Szymek bakın ne yapıyor!

Trabzonspor'da oynadığı futbol ve attığı gollerle büyük beğeni toplayan Szymek, 2006 yılında sezonunun ilk yarı sonunda futbolu bıraktığını belirterek geri dönmeyeceğini kulübe bildirmişti. Trabzonspor'da bu şok gelişme üzerine Futbol Federasyonu'na başvu

Spor 19.11.2008, 12:57
Szymek bakın ne yapıyor!

Trabzonspor'da oynadığı futbol ve attığı gollerle büyük beğeni toplayan Szymek, 2006 yılında sezonunun ilk yarı sonunda futbolu bıraktığını belirterek geri dönmeyeceğini kulübe bildirmişti.

Trabzonspor'da bu şok gelişme üzerine Futbol Federasyonu'na başvurarak oyuncunun sözleşmesini, kulübün tüm haklarının saklı kalması koşuluyla feshedip Jabi'ye lisans çıkarmıştı.

Szymkowiak ülkesine geri döndükten sonra Polonya basınına verdiği demeçlerinde o dönemdeki Trabzonspor yönetimini ağır şekilde eleştirmişti. Polonyalı spor muhabiri ve arkadaşı olan Tomasz Szuchta vasıtasıyla bizimle paylaştığı bilgilere göre Szymkowiak futbolu %100 olarak bıraktığını ve aldığı tekliflere rağmen asla bir daha futbol oynamak istemediğini de dile getirdi.

Trabzonspor'dan ayrılmasının arkasındaki bazı nedenleri de saymaya başlayan Szymek ; Trabzonspor'daki son 3 ayı boyunca hep sakat olduğunu ve iğneyle oynadığını ancak buna rağmen kimseye yaranamadığını vurguladı.

Takım içindeki birkaç oyuncunun aldığı ücretlerin düzeltilirken kendisinin aldığı parada herhangi bir artışa gidilmemesinin yanı sıra kendisine o dönemki yönetim tarafından verilen bir Polonyalı futbolcu daha transfer edecekleri sözünün tutulmamasının kendisini çok üzdüğünü de söyledi.

Takımın sık sık hoca değiştirdiğini ayrıca Trabzon`da hayatının çok sıkıcı ve basit geçtiğini belirterek kaybedilen maçlar yüzünden adeta bir askeri kampta gibi kendisine muamele yapıldığının altını çizdi.

Trabzon'daki futbol hayatını Polonya ile kıyaslayan Szymek; tüm hayatının, antrenmanlar ve evinin arasında geçtiğini, bir süre çok yalnızlık hissettiği için eşini çağırmak zorunda kaldığını, takımın düşme potasına yaklaşması yüzünden güvenlik sorunu yaşandığını da iddia ederek maç kaybedince bazı taraftarların kendilerine düşmanca davranmaya başladıklarını söyledi.

Bununla beraber 31 yaşında olduğu ve çocuğu olmadığı için evlilik hayatının da bozulduğunu dolayısıyla boşanmanın eşiğine gelerek, psikolojik dengesinin iyice yıprandığını paylaştı.

Futboldan soğumasının tek sebebinin sadece bu yaşadıkları olmadığı ve geçirdiği ağır sakatlık yüzünden hususi yaşamında da çok büyük problemler yaşamaya başladığını açıkladı.

Sakatlığının psikolojik ve fizyolojik etkilerini atlatamadığını vurgulayarak bir süre eski takımı Widzew Lodz ile idmanlara çıkmayı denediğini ancak yaşadığı sakatlığın futbol oynamasına izin vermediğini söyledi.

Diğer yandan bazı 3. ve 4. lig kulüplerinden gelen teklifleri değerlendirdiği ancak bir türlü eski sağlığına kavuşamadığı için reddettiğini paylaştı.

Szymek iyileşmek için 8 ameliyat geçirdiğini, her iki dizine de 4 tane platin vida takıldığını ayrıca topuklarından birinin de çıktığını yine de sağlık sorunlarının yakasını bırakmadığını açıkladı.

Kasıklarında fıtık görüldüğünü ama titanyum ağ örme yöntemiyle tedavi olduğunu fakat yine bile yürürken kendisini ihtiyar bir adam gibi hissettiğini belirtti.

Yürümesinin mucize olduğunu söyleyen Szymek, çektiği ağrılar sonucu yediği ağrı kesici iğnelerin kendisine zarar verdiğini ve bu yüzden topa vuracak kuvveti olmadığını, yatalak kalma riski bulunduğunu ve bundan sonra asla normal bir insan gibi yürüyemeyeceğini samimi bir şekilde söyledi.

Tüm bu yaşadıkları için futbolu sorumlu tutan Szymek, eşinin desteğinin arkasında hissettiği için hayatına azimle devam edeceğini belirtiyor.

Ona ne kadar minnettar olduğunu göstermek için eşinin adına 2 büyük spor, güzellik ve fitness merkezi de hizmette...
Legnica şehrinde bulunan spor merkezlerinin adına Agnieszka (eşinin ismi) Szymkowiak Fitness Klub adını vermeyi de ihmal etmemiş.

Bu arada Szymek, futbol hayatının tamamen bittiğini açıkladıktan sonra herkes onun antrenörlük yapacağını düşünürken başka bir kulvarı seçti. Sağlık problemlerinden kurtulamadığı için artık gazeteci olarak Polonya'da hayatına devam edeceğini açıkladı.

