Süper Lig yeniliklerle başlıyor

Spor Toto Süper Lig'de 2014-2015 sezonu birtakım yeniliklerle başlıyor.Bugün start alacak yeni sezonda uygulanacak en önemli değişikliklerin başında yabancı oyuncu kontenjanı geliyor.Süper Lig'de 2014-2015 sezonunda kulüpler, en fazla 8 yabancı futbolcuyu

Süper Lig yeniliklerle başlıyor

Spor Toto Süper Lig'de 2014-2015 sezonu birtakım yeniliklerle başlıyor.

Bugün start alacak yeni sezonda uygulanacak en önemli değişikliklerin başında yabancı oyuncu kontenjanı geliyor.

Süper Lig'de 2014-2015 sezonunda kulüpler, en fazla 8 yabancı futbolcuyu tescil ettirebilecek ve 18 kişilik isim listesine yazabilecek. Ancak bir müsabakada aynı anda en fazla 5 yabancı uyruklu futbolcu oynatabilecek.

Geçen sezon kulüpler kadrolarında en fazla 10 yabancı futbolcu bulundurup, ancak 6'sını 18 kişilik maç kadrosuna alabiliyor ve aynı anda sahaya sürebiliyordu.

21:00'de başlayacak olan mücadelelerde Balıkesirspor-Akhisar ve Çaykur Rizespor - Gençlerbirliği maçları oynanacak.

- Tribün kapatma cezası geliyor

2014-2015 sezonunda uygulanacak yeniliklerden biri de tribün kapatma cezası olacak.

Yeni Futbol Disiplin Talimatı, başta tribün kapatma cezasının getirilmesi, çirkin ve kötü tezahürat eylemlerinin yaptırımları ile bunların infaz usulleri gibi köklü değişiklikler içeriyor.

En önemli yeniliklerden olan tribün kapatma cezasında, kulüplerin Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) bildirdikleri stadyum krokilerine göre belirlenen tribün veya tribünlere seyirci sokulmayacak ve bu ceza uygulanırken kale arkaları ve diğer karşılıklı iki tribün olmak üzere toplam 4 tribün dikkate alınacak. Bu ceza, çirkin ve kötü tezahürat eylemlerine verilecek para cezalarından sonra uygulanacak olup artık kadın ve çocuk taraftarların seyircisiz oynanan müsabakalara ücretsiz olarak girmesi uygulaması kaldırıldı.

Çirkin ve kötü tezahüratta bulunan kulüplere ceza verilecek. Çirkin ve kötü tezahürat eyleminin evsahibi takım, misafir takım ve Türkiye Kupası müsabakaları açısından ayrı ayrı cezalar öngörüldü. Ayrıca, bu cezaların uygulamasında kulüplerin evsahibi olarak oynadığı müsabakada aldığı cezalar sadece evsahibi olarak oynayacağı karşılaşmalarda ve misafir kulüp olarak oynadığı maçlarda aldığı ceza, misafir kulüp olarak oynayacağı müsabakalarda infaz edilecek. Benzer şekilde, lig müsabakalarında alınan cezalar lig maçlarında ve kupa müsabakalarında alınan cezalar kupa karşılaşmalarında infaz edilecek.

Talimatla getirilen bir diğer yenilik ise elektronik bilet uygulamasının yapıldığı Süper Lig ve 1. Lig müsabakalarında çirkin ve kötü tezahürattan dolayı cezaya neden olan tribün veya tribünlere ilgili müsabakada giriş yapan taraftarların elektronik bilet kapsamındaki kartlarının bloke edilmesi ve böylece bu kişilerin ilgili cezanın infaz edildiği müsabakaya başka bir tribünden girişleri engellenecek.

Seyircisiz oynama cezasının infazı ile ilgili maddede yapılan değişiklik neticesinde, evsahibi kulübün tüm tribünlerinin kapatıldığı veya seyircisiz oynanan müsabakalarda, kulüplerinin cezalı olmaması ve bu cezaların infazının mümkün olması şartıyla stadyum oturma kapasitesinin en fazla yüzde 5'i oranında misafir takım taraftarı stadyuma girebilecek. Bu durumda, elektronik bilet uygulaması gerçekleştirilen müsabakalarda ceza alındıktan sonra alınan kartlar hariç olmak üzere sadece misafir takım kartlarına bilet satışı yapılacaktır. Elektronik bilet uygulamasının olmadığı müsabakalarda ise biletler evsahibi kulüp tarafından en geç müsabakanın başlamasına 48 saat kala misafir kulübe teslim edilecek ve satışlar misafir kulüp tarafından yapılacak.

