifade etti.

Türk futbolunu da değerlendiren Şenol Güneş, son yıllarda büyük atak içinde olan Türk futbolunun uluslararası değerinin arttığını belirtti. Yurt dışında çok başarılı Türkler olduğuna değinen Güneş, ''Türkiye'ye yurt dışından çok pahalı futbolcular geliyor. Bu da başarılı Türk futbolcusunun yabancı futbolcu ile aynı parayı talep etmesine neden oluyor. Ancak kulüplerin mali yapısı iyi değil. Transfer edilen futbolcuların ücretleri ödenmediği için ayrılanlar oluyor. Anlaşma yapılıyorsa o sporcunun parası ödenmeli. Aksi takdirde sorunlar her geçen gün büyür'' diye konuştu.

-''MİLLİ TAKIM ÇOK İYİ GİDİYOR''-
Güneş, milli takımın 1996 yılındaki Avrupa Şampiyonası'ndan sonra 2002 Dünya Kupası'nda ve 2008 Avrupa Şampiyonası'nda başarılı sonuçlar aldığına işaret ederek, şunları söyledi:
''Türkiye'de çok kaliteli oyuncular var, ancak oyuncuların sadece fiziki yapıları değil psikolojik, zihinsel ve sosyal yapıları da geliştirilmeli. Bunun için bilimsel destekler alınmalı. Türk futboluna bütün olarak bakılmalı. Futbolcu, teknik adam, federasyon, taraftar, futbol kulüpleri bir olmalı. Türk milli takımı son yıllarda büyük atak yaptı. Milli takım çok iyi gidiyor. Ülke futbolu ise çok daha iyi durumda. Eksiklikler var bu her zaman da olacak. Milli takımın başında deneyimi ve başarısı olan bir teknik direktör var. Milli takıma yeni oyuncuların alınması önemli. Gençlerin yanında deneyimli oyuncuların da olması gerekebiliyor. Milli takıma sporcu seçimine kulüplerin tepkisi duygusal olabilir. Seçiciye saygı duymak gerekir. İyi olan seçiliyor. Aynı mevkide Türkiye'de bir çok başarılı futbolcu var, ancak şans bazılarına gülüyor. Oynamak için konuşmak yerine çalışmak gerekir. Futbolda torpil yok. Bu yetenek işidir. Milli takım yurt içinde ve yurt dışında yetenekli futbolcuları arıyor. Herkesin yetenek aradığı bir dönemde başarılı olan sporcu bir kenara bırakılamaz. ''

Türkiye liglerini Güney Kore'de fazla izleyemediğini ifade eden Güneş, futbolun keyif vermesi gerektiğini, kavganın, şiddetin önüne geçilip fair play konusunda Türk liglerinin örnek olması gerektiğini belirtti.

Türkiye'de bu yıl şampiyonun 5 takım arasından çıkacağını vurgulayan Güneş, Sivasspor'un ve Trabzonspor'un çok başarılı olduğunu, 3 büyük takımın bu yıla kadar diğer takımlara alttakiler olarak baktığını, ama bu yıl üstteki takımlara bakmak zorunda kaldıklarını söyledi.
''Fenerbahçe'nin kadrosu iyi ama aşı tutmadı'' diyen Şenol Güneş, Fenerbahçe'nin geçen yılki kadrosunu büyük oranda koruduğunu, başta Guiza ve Emre gibi kaliteli oyuncularla takviye olduğunu, başına Aragones'i getirdiğini, ancak Fenerbahçe'nin geçen yılki havasını bir türlü bulamadığını, aşının tutmadığını, herkesin beklentisinin Fenerbahçe'nin daha iyi sonuçlar alabileceği yönünde olduğunu vurguladı.

Güneş, bu yıl Fenerbahçe'nin yanı sıra Galatasaray ve Beşiktaş'ın da istenileni veremediğini, 3 büyük takımın beklenmedik puan kayıpları yaşadığına, ama 3 büyük takımın olduğu ligde heyecanın her zaman var olduğunu kaydetti.

-''TÜRKİYE'DEN TEKLİF ALDIM''-
Trabzonspor'un sezon başında doğru hamleler yaptığını, yönetimin teknik direktörün önünü açtığını, huzuru, birlik ve beraberliği sağladığını anlatan Güneş, ''Bu yıl Trabzonspor için özveri yılı oldu. Lige baktığımızda Trabzonspor oynadığı futbolla şampiyonluğu hak ediyor'' dedi.

Trabzonspor yönetiminde kendi dönemindeki yöneticilerin büyük bölümünün hala olduğuna işaret eden Güneş, Sivasspor'un da bu yıl çok başarılı olduğunu söyledi. Kimin şampiyon olacağının lig sonunda görüleceğini, ancak Süper Lig'de ibrenin tersine döndüğünü ifade eden Güneş, ''Artık zirvede 3 büyük yok. Kim şampiyon olursa olsun diğer takımlar şampiyonu tebrik etmeli. Bir takım şampiyon oldu diye diğer takımlar kötü değildir. Çünkü şampiyon çok az farkla şampiyonluğu elde edecektir. Herkes bu bilinç içinde olmalı'' diye konuştu.

Şenol Güneş, Seul takımı ile bu yıl sözleşmesinin sona erdiğini, ama Seul'de yapacağı işler olduğu için yeniden anlaştığını, anlaşmadan önce Türkiye'den ve Asya'da başka takımlardan teklif aldığını, şimdilik Türkiye'de çalışmayı düşünmediğini kaydetti.

Güneş, gelecek yıl ailevi nedenlerden dolayı Türkiye'ye dönmeyi düşündüğünü, ama takım çalıştırıp çalıştırmayacağına hala karar veremediğini sözlerine ekledi.

Yorumlar (2)
yavuzalkan 12 yıl önce
sayın hocam bukadar mütavazi olma lütfen milli takım iyi gitmiyor neresi iyi senin dünya üçüncülüğünü yerin dibine sokan bu alçakların avrupa dördüncülüğüne hemde oynadığımız maçlarda toplam yarım saat galip kalamadık buna başarı deme lütfen fatih terimin olduğu hiç bir yerde ben yokum aklı başında menfaat gözetmeyen hiç kimsede olmaz sanıyorum
cevahiroğlu 12 yıl önce
dünya kupasını son anda kaybettin türkiyeyi 3.cü ettin nerdeyse ülkeye sokmadılar seni. ama fatih terim ise futbol olarak çok kötü oynattığı gecen yıl şansa maçlar aldığı ve elendiği zmaanda göklere cıkarıldı. hemde gökdeniz ve fatih gibi dünya yıldızlarınıda takıma almıyor.... egemen selcuk gibi topcularıda almıyor.... hemde takımında oynamayan sakat olan topcuları oynatıyor... emre sanki oğlu olmuş. yazıkdır yazık istanbul takımları ve basını

Gelişmelerden Haberdar Olun

@