"Trabzon şampiyon olur"

Mehmet Demirkol Milliyet Gazetesi'ndeki köşesinde, "Trabzon şampiyon olur!" başlıklı yazı yazdı.İşte Demirkol'un yazısı:İstanbul denklemini ortaya koyalım önce: Del Bosque, Rıza Çalımbay, Tigana, Ertuğrul Sağlam, Denizli. Yani Real Madrid'den, Rizespor'da

Spor 02.12.2008, 12:13

Mehmet Demirkol Milliyet Gazetesi'ndeki köşesinde, "Trabzon şampiyon olur!" başlıklı yazı yazdı.

İşte Demirkol'un yazısı:

İstanbul denklemini ortaya koyalım önce: Del Bosque, Rıza Çalımbay, Tigana, Ertuğrul Sağlam, Denizli.
Yani Real Madrid'den, Rizespor'dan, Fulham'dan, Kayserispor'dan, Lig TV'den.
Yani deneyim, bizim çocuk, deneyim bizim çocuk ve nihayet deneyim...
Bunun adı 'bir öyle bir böyle zinciri'. Sonrasında başkanın söylediği. Denizli bu kapıdan içeri giremez demişti Demirören. Şimdi kapının bir hayli içinde...
Cumartesi akşamı yan yana oturduğu Aziz Yıldırım da Daum için aynı şeyi söylemişti. Bir öyle bir böyle zinciri Kadıköy'de de var.
Rıdvan Dilmen, Zeman, Denizli, Lorant, Oğuz Çetin, Daum, Zico, Aragones.
Yani bir başka deyişle: Teknik deha, disiplin, teknik deha, disiplin, teknik deha, disiplin, teknik deha ve yine disiplin... Bir sonraki hoca muhtemelen Maradona olacak...
Bunlar yine uzun vadeli kısırdöngüler. Ya Galatasaray'ınki. Sadece 7 ay içinde olup bitene bakın. En vahimi o çünkü.
Kalli'nin yardımcıları gönderiliyor. Kalli istifa ediyor. Skibbe geliyor. Bu sefer onun yardımcıları gönderiliyor. Ve Kalli, Skibbe'nin üstüne geliyor. Yani Ahmet Akcan gönderilirken, yerine Skibbe'yi getirseler bu kadar git gele gerek yok. Bu denklemde Ahmet Akcan'ın, Ümit Davala'nın, diğerlerinin üzerine çizik çekip bu bayağı kesiri sadeleştirdiğinizde ortaya bu çıkıyor çünkü. 'Bayağı' bir durum.

