7m


7m

hyundai

Terim Tanburacı'ya küfür etti

Yalçın Doğan, spor yazarı ve yorumcusu Osman Tanburacı ile A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim arasında geçen ilginç diyaloğu yazdı.İşte Yalçın Doğan'ın o yazısı:SPOR yazarı ve yorumcusu Osman Tamburacı'nın yüzü bembeyaz oluyor. "Sen ne biçim konuş

Spor 11.09.2008, 11:08
Terim Tanburacı'ya küfür etti

Yalçın Doğan, spor yazarı ve yorumcusu Osman Tanburacı ile A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim arasında geçen ilginç diyaloğu yazdı.

İşte Yalçın Doğan'ın o yazısı:

SPOR yazarı ve yorumcusu Osman Tamburacı'nın yüzü bembeyaz oluyor. "Sen ne biçim konuşuyorsun" diyerek, yerinden fırlıyor, sinirden eli ayağı bir anda buz kesiyor.

9 Eylül, önceki gün. Saat 17.54. Levent Spor Yazarları Derneği. Bir grup arkadaş sohbet ediyor. Aralarında Osman Tamburacı da var. Tamburacı derneğe gelmeden önce Sky TV'de Türkiye-Belçika milli maçına ilişkin görüşlerini anlatıyor.

Dernekte arkadaş grubu sağdan soldan söz ederken, koyu sohbet sırasında Osman Tamburacı'nın cep telefonu çalıyor.

TELEFONDA KÜFÜR

Tamburacı telefon açıyor, arayan Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim.

Konuşmaya başladığı anda sinirleri gerilen Tamburacı, telefon konuşmasını bir arkadaşına dinletmeye başlıyor.

Terim:

"Yahu Osman, biraz önce Sky TV'de konuşmuşsun, bana söylediler. Ben ne demişim? Gündem değiştiriyormuşum, öyle demişsin. Ulan bu ne biçim konuşma?"

Tamburacı bu üslup karşısında şaşırıyor, nezaket içinde:

"Hocam, beni hep böyle zamanlarda arıyorsun, bir kere de, nasılsın, diye arasana."

Terim'de fren tutmuyor:

"Ulan ben senin bıyığını s...."

Tamburacı yerinde fırlıyor, "Sen ne biçim konuşuyorsun" derken, sinirden zangır zangır titriyor. Milli Takım Teknik Direktörü kendini kaybediyor:

"Ulan ben senin, ananı, avradını s....".

Tamburacı, "Doğru konuş, konuşmasını öğren" diye bağırırken, Fatih Terim galiz küfürlerini sıralamayı sürdürüyor.

Huzurunuzda Milli Takım Teknik Direktörü.

GENERAL PATTON

Bu duruma en az yedi-sekiz kişi tanık. Biri de, zaten dinliyor.

Telefon kapanıyor. Osman Tamburacı derhal avukatını arıyor. Fatih Terim'i mahkemeye vermeye hazırlanıyor. Telefon kayıtlarıyla birlikte.

Bu küfür yağmuru ve ardından mahkeme, iki özel kişi arasındaki konuşma ve devamı değil. Olması mümkün değil. Çünkü, ağız dolusu küfür eden milli takımdan sorumlu teknik direktör.

Milli takımı çalıştıran bir teknik direktör, herhangi bir eleştiri karşısında kendini bu kadar kaybediyorsa, terbiye sınırlarını çoktan aşmışsa, o kişi, hangi başarıyı elde ederse etsin, artık milli takımın başında kalamaz.

Çok örnek var. Daha geçen yıl kendi yönettiği takımda futbolculara küfür eden bir teknik direktöre, bir Ankara takımı yol veriyor.

Tarihte ünlü bir örnek var. İkinci Dünya Savaşı'nın en başarılı komutanlarından General Patton. Sinirli, yerinde duramayan, ağzından ne çıkacağı belli olmayan bir general. Bir askere kızıyor, küfürle karışık, onu tokatlıyor. General Patton'ın kariyeri sona eriyor.

MESLEĞE HAKARET

Şimdi merak ediyorum.

Spor basını ve basın kuruluşları bu olay karşısında nasıl tavır alacak? Olayı görmezden gelip unutacak mı, yoksa mesleğe hakaret kabul ederek, Terim'in yakasını bırakmayacak mı?

