kebir reklamı

Şenol Güneş neler dedi neler

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde basın toplantısı düzenledi.Tatil döneminden çıkıp yeni bir sezona başladıklarını belirten Güneş, ''2010-2011 futbol sezonunda ilkeli, dürüst, fair-play ruhu içinde keyif veren ve al

Şenol Güneş neler dedi neler

banner197

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde basın toplantısı düzenledi.

Tatil döneminden çıkıp yeni bir sezona başladıklarını belirten Güneş, ''2010-2011 futbol sezonunda ilkeli, dürüst, fair-play ruhu içinde keyif veren ve alan bir takım olmak istedik, öyle de oldu. Futbola odaklandık. Oyuncuları eğittik ve öyle yarıştırdık. Kendimize ve başkalarına saygı göstererek sorumluluk aldık. Futbolu bir oyun olarak gördük, oynamaya çalıştık.

Pozitif düşündük, emek verdik. Hedefimiz ve hevesimiz vardı. Avrupa'da olmak, Şampiyonlar Ligi'ne katılmak için çalışacağımızı söylemiştik. Bunun için yoğun çaba harcadık. Söylediklerimiz, yaptıklarımız tutarlıydı. Taraftar destek verdi. İmkanlarımızı zorlayarak en iyi verimi almaya çalıştık. Birlikte düşündük, savaştık, gücümüzü sonuna kadar kullandık. Aklımızla, cesaretimizle yarıştık. Fair-play ruhu bizim için önemliydi'' ifadelerini kullandı.

Geçen yılla ilgili söylediklerinin bu yıl için de geçerli olduğunu anlatan Güneş, ''Bu sezona da aynı duygu, düşüncelerle başlıyoruz. İyisi, kötüsüyle geçmiş geride kaldı. Bunun için fiziksel, ruhsal ve sosyal hazırlık yapmak durumundayız. 2011-2012 sezonunun tüm takımlara tüm futbol kesimlerine, birimlerine sağlık, mutluluk, başarı getirmesini, güzel futbol oynanmasını diliyorum. Bunun içinde medya, taraftar, yönetici, hakemler hepsinin olduğunu biliyoruz. Zevkli güzel maçlar olur, kavgadan çok futbol daha çok konuşulur diye temenni ediyorum. Herkesin buna katkı yapmasını diliyoruz'' diye konuştu.

Güneş, bu sezon takımdan giden ve takıma katılan oyuncuların olduğunu ve takımda çok fazla sirkülasyon yaşandığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Birçoğu bizim istemediğimiz şekilde oldu ama maalesef oldu. Dünya kulübü olma isteğimiz doğrultusunda markalaşma ve büyüme anlayışı içerisinde bir planlama düşüncemiz vardı. Süreklilik ve istikrarın önemli olduğu dönemde maalesef bu yıl planlamada değişiklikler yapıp yeniden başlamak durumundayız. Çünkü oldukça büyük değişikler var. Ama biz bütün bu değişikliklerde uyum ve gelişmeyi hazırlarken özellikle sporcularımıza kulüp, spor, ülke ve daha önemlisi insan sevgisini aşılamak istiyoruz. Bu anlayışı yerleştirebilirsek o kulübe ait olma anlayışının hem oyuncuya hem kulübe yarar getireceğini düşünüyorum.''

DEVAMI SAYFA 2'DE

 

[PAGE]

 

Birçok konuda şahsı da dahil, yönetim, oyuncular olarak iş yaparken yanlışların olduğunu söyleyen Güneş, ''Burada kimin değil neyin hatalı olduğunu ortaya koyarak çözüm arama düşüncem var. Ama bu konuda çok mesafe alamadık. Bu yaptı, niye yaptı, onu değiştirelim diye değil, o hareketi, yanlışı, davranışı çözmek için adım atmak lazım düşüncesinde olunmalı. Takım içinde bunu yaptığımı düşünüyorum ama bütününde bunu yapamadığımı, gücümün yetmediğini düşünüyorum. Birbirimize güvenerek yola çıktık ve bugünlere geldik ama şüphe ile yaşamak bizi rahatsız eder'' dedi.

Güneş, bu sezon yeniden yapılanma yapmalarının üzüntü verici olduğunu kaydederek, ''Ama bunu başaracağımızı düşünüyoruz. Bu sezon eleme maçlarını geçip Şampiyonlar Ligi'ne kalarak Avrupa'da ses getirmek istiyoruz. Lig sonunda ise tekrar Avrupa'da olmak, Şampiyonlar Ligi'ne katılmayı istiyoruz. Kupayı kazanmak ve yarışın içinde de olmak istiyoruz' diye konuştu.