Bu kez çok farklı
Bilmiyorum. Skibbe'nin hayatında sadece 1.5 yıl kendi başına çalıştığını, hep Völler'le birlikte olduğunu aylardır yazıp çizmem Kalli atamasının sebeplerinden biri midir? Eğer öyleyse bu atamayı yapanlar yanlış anlamış. Derdim bunu söylemek değildi.
Şimdi bu kısırdöngü metropolünden 1 saat 5 dakikalık bir uçak yolculuğuyla doğuya, Karadeniz kıyısına gidelim. Orada kısırdöngüler kırılmış gibi. Daha önce olmayan şeyler oluyor. Farklı bir şeyler var.
1-Şakır şakır yağmur yağıyor. Tribünlerin üstü açık, ama tıklım tıklım. Takım Beşiktaş'a kaybediyor seyirci takımını alkışlıyor. Geçen yıl takımın başına gelen her şeyin sorumlusu olduğu düşünülen Sivas'la berabere kalınıyor 'çıt' yok. Yani yıllardır en büyük rakip olan tribün ve şehir huzursuzluğu yok. Ligin en yüksek oturma kapasitesi/ayakta maç seyreden seyirci ortalaması. Huzurla...
2-Şampiyon olmuşlar arasında geçen yılki hocasıyla devam eden tek takım. (Galatasaray da öyle ama garip bir şekilde. Geçen yıl şampiyon oldular ama hocaları Kalli şampiyonlukta yoktu. Şimdi var!) 
3-Trabzon'un bıkkın ruh halini bilmeyen oyuncular şehri etkiliyor, şehir onları değil.
4-Takım tarihin belki en düşük Trabzonlu oranına sahip. Ama 96'daki efsane takım dahil, belki de en inatçı, en yılmayan Karadeniz ruhuna yakın ekip.
5-Yeniden çok uzun süre sonra bir cazibe merkezi Trabzon. Gökhan Ünal'ın, Song'un gittiği yere herkes gider. Kaçarak gidenler de huzura döner.
6-Trabzonspor'un şampiyonluklara koşusu son büyük global krizin arkasından olmuştu. Bu kimilerine göre tesadüftü, kimine göre de futboldaki ekonomik dengelerin değişmesinin bir sonucu. Ben ikincisinin doğru olduğunu düşünüyorum. Bu kısır değil verimli bir döngü...
7-İlk 11'inden 8 oyuncu yeni olmasına rağmen lider.
8-Savunması tam da oturmamış olmasına rağmen en az yiyenlerden...
9-Rakiplerle karşılaştırıldığında sakatlık neredeyse yok.
10-Ersun Yanal'ın belki de son büyük şansı olmasının yarattığı ciddiyet var.
11-Ligin en kaliteli kaleci üçlüsüne sahipler. Ümit Milli Takım'ın harika kalecisi Onur'u daha adam akıllı kullanmış değiller misal.
12-Büyüklerde futbol açısından bu yıl üstüne koyabilen oyuncuların en fazla olduğu takım. Serkan'dan Selçuk'a, ve asıl önemlisi Hüseyin'e kadar.
13-Ve daha henüz ortada Yattara gerçeği yok. Devre arası yüklemesini aldığı zaman neyle karşılaşılacak herhalde herkesin bir fikri vardır.
14-Büyüklerde gerçek bir saha içi lidere, hem de yabancı bir lidere sahip tek takım. Song'un kattıkları, Şota'dan bu yana en önemli zenginlik.
15-Ve önemlisi takımın tamamı yeni olmasına rağmen en kolay sayılabilen 11 Trabzon'da. 11'i en oturmuş takım.
Şahane bir futbolları mı var? Hayır. Kadro çok mu derin? Hayır.
Ama şehrin ruhunun olumlu yönlerine uygun, olumsuzluklardan sıyrılmış görünen bir takım, bir seyirci, bir medya ve eski futbolcular lobisi var.
Liderlik bir gün el değiştirirse yine böyle kalmak şartı da yerine gelirse, bu takım şampiyon olabilir. Başlık bir tahmin değil. Futbolda bu kadar uzun süreli, tahminler yapılamaz. Ama veriler bu işin olabileceğini gösteriyor. Mesele bu. Trabzonspor yeniden ilham verici ama bu kez çok farklı.
Bu sefer olabilir...

Takım ruhu
Erdoğan Arıca haklı olarak Lincoln'ü azarlarken, onu tutan Arda, Arıca'ya ne diyor sizce. Arıca 'Haklısın' dediğini söylüyor. Çünkü Arda, hocanın haklı olduğunu biliyor.
Ülkenin gördüğü belki en hırslı, en teknik en yenilgiye tahammülsüz ve bu hareketlerin en kralını yapabilecek lideri olmanın yanında en çok olay çıkaran oyuncusu Hagi böyle bir şey yapar mıydı? Bir rakip hoca, Hagi'nin üzerine yürüse Emre o hocanın tarafında olur muydu? Hagi'den çok daha fazla, Arda'nın 6-7 katı kazanan oyuncusu Lincoln, Galatasaray için kâr mıdır? Galatasaray'ın yılmayan tarafı, Meira değil, Servet, Nonda değil, Ümit, Arıca'ya mı hak veriyor, Lincoln'e mi?
Galatasaray'ı yönetenler son 3 yılda 2 kez gelen şampiyonluğun asıl sebebi, o ruha hizmet mi ediyor yoksa, yıldız ayrımcılığı yaparak her şeyi yerle yeksan mı ettiler? Galatasaray'ın 20 yıldır takım ruhundan en uzak olduğu yıl bu yıl. Dolayısıyla bu iyi bir ekip değil. 

