kebir reklamı

Şota: Trabzon'un Ferguson'u olmak istiyorum

Trabzonspor Teknik Direktörü Shota Arveladze  Hollanda kamp yapılan otelde basın toplantısı düzenledi.Sözlerine herkese teşekkür ederek başlamak istediğini belirten Shota Arveladze, şunları söyledi:“Tanıdığım, sevdiğim, beni alkışlayan herkesi göremem, yü

Şota: Trabzon'un Ferguson'u olmak istiyorum

banner197

Trabzonspor Teknik Direktörü Shota Arveladze  Hollanda kamp yapılan otelde basın toplantısı düzenledi.

Sözlerine herkese teşekkür ederek başlamak istediğini belirten Shota Arveladze, şunları söyledi:

“Tanıdığım, sevdiğim, beni alkışlayan herkesi göremem, yüzüne bakarak teşekkür edemem. Bu nedenle buradan bütün camiaya, halka, şehre, sevdiğim insanlara teşekkür etmek istiyorum. Uzun zamandan sonra geri dönmek ve aynı şeyleri hissetmek çok önemli bir şey. İnşallah aynı şekilde devam eder. Kampta doğal çalışmalar dün başladı. Gelmeyen birkaç oyuncu var. Şu an iyi gidiyor antrenmanlar. Her oyuncu istekli. Ama tabi daha başındayız. İnşallah iyi hazırlık yaparak en iyi şekilde hazırlanacağız. Erken bir maç oynayacağız ve o maça iyi hazırlanarak yolumuza devam etmek istiyoruz.”

SON HAFTAYA KADAR YARIŞTA KALMAK ÖNEMLİ

Shota Arveladze, bir yöneticinin, “Avrupa kupaları bizim için bu sezon ikinci planda” şeklindeki sözlerinin sorulması üzerine de şu ifadeleri kullandı:

“Trabzonspor’un ikinci planı diye bir şey olmaz. Bu Trabzonspor’a yakışmaz. Bu açıklamayı bilmiyorum. Ama orada ligde şampiyonluk yarışında uzun süre kalmak, son haftalara kadar devam etmek vurgulanmak istenmiştir. Yoksa Türkiye’de başarılı takımlar var Avrupa’da ve Trabzonspor da onlardan biri. Barcelona galibiyeti var, bir sürü güzel galibiyeti var. Onları yeniden yaşamak istiyoruz. Tabii ki şampiyonluk yarışında en son haftaya kadar kalmak bütün camia için çok önemli.”

“HAVASIZ TRABZONSPOR GÖRMEK İSTEMİYORUM”

Shota Arveladze, “Gelmeden önce izlediğiniz Trabzonspor ile gördüğünüz takım arasında fark var mı?” şeklindeki soruyu yanıtlarken de şunları söyledi:

“Trabzonspor’a gelen oyuncuların hepsi kaliteli. Son 3 gün içinde sadece kulüpte olan futbolcuları, dışarıda olan taraftarı ve şehrin havasını 20 sene önceyle karşılaştırıyorum. İçeride olan maçlarda aynı heyecan yok. Bu kalite değil hava meselesi. Bütünleşme gerekir. Havasız bir Trabzonspor’u da görmek bile istemiyorum. ‘Trabzonspor bu değil’ diye kendime söylüyorum. Ben 20 sene ara verdim. Ama yaşayan biri olarak o havanın yeniden yaşanmasını istiyorum. Şu anda çok oyuncu olduğu doğru. Kaç kişi gidecek ve kalacak diye kısa zamanda belirleyeceğiz. Kesinlikle oyuncu alırken takımı daha da güçlendirmek amacını taşıyacağız.”

ŞOTA'NIN AÇIKLAMASINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

“ZOR İŞLERİ SEVERİM. GÖNDERİLMEK DİYE BİR KORKUM YOK”

Gürcü teknik adam, Trabzonspor’un son iki sezon içinde 5 hocayla çalışmasını değerlendirmesi istendiğinde ise şu ifadeleri kullandı:

“Büyük takımda büyük hedefler var. Her hocanın iş yapması ve hedefi değişik. Futbolda bazen öyle her şey istediğin gibi gitmeyebilir. Hocaların gönderilmesinin sebebi olabilir. Benim öyle bir korkum yok. Öyle bir lüksüm de yok ki. Trabzonspor gibi bir camiadan gelen  teklife ‘hayır’ diyemem. Bu işin ne kadar zor olduğunu biliyorum. Zor işleri seven insanım. Profesyonelim ve ona göre de burada çalışacağım.”