Transferler yapıldığını, takımın eksi ve artı taraflarının olduğunu belirten Güneş, ''Değişim, gelişim için bir adımdır ama doğru giden bir şeyi bozmak ne kadar doğru o tartışılabilir. Transfer yapmak, gündem yaratmak önemlidir ama iş yapmak, başarılı olmak çok daha önemlidir. Bazen sessiz giderek, bazı sıkıntılara göğüs gererek başarıya gidebiliriz. Hem transferi iyi yapıp hem gündem yapıp başarılı olmak arzumdur. Ama elimizdeki Türk oyuncuları kaybetmeseydik bugün çok daha rahat sizinle konuşabilirdim ama olmadı. Kadroda arayışlar olacaktır. Sistem ve oyuncular denenecektir. Bu da bir süreç işi, erken de olabilir. Kısa sürede çalışmalara baktığımızda oyuncuların elektrik uyumları gayet iyi. Hollanda'da hazırlık dönemi geçireceğiz. Hazırlık maçlarında dalgalanma olabilir'' dedi.

DEVAMI SAYFA 3'TE

 

[PAGE]

 

Federasyon Başkanı Özgener'in çok başarılı, düzgün olmasına karşın görevinden ayrıldığını dile getiren Güneş, ''Kendisine başarılar diliyorum yeni hayatında. Yeni yönetime de şimdiden başarılar diliyorum. Kimin geldiğinden kimin gittiğinden çok, nelerin yapıldığı önemli. Geçen yıl altyapıda iki sene oynayan 23 yaşın altında oyuncuyu kadroda bulundurma zorunluluğu bu yıl da uygulanacaksa fiyaskodur. Ülke futboluna yararı olmayan bir anlayıştır. Neden değiştirilmez? Olumlu yanı varsa biz de öğrenmek isteriz'' diye konuştu.

Takımdan 8 oyuncunun ayrıldığını, bu sayının 10-11'i bulabileceğini vurgulan Güneş, şöyle dedi:

''Bunlar tabi üzüntü verici. Birlikte çalıştığımız, uzun süre uyum dönemini aştığına inandığımız bir grubun aramızdan ayrılması şık, doğru değil, üzüntü verici. Tekrar onu yerine koymamız gerekiyor. Bunun iyisi de olabilir. Bir oyuncunun gitme nedeni ekonomik, gitme isteği, yönetimin gönderme isteğidir. Ben hiçbir Türk oyuncunun gitmesini istemem, oynamayan da dahil, bunu yönetime de söyledim. Yabancı oyuncuda takdiri yönetime bırakırım ekonomik olabilir, şartlar itibariyle olabilir. Jaja bunlardan biri. Davranışlarında olumsuzluk olduğu için bırakabilirdi ama iyi oyuncuydu. Trabzonspor tarihinde yetenekleri itibariyle gelebilecek en iyi oyunculardan biriydi.

DEVAMI SAYFA 4'TE

 

[PAGE]

 

Biz daha iyi olması için uğraştık ama davranış olarak takıma sıkıntı verebilecek bir oyuncuydu. Ekonomik kaybı olmadan gönderilmiştir. Ama diğerleri için üzüldüğümü söyleyebilirim. Ama yapacak da bir şey yok.

Geçen yıla bakarak oynayanların kalıp, oynamayan oyuncuların forma için zorlaması, yeni transferler yapılması gerekirken bu sene çok sayıda giden oyuncu oldu. Ama değişimlere de ayak uyduracağız. Geçen yıl daha az kayıpla ana kadrodan kayıpla başlamıştık ve bu avantajdı. Futbolumuz, her geçen gün iyiye gitmişti. Bu yıl daha iddialı bir takım bekliyordum, özellikle Avrupa'da. Ama şu anda sıfır mı, eksi mi, artı mı onu ben de bilmiyorum. Ama gelen oyuncuların iyi olduğunu düşünüyorum. Yeni bir heyecan olacağı için olumlu tarafı olabilir.''

Alınan oyuncuları kendisinin söyleyerek başkan ve yönetimin aldığını kaydeden Güneş, şunları söyledi:

''Bazılarında görüş farklılıklarımız var. Ama alınmasına karşı değilim. Ben oyuncuyu değerlendiririm. Orta sahaya oyuncu ihtiyacınız var, dediğiniz değil de başkası alınıyor, ama iyi oyuncuysa ona bir şey diyemem. İçlerinde olumsuz olanlar varsa onu değerlendireceğiz. Ama şu anda transfer sisteminin işleyişinin doğru olmadığını söyleyebilirim. Çünkü ben yönetime bunu söylerken alınan oyuncunun takım içinde dengelerin ekonomik, sosyal, psikolojik yönden uyumlu olmasını gerektiğini işlemeye çalışıyorum. Bana sorsan Selçuk, Egemen, Umut, Ceyhun gitmese derim. Ama yönetim tarafı da var. Bu tarafına bakarak sahiplenme durumundayım. Alınanların hepsi iyi oyuncular, verimli olacaklarını düşünüyorum. Ama defansın sol tarafında oyuncu eksikliğimiz var.''

