Trabzonspor'u yenince coştu!

Ligin 4. haftasından sonra devraldığı Kasımpaşa'da yaptığı değişim, çalışmaları, birikimleri ve kendisiyle ilgili Türkiye'deki izlenimler konusunda açıklamalar yaptı. Takımında kısa sürede yaptığı değişimin bir tesadüf olmadığını, iyi eğitim, sistemli ve

Trabzonspor'u yenince coştu!

Ligin 4. haftasından sonra devraldığı Kasımpaşa'da yaptığı değişim, çalışmaları, birikimleri ve kendisiyle ilgili Türkiye'deki izlenimler konusunda açıklamalar yaptı.

Takımında kısa sürede yaptığı değişimin bir tesadüf olmadığını, iyi eğitim, sistemli ve bilinçli çalışma programlarının takımının form grafiğini yükselttiğini anlatan Vural, teknik adamlıkta sahip olduğu tecrübenin görülmek istemediğini savunup sitem ederek şöyle konuştu:

''Türk futbol kamuoyuna çok kırgınım. 56 yaşıma geldim bu ülke maalesef beni hala kullanmayı bilemedi. Bana öyle küçük görevler atfettiler ki, ayıp ettiler. Bu adamı al götür bakalım bir yere. Prolisansım var, bunu ben sokaktan almadım, yıllarımı verdim. İki üniversite bitirdim, antrenörlük yaşamımdan önce 7 sene profesyonel futbol oynadım. Bu ülkede maalesef benim tarzımdaki insanları ön plana kimse getirmez. Çünkü gittiğim yerde iz bırakırım. Gittiğim yerde bir şeyler yaparım, bir şeyler üretirim. Bakın burada Barış diye bir çocuk çıkardım. 19 yaşında şakır şakır top oynatıyorum. Almanya'dan amatör takımdan geldi. Türkiye'de en kral hoca dedikleriniz çıkarsın bir tane daha göreyim. İnsanlar maalesef bizim dolu dolu yeterli olduğumuzu biliyorlar ama bizim bir yerde olmamızı istemiyorlar.''

''İNSANLAR YILMAZ VURAL'I GÖRMEK İSTEMİYOR, KÖR BUNLAR KÖR''

Takımların kendisini genelde zora düştüğünde hatırladığını ifade eden Vural, ''Takımlar bana teklifi zora düşünce yapıyorlar. Görev aldığımda da soruyorum, 'Madem bana çok inanıyordun neden sezon başı getirmedin?' diye. Başka başka şeyler söylüyorlar. İnsanlar, bir antrenörün kulüpte etkin olup, yetki ve sorumluluklarıyla iş yapmasını arzu ederse Yılmaz Vural orada olur. Onun dışında Yılmaz Vural kimsenin dediğini yapacak adam değildir. İnsanlar Yılmaz Vural'ı görmek istemiyorlar. Kör bunlar kör. Bana döndüklerinde gözlerini diğer tarafa çeviriyorlar. Benim yeterliliğimi hiçbir zaman kavramak istemiyorlar'' diye konuştu.

''KASIMPAŞA GÜZEL BİR AİLE KULÜBÜ''

Vural, Kasımpaşa'nın kısa sürede elde ettiği çıkışı, sistemli ve bilinçli çalışmanın yanında, futbolcularının kendisine güveni ve kulüpteki sıcak aile ortamının da getirdiğini belirterek, ''Burası bir aile kulübü, çok şeker bir kulüp'' dedi.

Kulüpte sevgi dolu bir ortam olduğunu anlatan Vural, ''Hepimiz birbirimizi çok seviyoruz. İmkanlar kısıtlı. Çok büyük rakamlar, primler yok ama söylediği parayı ödeyen bir yer. Zaten oyuncuların da beklediği bu, ekonomik boyutta kafalar rahatsa, teknik boyutu halletmek çok kolay. Diğer birçok kulüpte çok sayıda problemi tek başına çözmek zorunda bırakılıyorsunuz ki bunları antrenör olarak yetemeyebilirsiniz'' diye konuştu.

"SADECE MOTİVASYONLA OLACAK İŞ DEĞİL"

Antrenman ve eğitim çalışmalarının başarıda önemli rolü bulunduğunu kaydeden Vural şunları kaydetti:

''Oyuncu birlikteliği kavrayınca, hocanın niyetini ve ne yapmak istediğini anlayınca işler iyi gidiyor. Türkiye'de çoktandır bir uygulama var ve biz bu uygulamaya tam anlamıyla geçtik. Pozisyon antrenörleriyle çalışıyoruz. Kaleci, savunma, orta saha, hücum antrenörü... Hepsi de teknik direktör, Türkiye liglerinde çalışmış hocalar, birlikteyiz bir ekip çalışması yapıyoruz. Haftada iki gün özel antrenmanlarla oyuncularımızın, savunmada orta sahada hücumda, bizim taktik organizasyonda yapamadığımızı süratle çalışıyoruz. Bu iş çalışmaktır. Bu iş ezbere olmaz. Futbolda başarı sadece motivasyon, güzel söz söylemek ve insanları ikna etmekle olacak iş değil. Futbolcularımla her gün 1-2 saat ders yapıyoruz. Futbol öğreniyor oyuncu. Oyuncu, 30 yaşına gelmiş, 'Hocam ben bunu görmedim duymadım' diyor. Çıkıp oyuncunun karşısına bu teoriyi verebilmek de bilmek ister, hikayeden teoriyi kimseye anlatamazsın. Bu faktörleri çok üst seviyeye getirmeniz lazım. İşin zor tarafı 8 haftada bunu bu hale getirmek çok önemli''

''(KORKU AKLIN KATİLİDİR) GÜZEL BİR LAF''

Bir gazetede okuduğu 'Korku aklın katilidir'' sözünü beğendiğini, futbolcularına cesaretli oynamayı öğrettiğini anlatan Vural, ''Bir gazetede 'Korku aklın katilidir' şeklinde bir söz okudum. Çok güzel bir laf. Bir şeyden çekinirsen, kendi kendini öldürürsün. Özgür bir kafa olması lazım. Ben futbolcuysam, futbolun gereklerini yapıyorsam, rakip ''X'' olur ''Y'' olur Real Madrid olur, hiç önemli değil. Futbolun gereklerini yapacak hale gelirsen, uygulama size o cesareti veriyor. Kasımpaşa da hep önde oynayan, basan bir takım. Oyuncunun psikolojisini düzeltmezseniz bunu uygulamanız mümkün değil'' diye konuştu.

''AVANTAJI KABUL ETMİYORUM, SAHADA PRATİK VARSA MAÇ KAZANILIR''

Kasımpaşa Teknik Direktörü, Fenerbahçe ile Kadıköy'de yapacakları mücadelenin, seyircisiz oynanacak olmasını takımı adına bir avantaj görüp görmediği sorusuna karşılık, ''Futbolda avantajı kabul etmiyorum, sahada pratik varsa maç kazanılır. Avantaj desek ne olacak. Oynarsın, avantaj mı değil mi görürsün'' şeklinde ifadeler kullandı.

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler