7m


7m

hyundai

Trabzonlu Birinci ailesi mutlu

Trabzonspor Kulübü'nün alt yapısında yetişen Çağlar Birinci, 10 yaşından Bordo-mavili kulüpte futbola başladı. PAF takımı ve A Takıma kadar yükselen oyuncu, Ziya Doğan döneminde Trabzonspor'un kamplarına götürüldü. Ziya Doğan tarafından yetersiz bulunan Ç

Spor 15.09.2008, 11:17
Trabzonlu Birinci ailesi mutlu
Trabzonspor Kulübü'nün alt yapısında yetişen Çağlar Birinci, 10 yaşından Bordo-mavili kulüpte futbola başladı. PAF takımı ve A Takıma kadar yükselen oyuncu, Ziya Doğan döneminde Trabzonspor'un kamplarına götürüldü.

Ziya Doğan tarafından yetersiz bulunan Çağlar, kiralık olarak Orduspor'a verildi. Daha sonra Bakırköyspor'a giden Çağlar, İstanbul kulübünde 1,5 yıl top koşturduktan sonra Denizlispor'a transfer oldu.

Denizlispor forması altında başarılı maçlar çıkartan Çağlar, gösterdiği performansla geçen yıl A2 Milli Takımı'na, bu yıl da A Milli Takım'a çağrıldı. Hem stoper hem de sol bek mevkilerinde oynayan 22 yaşındaki oyuncuya, Hakan Balta'nın sakatlanması üzerine Fatih Terim Belçika maçında forma şansı verdi.

Milli oyuncu Çağlar Birinci'nin Trabzon'da yaşayan ailesi, Belçika karşısında ilk kez A Milli formayı giyen oğullarıyla gurur duyduklarını ve büyük heyecan yaşadıklarını söyledi. Oğluyla gurur duyduğunu söyleyen Baba Remzi Birinci, "Allah bütün babalara böyle bir gurur yaşatsın. Bu farklı ve anlatılamaz bir duygu.

Çok değişik, yaşamak lazım. Çağlar'ı ilk milli maçı olmasına rağmen ben beğendim. Sahada ne yaptığını biliyordu. Soğukkanlıydı, tedirgin değildi. Milli Takımın çok daha iyi olmasını ve galibiyetle bitirmesini isterdim ama vasattılar. Puan kaybetmelerine üzüldüm" dedi.

Oğlunun futbola başlamasını anlatan Baba Birinci, "Çağlar İlkokul 4. sınıfa giderken bir akşam üzere eve geldi ve bana seçmelere gitmek istediğini söyledi. ben başta izin vermedim.

Ağlayınca, annesi de ısrar edince, izin verdim. Trabzonspor'un seçmelerini kazandı. 10 yaşandan beri Trabzonspor'un bütün kategorilerinde futbol oynadı. En son Trabzonspor A Takımına kadar çıktı. Bazı maçların kadrosunda da yer aldı. Sonra ne olduysa Çağlar'ı kiralık olarak verdiler ve Trabzonspor'dan ayrıldı" diye konuştu.

Trabzonspor'da futbol oynadıktan sonra başka takımlara giden futbolcuların psikolojik olarak bocalama dönemi geçirdiğini, oğlunun da bu dönemi yaşadığını dile getiren Remzi Birinci, Çağlar'ın Orduspor'da, ardından Bakırköyspor'da futbol oynadığını daha sonra gittiği Denizlispor'da 1 yıl başka bir takıma kiralık verildiğini ve geçen sezon geri çağrılarak yeşil-siyahlı takımın formasını giymeye başladığını söyledi.

Çağlar'ın A Milli Takım'a çağrıldığını televizyondan öğrendiklerini kaydeden Baba Birinci, "Bizi aradığında, kendisine haberimizin olduğunu söyledik. İlk 11'de oynayacağını öğrenince de bizi aradı ve Fatih Terim'in kendisine şans vereceğini söyledi. Çok heyecanlıydı ve fıkır fıkırdı, çok mutluydu. Çocuğunun mutlu olmasıyla her anne baba da mutlu olur. Bizde çok mutlu olduk" dedi.

Çağlar'ın annesi Saadet Birinci ise sıkıntılı bir dönemden geçmelerine rağmen oğlunun bugün geldiği noktanın kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Çağlar'ın çok duygusal bir yapısı olduğunu ifade eden anne Saadet Birinci, "Çok sıkıntılar yaşadı. Biz de onunla birlikte bu sıkıntıları yaşadık.

Ama şimdi çok mutluyum. Bugünlere geldiğini gördük. Onu ilk A Milli Takım formasıyla izlerken çok heyecanlandım. Ekranda onu görmek ayrı bir duygu" şeklinde konuştu.

Yorumlar (2)
fuat 14 yıl önce
işte bir ziya doğan ziyanı daha bu çocuğa sabr etmek bu kadar mı zordu çocuk trabzonsporun her kademesinde oynamış biraz daha alt kademelerde oynardı ve iyi bir topçumuz olurdu..e işte ziya eseri bu marcelinho yu bile sol kanat oynatan adamdan ne beklenirki..
trabzonof 14 yıl önce
ziya doğan olsun ersun yanal olsun bu gibi trabzonlu olmayan teknik adamlar,trabzonsporun alt yapusundan iyi futbolcu çıksın istemez.Bunlarda kıskançlık psiloşojisi vardır,ama maalesef tranzonsporu yönetenler bunu göremiyor.En büyük örneğini dün gördük.Maçın başından itibaren barışı oyuna koyması geregirken maçın sonuna doğru koydu,bu bunun tibik bir örneği.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@