“BU KEZ GİDERKEN 5 KİŞİDEN FAZLASINI İSTERİM”

Trabzonspor’u ve Trabzon’u asla unutmadığını da vurgulayan Shota Arveladze, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birisi kopuyor bir camiadan ve şehirden, gidiyor, unutuyor. Ben gerçekten 5-6 defa gelmişim Trabzon’a. Bölke toplasan 10 defayı bulur. Ama ben kopmadım Trabzon’dan. Her yerde, Avrupa’da yaşarken de, Gürcistan’da yaşarken de aynıydı. Trabzon’a geldiğimde, ‘25 sene önce anlaştım’ dedim. O bir gerçek. Bizim anlaşma mukavele falan, avukatlar, oluyor ama gerçekten benimki farklı bir anlaşma. Trabzon’a ilk geldiğimde Arçil ve beni havalimanında bütün şehir karşıladı. Ayrılırken de 5 kişi vardı. Buradan ne zaman gideceğimi bilmiyorum ama bu kez giderken de 5 kişiden fazlasını isterim.”

TRABZON’UN FERGUSON’U

Shota Arveladze, bir televizyon programında, “Gitmek istemeyeceğim takım Trabzonspor’dur. Çünkü orada beni çok seviyorlar” şeklindeki sözü hatırlatılınca da şu ifadeleri kullandı:

“Öyle demedim, ‘En son gideceğim yer Trabzonspor’dur’ dedim. Çok sevdiğim bir yerdi burası. Çok saygı duyduğum, bana saygı duyulan bir yerde, top direğe çarptı dışarı çıktı, direğe çarptı içeri girdi olayına kalmasın işimiz istiyorum. Keşke herkes gerçekten içinde istediğini bu kadar kolay söylese. 42 yaşındayım, başım dik herkesin gözüne bakarak söyleyebilirim. Bırakın çalışalım 25 sene Ferguson gibi de burada bırakalım.Böyle bir camiaya, hedefi şampiyonluk olan bir kulübe ‘hayır’ demek gibi bir lüks yok hayatımda. O sevgi ve saygının karşılığı yok. Ne parayla alırsın ne de hayatın boyunca ulaşırsın. Ben buna ulaştığım için korumak istiyorum ve benim için çok değerli.”

 

DEVAMI 2. SAYFADA

 

[PAGE]

KADROYU GENİŞ TUTMALIYIZ

Kadroda ne kadar azaltmaya gideceği yönündeki bir soruyu da yanıtlayan Shota Arveladze, şu ifadeleri kullandı:

“Her hedefi olan takımın muhakkak kadrosu biraz daha geniş olmalı. 3 turnuva oynayacağız. UEFA, Türkiye Kupası ve Lig oynuyoruz. 34 lig maçı var, kupada en az 10 maç var, Avrupa elemeleri ve grupları var. Sezonda 50 maça yaklaşıyor. Milli maçlar var. Bizim oyuncu listemizin biraz daha uzun olması lazım.”

“BİRİSİ ZORLA MI KOŞTURUYOR?”

Shota Arveladze, yedek kalması muhtemel oyuncuları nasıl motive edeceğiyle ilgili olarak ise şu ifadeleri kullandı:

“Futbolcunun motivesi; nerede olduğunu, kendisinden ne istendiğini bilmesi. Bu camianın ne kadar büyük olduğunu bilmesi. Bakın dün akşam antrenmanda fotoğraf çektirmeye 5 bin kişi geldi. Bunlar sadece benim ve iki kişi için gelmedi. Bu kulüp için geldi. Bu bir motive. Futbolcu sevdiği işi yapmıyor mu? Birisi zorla mı koşturuyor onu? Üzerine ciddi para verilmiyor mu? Motivesi çok basit. Burada başarılı olacaklar. İyi oynayan, iyi oynayandan daha iyi oynayan biraz daha fazla oynar. Yedek oyuncu yoktur burada. Onun için rotasyon olsa bile kulübe mutlu gelen oyuncu lazım. Ben her yerde hoca olarak futbolculara, ‘mutlu gelin, mutlu gidin, mutlu olun’ diyorum. Zaten sağlık problemi olmazsa insan mutlu kalkar özellikle böyle bir yerde. Gelir kendi performansını gösterir.”

ŞOTA'NIN AÇIKLAMASINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

“KİMSEYE YALAN SATMAYA GELMEDİM”

Shota Arveladze, rakiplerin transferlerine bakıldığında Trabzonspor’u ligdeki şansıyla ilgili olarak ise, şu ifadeleri kullandı:

“Her transfere saygı göstermek zorundayız. Ama yaşadığımız her şey bunu göstermiyor. Real Madrid’den bile gelenler oldu ama bu her zaman başarılı olacağınızı göstermiyor.  Biz kimseden eksik kalmayız. Biz istiyoruz ki öyle birisini getirelim ki burada uzun zaman kalsın ve bize fayda versin. Sadece performans değil önemli olan. Kimseye yalan söylemeye yalan satmaya gelmedim burada. Havamızı bulalım ki, bu hava şampiyonluk havası olsun. Birisi bizden daha iyi topa vurur ve biz ikinci olup Şampiyonlar Ligi elemesine gidebiliriz.