Ya Futbol Federasyonu?

Bir sinir anıdır, diyerek geçiştirecek mi, yoksa ahlakın spordaki vazgeçilmez kuralını işletip, Terim'e teşekkür edecek mi?

O DA ÖFKELİ

Terim'e bakıyorum, üslup, tavır, çalım, o birisine çok benziyor. Başbakanı'ndan aldığı ilhamla, eleştiriye öfkeyle karşılık veriyor, gazetecilere ders vermeye pek hevesli.

Daha önceki gün, gazetecilere yine "Çarşamba-cumartesi arası nasıl davranacağınızı hálá öğrenemediniz" diye fırça atıyor. Yazık ki, onlar da, cevap veremiyor. Terim meydanı boş buluyor. Oysa, haddini öğrenmesi gerek.

Bu yazı dün öğleden sonra yazılıyor, Belçika maçından önce. Belçika'yı istersen 10-0 yen, istersen dünya kupasına katıl, ne fark eder?

Aristo'nun Büyük İskender'e sözü bu durumlarda geçerli: Zafer veya hiç.Yorumlar (13)
iskefiyeli 14 yıl önce
Bu kendini beğenmiş,hüfürbaz adama daha ne kadar dayanacak sporseverler.Yeter artık görevine son verin.Ve
Semihh 14 yıl önce
İşte milli takımın teknik direk. gerçek yüzü egosu yüksek futbolcu seçiminde hep isatnbul takımlarının futbolcualrı seçen hesapta türkiye millli takımının teknik direktörü.bu takıma acilen tarafsız bir teknik direktör lazımmm
malimar 14 yıl önce
akşam da müthiş teknik direktörümüz atv maçı yayımlıyoken karşı takımın hocasına da aynı küfürleri ediyodu
MURATTALHAKALYONCU 14 yıl önce
allah sizi bildiği gibi yapsın siz nesiniz yahu nasıl bir basın nasıl bir medya insanlarlan bu kadar rahat oynama hakkını kim veriyor size şenol güneşte dünya üçüncüsü olduğu zaman öyle yediniz onu şimdi sıra fatih terimdemi doğru dedi size isviçrede bize yapılanları ne kadar yayınlıya bildinizde türkiyede olanları rahatlıkla yayınlıyorsunuz belçikanın hocasının yaptıklarını görmeyin fatih terimi gündem değiştirmekle suçlayın nesiniz siz arkadaş yahu kaç tane fatih terim kaç tane şenol güneş kaç tane mustafa denizli var allah aşkına
koksalaygun 14 yıl önce
Olaya tek taraflı bakarsak Fatih Terim haksız.Küfür etmiş.Bazen de söyleyene değil söyletene bakmak lazım.Bu Terim in hatasız olduğu anlamına gelmez.Durup dururken bir kişiye kimse sövmez.Herkes reytink yapmak için istediğini söyleme hakkına sahip değildir.Biri de hıncal.
trb li mami 14 yıl önce
bu adama bence de yeter.küfür varmış bilmioduk ögrendik.ama futboldan artık anlamadıgı bi gerçek.tutmuş bi mevlüt gidiyo.bu nasıl futbol anlayışı anlamadım.saygılar...
cilginpalet 14 yıl önce
yahu anlanmak mükündeyil bu insana arkaçıkan insanları bu adam egosu için milli takımı kullanıyor orası babasının takımı deyil kardeşim 1 efendi olacak 2 yenilince kabahati kimsede aramayacak şenol güneşle kıyaslayan arkadaşa şenol la bunun arasında everst kadar fark var kardeşim şenol hoca efendi adam gibi adamdır bu ise piskopat tipli eniyisini ben bilirim ben en büyüğüm harektleri kameralara bu a gitsin ağzından düşürmediği adanalıyım lafına göre gitsin adana sporu çalıştırsın yeterrrrrrrrr bunu seyretmek zorun da deyiliz
Kemence 14 yıl önce
Fatih Terim'le Şenol Güneş'i aynı cümlede anmak ayıp bile değil, günahtır... Şenol Güneş soyadı gibi ışıktır...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@