kebir reklamı

Şike soruşturmasına yayın yasağı!

13. Ağır Ceza Mahkemesi şike soruşturmasıyla ilgili yayın yasağı getirdi.Futbolda şike soruşturması kapsamında tutuklanan Eskişehirspor eski Teknik Direktörü Bülent Uygun'un avukatı İsmail Gürses 11 Ağustos 2011'de İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başv

Şike soruşturmasına yayın yasağı!

banner197

13. Ağır Ceza Mahkemesi şike soruşturmasıyla ilgili yayın yasağı getirdi.

Futbolda şike soruşturması kapsamında tutuklanan Eskişehirspor eski Teknik Direktörü Bülent Uygun'un avukatı İsmail Gürses 11 Ağustos 2011'de İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurarak, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs eden yayınların yasaklanmasını talep etti.

Avukat dilekçesinde "söz konusu soruşturmayla ilgili olarak, dosyadaki gizlilik kararı da göz önüne alınarak soruşturmanın amacından saptırılmaması, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmemesi ve yanlış anlamasına sebebiyet verilmemesi, yargı gücünün otorite ve tarafsızlığının sağlanması amacıyla tüm yazılı ve görsel basın ve medya kuruluşlarının soruşturma konusu olayla ilgili olarak, bilgi edinme, yayma, eleştirme yorumlama

faaliyetlerinin kısıtlanması, CMK'nın 157. maddesinde düzenlenen soruşturmanın gizliliği, Basın Kanunu'nun 3. maddesinde yer alan başkalarının şöhret ve haklarının korunması ve yargı gücünün otorite ve tarafsızlığının sağlanmasıönı gerekçe gösterdi.

SAVCI BERK 'YAYIN YASAĞI UYGUN' DEDİ
Bu dilekçe üzerine görüşü sorulan soruşturma savcısı Mehmet Berk, Bülent Uygun'un isteği doğrultusunda karar verilmesini talep etti.

"TOPLUM SAĞLIĞI TEHLİKEYE DÜŞÜRÜLÜYOR"
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi hakimi Nurullah Çınar tarafından verilen kararda ise, soruşturma dosyasında gizlilik kararı bulunmasına rağmen, dosyada yer aldığı iddia edilen bir kısım telefon görüşmeleri, ifade tutanakları ve diğer belgelerin basın yoluyla kamuoyuna aktarıldığı ifade edildi.

"Soruşturma konusu olaylar ve şüpheliler hakkında kesinleşmiş bir mahkeme kararı bulunmamasına rağmen, kesin hüküm gibi sunulan veya kamuoyunda bu şekilde algılanmaya elverişli denetimsiz yayınlar ile başkalarının ve şüphelilerin şöhret ve haklarının, aile düzenlerinin ve toplum sağlığının tehlikeye düşürüldüğü" belirtilen kararda, "Şüphesiz basın özgürlüğünün bilgi edinme, yayma, eleştirme, yorumlama ve eser yaratma haklarını

içerdiği ancak başkalarının şöhret ve haklarının zarara uğratılması, aile düzeninin ve toplum sağlığının bozulması tehlikesi karşısında basın özgürlüğünün sağladığı bir kısım hakların kullanılmasının ve kamuoyunda haber alma hakkının ertelenebileceği" vurgulandı.

"BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ SINIRLANABİLİR"
Kararda, Basın Kanunu'nun 3. maddesinde, "basın özgürlüğünün kullanılmasının ancak demokratik bir toplumun gereklerine uygun olarak başkalarının şöhret ve haklarının toplum sağlığının ve

ahlakının, milli güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliği ve toprak bütünlüğünün korunması, devlet sırlarının açıklanmasının veya suç işlenmesinin önlenmesi, yargı gücünün otorite ve tarafsızlığının sağlanması amacıyla sınırlanabileceğininö hükme bağlandığına dikkat çekildi.

Kararda ayrıca, aynı yasanın 19. maddesinde düzenlenen yargıyı etkileme suçu kapsamında ise, soruşturma ile ilgili belgelerin içeriğinin yayımlanması eylemine adli para cezası yaptırımı öngörüldüğü, bu nedenlerle talep edilen basın ve yayın yasağının soruşturmanın gizliliği ilkesine ve dosyada mevcut kısıtlama kararının amacına uygun düşeceği değerlendirmesi yapıldı.

TÜM BİLGİ VE BELGELERE YAYIN YASAĞI
Şüpheli Bülent Uygun'un avukatının talebinin kabul edildiği belirtilen kararda, soruşturma dosyasındaki iletişim tespit tutanakları, ifade tutanakları, fiziki takip tutanakları ile diğer tüm bilgi ve belgelerin yayınlanmaması konusunda yayın yasağı konulmasına hükmedildi.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
pazarlı ama ts li - 6 yıl önce
Milletin gözü önünde yapılan soruşturmaya yayın yasağı konulması acaba birilerini kurtarma operasyonumudur?Umarım öyle olmaz futbolumuzun geleceği açısından..
Avatar
Talip - 6 yıl önce
Aferim, birde bu eksikti, simdik Kamuya hicbirsey sicramasin ve herseyi rahatca örtbaz edin. Saygilarlan Osman
Avatar
onerinho - 6 yıl önce
Savcı ve Aziz Arasındaki Dialoglar yüzünden Alınan bi karar.. Yoksa Azizi ZEUS bile kurtaramaz bu saatten sonra :):)
Avatar
ssmihh - 6 yıl önce
Balık baştan kokmuş birkere kokuşmuş bir AKP iktidarının yönettiği bu ülkede sporun temiz olması zaten beklenemez.
Avatar
gtem - 6 yıl önce
böylece fenerasyon da ceza vermemek için bahane bulamaz...
Avatar
EkremUZUN - 6 yıl önce
UYayın yasağının bu aşamada konması çok ama çok düşündürücü. Bunun artık yasağımı kladı. Pislikler hala halkın hafızasında dağ gibi dururken, bu kadar pislik delilleri ile ortada iken bu satten sonra neden buna gerek duyuldu her halde bir açıklaması vardır.,
Avatar
şafak - 6 yıl önce
Bu ancak soruşturmanın örtülüp kapatılmasını sağlar. Sonuç oraya doğru gidiyor. HAKİM savcının iddalarını dikkate almayabilir.
Avatar
fuat - 6 yıl önce
Serbest bırakın sayın savcım serbest bırakın her şeyi görsün halk.. Fb li amigolar da görsün belki gözleri açılır..