Önemli olan o havayı yakalamak. Ben bunu istiyorum. Seyircinin ve camianın havasını da bu yöne çekmek istiyorum.

“HER YERDE 1 NUMARA OLMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

Yeni sezondaki Trabzonspor’u da anlatan Shota Arveladze, şunları söyledi:

“Hücum oynayacak, çok fazla gol atmaya çalışacak, herkesi zorlayacağız, kazanmaya oynayacağız. Her yerde 1 numara olarak çıkmaya çalışacağız. Eğer birisi bizden daha iyi oynarsa, yensin. Ama çok hareketli, heyecan veren, hava veren, agresif olan bir Trabzsonspor görmeyi çok istiyorum. Kafamda o var. İnşallah bunu hep beraber becereceğiz.”

Gürcü teknik adam, transferdeki öncelikleri ve Cardozo’nun sakatlığının forvet transferini öncelikli hale getirip getirmediğiyle ilgili bir soruyu yanıtlarken de, “Trabzonspor’a 2-3 tane Cardozo bile olabilir. Çok maç var. Birisi sakatlanıyor, diğerini oynatmalısınız. Arıyoruz, düşünüyoruz transferi. İyi, kaliteli, hemen gelen hemen fayda veren isimleri istiyoruz. Bekleme zamanımız çok yok. Çok bile bekledik” dedi.

“ŞEHRİN DE HAVAYA GİRMESİ LAZIM”

O eski havayı; tribündeki seyirciden, şehirden gelen havayı yakalarsak çok daha az zaman gerekir. Sadece futbolcunun ve hocanın elinde değil, oradan gelen enerji de takımın performansını yüzde 25 artırır. Bizim gücümüz oydu. Herkes bir gün kötü oynar ama o zaman maçı seyirci alır. Bizim zamanımızda içeride seyirci 30 puan alıyordu. Zorla koşturuyordu bizi bazı zamanlarda. Tekrar o havayı bulmak lazım. Herkes Trabzonspor’a küsmemeli. Bizim gösterdiğimiz performans da önemli ama en önemlisi seyirciden alacağınız enerji. Taraftara mesajım; fazla küçük sorunlar aramayın. Gelin eskisi gibi takımınızı destekleyin,

O desteğinizi hissedelim”.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
RIDVAN - 2 yıl önce
Bu işler kaliteli yönetimlerin alacağı kaliteli futbolcularla olur.Fenerbahçe dünya yıldızlarını toplamış.sen nasıl mücadele yapacaksın Istanbul takımlarına karşı..teknik adamla olmuyor bu işler.futbolcu kadrosu iyi olduktan sonra malzemeci de takımı şampiyon yapar.Şota iyi niyetli bir arkadaş ama bu yönetimle yapacağı birşey yok.Birak Ferguson gibi olmayi 6 ay sonrasini goremez.
Avatar
ismail oflu - 2 yıl önce
Keşke olabilsen, ama mümkün değil, şöyle açıklayayım. Fergusan Türkiye'de olsaydı muhtemelen Yılmaz Vural olurdu...
Avatar
Mehmet - 2 yıl önce
Cicim aylarının klasik lafları. Parasizliktan yedek kaleci alamayan, eldeki oyuncuların taksitini ödemeyen ama koltukta da bi türlü vazgeçmeye bir yönetimle Ferguson da gelse bir şey yapamaz. Geçen yıl bol keçeden dağıtıldı olmayan para.
Avatar
Koksal - 2 yıl önce
Ah sota kardeşim ah .bu iş bilmeyen adamlarla nasıl yapacak bu isi.hergun bir olay olan takım olurmu bukadarya.bigun Ersun hoca bi gün hakan yarın sıra kimde acaba.millet kalite transfer yapıp eldeki ise yaramzlari gönderiyor.biz de ise yaramzlari tutup yarayanlari gönderiyor,bu nasıl bir anlayış akıl almıyor.
Avatar
nazim kuru - 2 yıl önce
Sanada yazik olacak sonunda
Avatar
Ferdi - 2 yıl önce
Bu İHO nun adamı olmaz ilk fırsatta seni satar ,zaten Hakanı göndererek icraata başladı dikkatli ol şota.