Süper Lig kulüplerini rahatlatacak haber geldi! Bakan Albayrak imzaladı

Süper Lig kulüplerinin yapılandırması 5 yıllık yapılandırma anlaşması 12 yıla yükseltildi.

Spor 06.09.2020, 10:16 06.09.2020, 10:37
Süper Lig kulüplerini rahatlatacak haber geldi! Bakan Albayrak imzaladı

Süper Lig kulüpleri istredi, 5 yıllık yapılandırma 12 yıla çıkartıldı.

Beşiktaş’ın talebini, Bakan Albayrak onayladı. 5 senelik yapılandırma anlaşması, 2’si geri ödemesiz 12 yıla yükseltildi. Fenerbahçe de imza atacak ve oyunculara lisans çıkaracak.

Süper Lig ekiplerinin ekonomik kurtuluşu olarak lanse edilen ve Fenerbahçe dışındaki kulüplerin geçen sene imzaladığı Türkiye Bankalar Birliği'nin yapılandırma anlaşmasına beklenen yeni makyaj geliyor. 10 Süper Lig ekibinin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a 27 Ağustos'ta yaptığı ziyarette, Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi'nin gündeme getirdiği formül kabul gördü.

Çebi ve destek veren başkanlar, bu görüşmede yapılandırma anlaşmasının 2 yılı geri ödemesiz 12 yıla çıkmasını önerdi. Bakan Albayrak, bu öneriye tüm Süper Lig ekiplerinin destek vermesi üzerine Türkiye Bankalar Birliği'ne anlaşmanın 12 yıla çıkması için talimat verdi. Revizyon, lig başlamadan hayata geçecek.

TRABZONSPOR İLK İMZALAYAN KULÜP OLMUŞTU

2 yılı ödemesiz 5 yıllık yapılandırma yürürlüğe girdiğinde ilk imzalayan klüp Trabzonspor olmuştu. Bordo mavili ekip ""Kulübümüz, Aktif Bank, Halkbank, Denizbank ve Ziraat Bankasından oluşan konsorsiyum ile mevcut finansal borçlarımızı 2 yılı anapara ödemesiz olmak üzere 5 yıl vade ile yapılandırmıştır. Hem kulübümüz hem de Türk Futbolu için hayırlı olmasını dileriz."" ifadelerini kullanmıştı.

‘SON ŞANS’ MESAJI

Sürenin 12 yıla uzatılmasına dair anlaşmanın kabul edilmesi sürecinde kulüplere ‘Bu son şans' uyarısında bulunuldu. Devlet yetkilileri, yeni bir iyileştirme yapılmayacağını belirttiği kulüplerden anlaşmalara uyulmasını istedi.

FAİZ ARTIK %8

Kulüplerle daha önce yapılan anlaşmalarda yıllık faiz LIBOR+- yüzde 5.5 olarak belirlenmişti. Bu da yüzde 16'yı geçen bir faizle kulüplere karşı karşıya bırakıyordu. Yeni anlaşmada ise LIBOR kullanılmayacak ve yıllık faiz sadece yüzde 8 olacak. Geçen yıl anlaşmaya imza atan kulüplere de mali durumları uygun bulunması durumunda ek ödeme yapılacak.

(Sözcü)

Yorumlar (6)
61 5 ay önce
Bu fenerliler Trabzon sporun arkasında bakan var deuıp ortalığı karıstırmadılarmı sımdı neoduda bakanlığın sayesinde aldıkları bukadar futbolcuya lısans cıkarabılecekler busene fenerı sampiyon yapma senesıdır
TS 5 ay önce
Zaten olan biten konuşulan vb bakılırsa bu sezon fb şampiyon yapılacak nedeni en son kendi mağazalarında 3 takım hariç diğer takımların forma satışı yapacaklarını söylemleri bu iş şu zemini hazırlar rakipler fb maçında hırsla oynamayın motive olmayın fb size güzellik yapıyor ayrıca transferde zorluk çıkarmayın ve ayrıca mümkünse şampiyonluk rakibi kimse mesela ts 3 ,4 kat hırsla oynayanlara gelir fb iyi plan yapmış ayrıca kasımpaşanın beleş futbolcu dağıtması ki kasımpaşa ts maçına aşırı motive çıkar ve fb transferde de uçuyor koç italya baglantısınıda kullanıp elif şimdi vedat gibi 3,4 milyonluk futbolcuları 15 ,20 milyona balon transferler ile zamanında boluya 50 binlik futbolcıyu 1 milyona futbolcu sattılar olan şeyler sonra transferde yer açıyor vs vs yanisi ts eğer mhk tff de söz sahibi ,ts hakkını yedirmeyecek iş bilen yönetici olmazsa sadece sahada bu işler olmuyor geçen sezon tescillendi zaten
Kemal SAKA 5 ay önce
Yapılandırma esnetilmesin, bana esnetiliyormu ki bu başarısız futbol kuluplerine devamlı vergilerim akıtılıyor. 1 yıl yabancı şartı ötelendide ne oldu? Her kulüp yabancı oyuncu cennetine döndü? Oysa isterken gerekçeleri ne idi? Devam eden kontratlar var 1 yılda uyamayız. EH 1 YIL ötelendi ne oldu, yabancı sayısı azalıyor mu hayır!!!. Bunlar devlete öyle bir sırtını yaslamış ki hep; ben olsam hakları olan kötekle kovalarım kapıdan. Ne yapılandırma uzatılmasıymış? 50milyon Tüpraş sponsorluğunu yapılandırma refinansmanına harcayabilirdi öyle mi yaptı FB? Hayır, TS oyuncularını ayartmak için elin 35 yaşındaki Sosasına gidecek milyon avrolar. Sonra bu batak tercihleri fonlayacak devlet. Hakkımı helal etmem. Böyle saçmalık olmaz, elin oyuncusunu ayartmak için para isteyen kulüplere devamlı finansman sağlayamaz bu ülke. Tüketici kredileri 60 aydan 36 aya düşerken, kulüplere daha uzun süreli finansman sağlamak millete en azından ayıp etmektir. O kadar söyleyim.
Ali Fuat 5 ay önce
Kulüplerin, kazma oyunculara verdikleri aptalca milyon euroları bizim sırtımızdan hükümetin karşılaması ne kadar adilce? Affedilen vergi borçlarıyla hastane, okul yapılsın. Her yerde okullara ihtiyaç var...
Kılçık 5 ay önce
Bu yapılandırma spor kuluplerine işliyor herhalde. Ne güzel 2 yıl hiç ödeme, sonra da malı goturen götürsün. Ceremesini de bu halk çeksin. Yok arkadaş. Ödemesini yapamayan kulübün tüm mal varlığına haciz koyacaksın ve devletin hazinesine aktaracaksın.
Remzi 5 ay önce
Hava boşluğuna gitti bizim golfcü kendini yirttin limit limit al sana limit, reis ve damat bu işi fenerin istediği şekilde değiştirdi, eee şimdi ne oldu başkan artık nasıl hava atacaksın..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@