Seyircisiz oynama cezasının infazının final müsabakasına denk gelmesi halinde bu müsabakada seyircisiz oynama cezası infaz edilmeyecek ve bir sonraki resmi müsabakada infaz edilecek. Bu noktada, seyircisiz oynama ve saha kapatma cezalarının infazında profesyonel lig ve Türkiye Kupası müsabakaları ayrı kategori sayılacak ve her ceza kendi kategorisinde infaz edilecek. Ayrıca infazı tamamlanmayan seyircisiz oynama cezaları disiplin kurulları tarafından lehe hüküm çerçevesinden re'sen yeniden değerlendirilecek.

- Evsahibi kulüp çirkin ve kötü tezahürat cezaları

1. İhlal: 50.000 TL

2. İhlal: 100.000 TL

3. İhlal: 150.000 TL

4. İhlal: Tribün kapatma + 200.000 TL

5. İhlal: Tribün kapatma + 250.000 TL

6. İhlal: Tribün kapatma + 300.000 TL

7. İhlal: Tribün kapatma + 350.000 TL

8. İhlal: Tribün kapatma + 400.000 TL

9. İhlal: 1 Maç seyircisiz + 500.000 TL

10. İhlal: 1 Maç seyircisiz + 500.000 TL

11. İhlal: 1 Maç seyircisiz + 500.000 TL

12. İhlal: 1 Maç seyircisiz + 500.000 TL

13. ve sonraki ihlaller: 2 Maç seyircisiz + 500.000 TL

- Misafir kulüp çirkin ve kötü tezahürat cezaları

1. İhlal: 20.000 TL

2. İhlal: 45.000 TL

3. İhlal: 75.000 TL

4. İhlal: Tribün kapatma + 30.000 TL

5. İhlal: Tribün kapatma + 37.500 TL

6. İhlal: Tribün kapatma + 50.000 TL

7. İhlal: Tribün kapatma + 87.500 TL

8. İhlal: Tribün kapatma + 125.000 TL

9. İhlal: Tribün kapatma + 150.000 TL

10. İhlal: Tribün kapatma + 175.000 TL

11. ve sonraki ihlaller: Tribün kapatma + 200.000 TL

- Seyircisiz maçlarda kadın ve çocuklar artık yok

Yeni sezondaki köklü değişikliklerden biri de ceza nedeniyle seyircisiz oynanan maçlara kadın ve çocukların artık alınmayacak olması.

TFF, son 2 sezonda uygulanan kadınlar ile 12 yaş ve altı çocuk taraftarların seyircisiz oynanan müsabakalara ücretsiz girmesi uygulamasını kaldırdı.

- Kaybolan sprey boya uygulaması

Süper Lig'de yeni sezonda kaybolan sprey boya uygulaması ilk kez yapılacak.

FIFA'nın Türkiye'de düzenlenen 2013 FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nda ilk kez denediği, bu yaz Brezilya'da gerçekleştirilen 2014 FIFA Dünya Kupası'nda da devam ettirdiği uygulamayla hakemler, baraj mesafelerini bellerinde taşıdıkları kaybolan sprey boyayla işaretleyerek ayarlayacak.

- "e-bilet" dönemi

TFF, geçen sezon sonunda, 4 Nisan 2014 itibarıyla hayata geçirdiği elektronik bilet (e-bilet) uygulamasını bu sezon başından itibaren yaygın biçimde başlatacak.

6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlemesine Dair Kanun uyarınca hayata geçirilen "e-bilet" projesiyle, futbolda şiddet olaylarının azaltılması, kulüplerin gelirlerinin yükseltilmesi hedefleniyor.

Sistemin tüm sezon boyunca ilk kez uygulanacağı 2014-2015 sezonu öncesi, futbol maçını izlemek isteyen taraftarlar, internetten kimlik numaralarıyla e-bilet alacak. Şiddet olaylarına karışanlar, bilet ve kimlik numarasından tespit edilecek.

Elektronik biletin yanı sıra taraftarlara Passolig adı altında "e-kart" da verilecek. Banka kartlarıyla aynı işlevlere sahip olacak e-kart sayesinde taraftarlar, stadyumda harcama yapabilecek, bu şekilde kulüplerin gelirleri de artırılacak.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler