kebir reklamı

TFF resmen açıkladı!

Türkiye Futbol Federasyonu yabancı kontenjanı ile ilgili kararını resmen açıkladı. Kararlar 4 sezon için geçerli olacak.Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, 13 Şubat'ta İstanbul'da yaptığı toplantıda spor toto süper lig'de Futbolcuların Uygunluğu ve

TFF resmen açıkladı!

banner197

Türkiye Futbol Federasyonu yabancı kontenjanı ile ilgili kararını resmen açıkladı. Kararlar 4 sezon için geçerli olacak.

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, 13 Şubat'ta İstanbul'da yaptığı toplantıda spor toto süper lig'de Futbolcuların Uygunluğu ve Yerli Futbolcu Teşvik Sistemi'ni karara bağladı.

Süper Lig kulüplerinin büyük bir çoğunluğunun karşı çıktığı ve itiraz ettiği yeni sistemin uygulanmasına 2015-2016 Futbol Sezonu 1. Transfer ve Tescil Dönemi'nde başlayacak ve en az 4 sezon uygulanacak.

SPOR TOTO SÜPER LİG FUTBOLCU UYGUNLUĞU

[PAGE]

MADDE 1 – GENEL HÜKÜMLER :

2015 – 2016 Futbol Sezonu Birinci Transfer ve Tescil Döneminden itibaren başlamak ve 4 sezon uygulanmak üzere aşağıdaki kararları almıştır ;

1- Kulüpler istedikleri sayıda profesyonel futbolcu sözleşmesi imzalayabilirler ve tescil ettirebilirler.

2- Kulüpler aşağıda belirtilen esaslar çerçevesinde resmi müsabakalara iştirak edecek profesyonel futbolcularının listesini federasyona ibraz etmek zorundadır.

MADDE 2 – A TAKIM LİSTESİ :

a) A Takım Listesi en fazla 28 futbolcudan oluşur.

b) A Takım Listesinde yer alacak en az 14 futbolcunun, Türkiye A Milli Futbol Takımında oynama uygunluğuna sahip futbolcu olması zorunludur. 2015 – 2016 Sezonu Birinci Transfer ve Tescil Döneminin başlangıcından önce başka ülke A Milli Futbol Takımlarını tercih etmiş futbolcular açısından Türkiye A Milli Futbol Takımında oynama uygunluğu şartı aranmaz. Türk vatandaşlığına sonradan geçen yabancılar ise Türkiye A Milli Takımının en az bir resmi müsabakasında oynadıktan sonra bu kapsamda listeye yazılabilirler.

c) Yukarıdaki “b” bendinde bahsi geçen 14 futbolcudan en az 2’sinin (bu sayı 2016 –2017 Sezonunda 3, 2017 – 2018 Sezonundan itibaren 4 olarak uygulanacaktır.) 15 nci yaş gününe denk gelen sezon ile – 21 nci yaş gününe denk gelen sezonlarda kesintili veya kesintisiz en az 3 sezon veya 36 ay kendi kulübünde tescilli olması zorunludur.

 

d) Yukarıdaki “b” bendinde bahsi geçen 14 futbolcudan en az 4’nün “c” bendinden ayrı olarak 15 nci yaş gününe denk gelen sezon ile – 21 nci yaş gününe denk gelen sezonlarda kesintili veya kesintisiz en az 3 sezon veya 36 ay TFF’ye tescilli kulüplerde tescilli olması zorunludur.

e) Kulüpler A Takım Listesinde en fazla 3 kaleci bulundurmak zorundadır. Bu kalecilerden en az birinin b fıkrasında belirtilen Türkiye A Milli Takımında oynama uygunluğu bulunan futbolcu olması zorunludur.

f) Kulübün b, c, d ve e bentlerinde öngörülen kriterlere uygun futbolcuları bildirmemesi durumunda, A Takım Listesi bildirilmeyen futbolcu sayısı kadar eksik oluşturulur. 2016 – 2017 Sezonundan itibaren b, c, d ve e bentlerinde öngörülen kriterlere uygun futbolcuların bildirilmemesi durumunda kulüplere ilave disiplin yaptırımları uygulanacaktır.