Güreşçi pivot
Güreş antrenörü bir babanın çocuk yaşlarda güreş yapmış oğlu Bülent Uygun, basketbol oynamış ve menajerlikten hocalığa geçtiğinde Aydın Örs'le basketbol taktiklerini çalışmış futbola nasıl uygulayabileceğini düşünmüş. Ligde kullanılmayan güreşçi özellikli Mehmet Yıldız'dan ligin en değerli pivot santrforunu yaratmış. Tesadüf mü sizce?
Sivas gerçeği 3 yıldır ortada duruyor. Bu derstir. Almak lazım. Misal önce Antep'in. Ligin en parlak futbollarından birini oynuyorlar. Kaybediyorlar, ama Nurullah Sağlam aynı oyunu oynatmaya devam ediyor.
Israr ederlerse ilk 7'de olacaklardır. 3 sene böyle giderlerse, farkı bir takım olacaklar. Anadolu bunu yapmalı. Yaparlarsa olacak. Çok az kaldıTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (12)
ercanşen 13 yıl önce
Doğan Koloğlu ve rahmetli Tan'dan yıllar sonra ilk defa sosyolojik bir perspektife sahip futbol yazısı okudum.Fevkalede yerinde,lafazanlıktan uzak ve doğru tespitler.Daha da güzeli konunun Trabzon ve Trabzonspor olması tabiki.Bu yazıya ilave edebileceğim iki başlık var.Trabzonspora emeklerini esirgemeyen Faruk Özak ve Sadri Şener'in yılların cenderesinden geçmiş sağlam, sabırlı ve pozitif kişilikleri.Hele de Trabzon gibi tahammül, tölerans ve sabrın az olduğu bir coğrafyada bu hususiyetlerin bu iki liderde birden bulunması şampiyonluklar getirecek bir zemini sağlamaktadır.
OziloZ 13 yıl önce
Öncelikle çok güzel ve anlamlı bir yazı olmuş ancak ben yazıyı başka bir açıdan değerlendireceğim.Demirkol'un yazısı içerisinde, bir cümle büyük bir mesaj. Yazının içerisinde kaybolabileceğini, gözden kaçabileceğini düşünerek tekrar yazmak istiyorum. ""...Liderlik bir gün el değiştirirse yine böyle kalmak şartı da yerine gelirse, bu takım şampiyon olabilir..."" Dikkatler şurada olmalı: ""...yine böyle kalmak şartı da yerine gelirse..." . Şimdi bile bazı taraftarlar takımı çok acımasızca eleştiriyor. Hatta kimileri Ersun Yanal ile olmaz bile diyor. Lütfen. Bari sezon sonuna kadar sabredin. Hiç olmazsa sezon sonuna kadar eleştirileri rafa kaldırın.
alpozan 13 yıl önce
41 kere maşallah
GERÇEK 13 yıl önce
Yazı güzel ama takımın şanseseri gidişatı beni üzüyor.Daha güzel oynayıp şansa bırakmadan rakibe sahayı dar edebilir.Aceba bazı oyuncularımız yanlış mevkidemi oynatılıyorda maçı kazanırken bile zorlanıyoruz veya tesadüfen galip geliyoruz.İnşaallah busene Şampiyon oluruzda piyon olarak kalmayız.......
Monarchos 13 yıl önce
mehmet demirkol böyle yazıları yazabilecek hazırbulunuşluğa sahip, benzeri yazıları daha önce de yazmış bir kardeşimiz.. en az bu yazı kadar, burada yorum yazan ercanşen ve oziloz abikardeşlerimi de tebrik ederim.. yazılarında vurguladıkları konulara da aynen katılıyorum..
burki 13 yıl önce
bu takımı fatih tekke uucurur
geredeli 13 yıl önce
mehmet demirkolu sdatyum programından takip ediyorum.takımımız hakkında ilginç tespitleri var.yaptığı yorumalrda oldukça yerinde.trabzonsporuımuz daha da iyi yerlere gelecek.bütün spor kamuoyunda bir beklenti var acaba ne zaman yenilecekler nezaman düşüşe geçecekler.ama bu beklentilerin hiç biri olmayacak inşallah bu yıl takım şampiyon olacak.BİRDE HERKES İSTANBUL TAKIMLARININ DEVAMLI ŞAMPİYON OLMASINDAN HAKEMLERİN DEVAMLI ONLARIN LEHİNE DÜDÜK ÇALMASINDAN BIKTI VE USANDI ARTIK ESKİSİ GİBİ ONLAR ADINA YAPILAN SPOR PROGRAMLARI SES GETİRMİYOR.
Mayerliserkan 13 yıl önce
O zaman kendi klaslarını bize göstererek bıraz daha kabul edilebilir birer kişi olurdular...Taaa istanbullardan bu kişi bu tespitleri yapıp dile getiriyor ve bu tespitlerle nasıl başarılı olunabileceğini anlatıyorsa kırmadan, dökmeden, çok bilmişlik yapmadan...... En azından birilerinin kuklası olmadığını göstererek yazıyorsa TEBRİK EDERİM...Şimdi herkes neler yaptığını!.. ve yapabileceğini!.. (TAKIMI İÇİN BİRİLERİ İÇİN DEĞİL) gözden geçirmesini dilerim...ELİNE SAĞLIK DEMİRKOL...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@