Polonya'da yayın yapan ve Polonya liginin yayın haklarını elinde bulunduran ünlü Fransız televizyonu Canal+ Szymek'i bünyesine kattı. Onun ülkedeki şöhreti ve saygınlığından yararlanmak isteyerek muhabir görevine atadılar. Szymek artık sıkı bir futbol muhabiri, tanınmış ve sevilen biri olması sayesinde röportaj teklifleri reddedilmiyor. Ülke çapında büyük bir futbolcu olarak anılmasından ötürü de yaptığı taktik analizleri ve kattığı yorumlar izleyiciler tarafından büyük beğeniyle takip ediliyor.

Canal+ ona oldukça güveniyor ve tüm uluslar arası organizasyonlara yolluyor. Son olarak Szymek Pekin Olimpiyatları için Çin'e gitti ve Polonya milli takımlarını takip etti. O artık bir medya mensubu...

Haber: Koray Düşova / Ajansspor.comTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (8)
esmurenat 13 yıl önce
kimsenin szymek e yüklenmeye hakkı yok.onun trabzondan ayrılış sebebi farklı ve bunu bilenlerde bana hak verir zaten.ayrıca bu ayrılışla alakalı ziya doğan da^^benim acıklayamayacağım bir sebep var^^demişti.neyse yeni işinde başarılar dilerim.
lkarus 13 yıl önce
Hey gidi ZiyA Doğan hiç mi için sızlamıyor bu haberi duyunca, adamı nasıl bıktırdıysan düşürdüğün hallere bak. Şimdi olacaktı ki Szymek biz de o zaman ne sükse yapardık...
sıyırdı geçti 13 yıl önce
bu adamın futbolu bırakmasının tek sebebi o zamanki yönetimdir o kadar kişiiksiz arkadaşları vardıki odönem takımda(bazıları hariç) düşünün ya fatih akyel bile bu takımda kaptanlık yaptı ne acı dimi biz onu hala fener maçları sonrası verdiği iğrenç demeçlerle hatırlıyoruz.ziya doğanın onurumuzla oynadığı bizi küçülttüğü yalanmıdır hatırlayın kadı köyde hiç bir idaamız olmadığı fener maçı maç berabere devam ederken uzatmanın son dakikasında korner kazandık fakat korneri orta yapmayıp ytopu saklıyorduk zamana karşı kısacası 1 puana oynuyorduk tıpkı diğer anadolu takımları gibi.evet orda 1 puan aldık ama büyülüğümüzü şanımızıda kadı köyün çimlerine gömdük. avni akerde 90 dakka savunma yaptığımızı gördüm 25 yıllık trabzonspor delisi olan ben tramvalar yaşadım psikolojim bozuldu fakat nuri ve kurmayları ne yyaptı*? en büyük kötülükleri.şimek i anlıyorum zamanında oktay yapmışdı aynı pisliği o zaman takımda delikanlının hası ünal vardı yapıştırdı tokatı oktaya, işin özü trabzonspor karektersiz kişiliksiz oyuncu barındırmamalı.simkovyak haklı bunlara meydan veren bir yönetim olunca adam ne yapsın sözleşmeside vardı.nuri albayrak ve o zamanki yönetim size sesleniyrum allah ve trabzonspor taraftarları sizden hesap soracak.
kalecikli 13 yıl önce
kusura bakmada Szymek TRABZONSPOR da oynuyodun ha...bu takım düşme potasına girdiği zaman hala eskisi gibi rahat olabileceğini mi sandın o dönemde dünya kupası maçlarına gidecen diye top oynamamaya başlamıştın halbuki ilk geldiğin sezon bu taraftar seni baş tacı etti bunları da unutma...İnş yattara senin gibi olmaz da toparlanır.
ismaildoğan 13 yıl önce
seni bağrına bastı bu takım için candan mücadele ettin ama kompleksli ziya doğan yüzünden trabzondan ayrılmak zorunda kaldın. sana yeni mesleğin ve hayatında başarılar
incisu 13 yıl önce
ahhh canımm Szymek, seni harcayan ''albayrak yönetimi'' ni çoktan Allah'a havale ettik! o zihniyet bi tek seni dil TRABZONSPOR'umuda harcadı!!!bin kere yazıklar olsun!!! Szymek canım, emin ol sen hiçbir zaman unutulmayacaksın!
uğurhoca 13 yıl önce
bu adam geldikten sonra aşağı yukarı her hafta gol atmıştı hele galatasarayı attığı golü hala hatırlıyorum ve biz bu adamı harcadık şimdi söyleyin trabzona futbolcu gelirmi daha
fanatik ts 13 yıl önce
albayrak ve doğan bakın sizin eseriniz bir insanı hayattan soğuttunuz hayatıyla oynadınız günahından sürünün inşallah szymkowiak trabzonspora gelmiş en iyi oyunculardan biridironu bu hale siz getirdiniz. bu trabzonspor szymkowiak gibi bir futbplcuyu asla unutmaz. ne diyelim bundan sonraki hayatında mutlu ol szymek seni asla unutamayız. 7 SARI FIRTINA MİROSLAW SYMKOWİAK...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@