g) Yukarıda b, c, d ve e bentlerinde yer alan Türkiye A Milli Futbol Takımında oynama uygunluğuna sahip futbolcuların, son listelerin TFF’ye ibrazından sonra bu uygunluğunu kaybetmesi halinde, takip eden ilk transfer ve tescil döneminin başında bu kapsamda oynama uygunluğunu kaybeder. Transfer ve Tescil Dönemleri içerisinde Türkiye A Milli Futbol Takımında oynama uygunluğunu kaybeden futbolcular ise derhallistedeki Türkiye A Milli Futbol Takımında oynama uygunluğuna sahip futbolcu statüsünden çıkarılırlar.

MADDE 3 – A TAKIM LİSTESİNİN TFF’YE SUNULMASI :

[PAGE]

a) Kulüpler, sezonun ilk resmi müsabakasından 24 saat öncesine kadar A Takım Listesini TFF’ye ibraz etmek zorundadır.

b) A Takım Listesi birinci transfer ve tescil dönemi içerisinde müsabakalardan 24 saat önce kulüpler tarafından yukarıdaki koşullar dahilinde revize edilebilir.

c) A Takım Listesinin ikinci transfer ve tescil dönemine kadar geçerli olacak şekilde, birinci transfer ve tescil döneminin bitimini takip eden iki gün içerisinde TFF’ye ibraz edilmesi zorunludur.

d) İkinci Transfer ve Tescil Döneminin başlangıcından itibaren kulüpler A Takım Listelerini yukarıdaki koşullar dahilinde resmi müsabakalardan 24 saat öncesine kadar revize edebilirler.

e) İkinci Transfer ve Tescil Döneminin bitimini takip eden iki gün içerisinde sezonun sonuna kadar geçerli olacak A Takım Listesinin TFF’ye ibraz edilmesi zorunludur.

f) Listeye yazılacak olan futbolcuların kulüp adına TFF tarafından tescillerinin yapılmış olması zorunludur. Ancak, uluslararası transferlerde Uluslararası Transfer Sertifikası talep edilmiş olmasına rağmen gelmeyen futbolcular listelere yazılabilir. Bu durum

listede kulüp tarafından açıkça belirtilecektir. Bu durumda olan futbolcular TFF tarafından tescil edilmedikçe müsabakalarda oynama uygunluğunu kazanamazlar. Bu futbolcuların tescilinin gerçekleşmemesi halinde revize dönemleri dışında bu futbolcuların yerine başka futbolcuların ilave edilmesine izin verilmez.

g) A Takım Listesini süresinde TFF’ye ibraz etmeyen kulüplerin müsabakalara katılmalarına izin verilmez.

MADDE 5 – MÜSABAKA İSİM LİSTESİ :

[PAGE]

Müsabaka isim listeleri işbu talimatın 2, 3 ve 4 ncü maddelerinde belirtilen şartlar dahilinde aşağıdaki usule göre oluşturulur.

a) Resmi müsabakalarda düzenlenen 18 kişilik müsabaka isim listesinde en az 7 Türkiye A Milli Futbol Takımında oynama uygunluğuna sahip işbu talimatın 2 nci maddesinin b bendindeki şartlara haiz futbolcunun bulundurulması zorunludur.

 

b) Bu 7 futbolcudan en az birinin kaleci olması zorunludur. Kulüpler tarafından bu şartlara uygun kalecinin müsabaka isim listesine yazılmaması halinde liste 17 kişi ile sınırlanır.

MADDE 6 – TRANSFER YASAĞI

Kulüplerin; TFF Yönetim Kurulu, diğer Kurullar ve mahkemelerce, FIFA ve UEFA Yargı Kurulları ve CAS (Uluslar arası Spor Tahkim Mahkemesi) tarafından verilen kararlar da dahil olmak üzere TFF’ye, kulüplere, futbolculara, teknik adamlara, sağlık personeline, lisanslı futbolcu temsilcilerine, lisanslı müsabaka organizatörlerine, kulüp çalışanlarına, Vergi Dairelerine, Sosyal Güvenlik Kurumu’na kesinleşmiş borçlarının bulunması halinde, bu borçların ödendiği veya yapılandırıldığı belgelendirilmedikçe, başka kulüplerden yapacakları transferlere ait sözleşmeler tescil edilmez. TFF, transfer yasağının uygulanması hususunda ilgili talimatlarda gerekli düzenlemeleri yapar.

MADDE 7 – YERLİ FUTBOLCU TEŞVİK SİSTEMİ

1- 2015 – 2016 Sezonu Birinci Transfer ve Tescil Döneminin başlangıcından itibaren Türkiye A Milli Futbol Takımında oynama uygunluğu bulunmayan futbolcu transfer eden kulüplerden Yerli Futbolcu Teşvik Fonunda depo edilmek üzere aşağıda belirtilen koşullarda fon payları tahsil edilir.

2- Aşağıdaki tabloda belirtilen fon payları birinci ve ikinci transfer ve tescil dönemlerinin bitimini takip eden 5 gün içerisinde kulüplerin tescil işlemini yaptıkları 1. fıkrada belirtilen Türkiye A Milli Futbol Takımında oynama uygunluğu bulunmayan toplam futbolcu sayılarına göre ödenir.

 

TESCİLİ YAPILAN TOPLAM YABANCI FUTBOLCU SAYISI ÖDENECEK FON PAYI

[PAGE]

1 FUTBOLCU 100.000.-TL

2 FUTBOLCU 200.000.-TL

3 FUTBOLCU 300.000.-TL

4 FUTBOLCU 500.000.-TL

5 FUTBOLCU 700.000.-TL

6 FUTBOLCU 900.000.-TL

7 FUTBOLCU 1.200.000.-TL

8 FUTBOLCU 1.500.000.-TL

9 FUTBOLCU 2.000.000.-TL

10 FUTBOLCU 2.750.000.-TL

11 FUTBOLCU 3.500.000.-TL

12 FUTBOLCU 4.250.000.-TL

13 FUTBOLCU 5.000.000.-TL

14 FUTBOLCU 6.000.000.-TL

15 VE ÜZERİ FUTBOLCU 14 FUTBOLCUYA ÖDENEN FON PAYINA İLAVETEN HER BİR FUTBOLCU BAŞINA 1.000.000.-TL ÖDENİR.

Fon paylarının hesaplanmasında;

a) Geçici transferlerde fon payı futbolcuyu geçici olarak tescil ettiren kulüp tarafından ödenir.

b) Türkiye A Milli Futbol Takımında Oynama Uygunluğu bulunmayan kaleciler iki futbolcuymuş gibi sayılır.

c) İkinci transfer ve tescil döneminde; birinci transfer ve tescil dönemi sonundaki Türkiye A Milli Futbol Takımında oynama uygunluğu olmayan futbolcu sayısının artması halinde, artan oyuncu sayısı dikkate alınmak suretiyle, yatırılması gereken fon bedelleri arasındaki farklar ikinci transfer ve tescil döneminin bitimini takip eden 5 gün içerisinde kulüp tarafından Federasyona yatırılır. Birinci transfer ve tescil dönemi sonunda Türkiye A Milli Futbol Takımında oynama uygunluğu bulunmayan futbolcu sayısı artmayan kulüpler, kontenjan boşaltmak suretiyle yeni oyuncu transfer etseler dahi fon bedeli ödemeyeceklerdir.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ercan Aslan - 3 yıl önce
14 yabancıya kadar izin verilip yerli oyuncuların yetişeceğini ucuzlayacağını sanıyorsanız çok aldanıyorsunuz. Bu zaten darağacında olan Türk Futbolunun ilmiği boyuna geçirilmesi demektir. Geriye sandalyenin çekilmesi kaldı ..Bakalım bunu kim yapacak..