DEVAMI SAYFA 5'TE

 

[PAGE]

 

Gabric'in durumunun gelecek hafta belli olacağını kaydeden Güneş, Cale'nin ise takımdan gitme düşüncesinin olduğunu belirtti.

Colman'ın hiçbir sorunun olmadığını anlatan Güneş, ''Burada oynamaktan gururlu olduğunu söyledi. İyileştirme talebi vardı. Geçen yıl onunla konuştuktan sonra toparladı. Yönetim kendisiyle görüşecek.  Sözleşmesinin bitmesine 2 yıl var. 2 yıl daha yönetimin uzatma düşüncesi var. Ekonomik olarak sıkıntı yok'' dedi.

Takımdan fazla sayıda oyuncu gitmesinin doğru olmadığını ifade eden Güneş, ''Doğru değil ama şartlar bunu getirdi. Gitmemesi için uğraşırsınız, hatayı şunda bunda aramayacaksın. Hatayı bende arayacaksın. Gittiğine göre ben sorumluyum. Yapmamız gereken yaşamaya, hayata devam etmek. Türk oyuncular konusunda büyük kaybımız var. Direkt oynayanlar gitti, yerine yabancı oyuncu takviyesi yapıldı. Şu anda sol tarafta Egemen tarzında bir oyuncu yok. Stoperde Mustafa, Tayfun oynar Türk olarak orada. En iyisi bizdeydi, o da gittiğine göre alacağımız onun altında olacak'' diye konuştu.

Güneş, rakipler konusunda ise, ''Kendini eksik görenler geliştiriyor. Ama tam görenler yıkıyor. Görünen o ki Fenerbahçe az transfer yaptı ama iyi oyuncular aldı. Galatasaray, Beşiktaş da öyle. Gaziantepspor, Bursaspor, Eskişehirspor, Kayserispor, Trabzonspor'un da yer alacağı bir yarışın olacağını düşünüyorum. Çekişmeli bir lig olacak'' dedi.

Şenol Güneş, Temmuz ayında yapılacak Avrupa Olimpik Gençlik Oyunları'nın önemli bir organizasyon olacağını kaydederek, ''Organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Sürece kısa olsa da etkisi büyük olacak'' diyerek sözlerini tamamladı.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ZugasiBerepe - 6 yıl önce
ALLAH Askina yapma Senol Hocam ne demek yerliler gitmeseydi daha guclu konusurdum karamsarlik tablosu bari sen cizme bir selcuk bir egemen 2 yil yattilar 1 yil adam gibi top oynadilar simdi butun gucumuzu kayipmi etmis oluyoruz bi zokora on selcuk eder egemenin yeri hala bos ama bi aykut eminim ki ceyhundan daha iyi oynayacaktir etme sayin hocam kadromuz daha guclu tamam umut gibi pres yapan olmayacaktir ama henrique son vuruslarda o acigi kapatacaktir top yine sende hocam
Avatar
ZugasiBerepe - 6 yıl önce
Hocam transferi madem sen yapmadin neden bu zamana kadar mudahala etmedin ve sustun noluyoruz nasil bi aciklamadirr bu
Avatar
bengal ateşi - 6 yıl önce
Sayın hocam ben söylediklerinizden anladığım kadarıyla transferlerin bazılarını başkan aldı size sorulmadan ve egemen korkmazı bu yönetim elinde tutamadı hakettiği parayı vermeyerek ve şuan kafam karmakarışık oldu inşallah bu yöntim sana yanlış yapmamıştır.Sanki bir kopukluk var.Yanılırım inşallah....
Avatar
metints - 6 yıl önce
Sadri başkan kafasına göre ttransfer yapıtor belki ii isimler ama senol hocayı pas gecemez arkadas bu takıma ruh veren senol hocadır.biz buyuk cogunluk hoca değişimi istemiyoruz alex ferguson gibi dursun senol hoca senelerce.Ancak başkanı anlamıyorum elinde en az gol yiyen takımın stoperi var 3 kuruş eksik verip kacırıyosun sonra dunya kadar para verip transfer yapıosun eksik mevkii sol kanat stoper oraya transfer yok.Hocanın arkasında bile duramadınız sezon boyunca ve sonrasında açıklama yapma gereği bile sadece senol hoca duydu.Oyüzden ya futbolla alakalı konuları hocaya bırakın ya da bildiğiniz işi yapın.
Avatar
ridvann - 6 yıl önce
şenol hocadan beklenmeyen açıklamalar umarım bu karamsar tablo gerçekleşmez
Avatar
jesus navas - 6 yıl önce
Bu bir sitemdir.İnceden göndermiş Şenol hocamız. Sen anlamaza mı getirmiş bu yönetim transfer olaylarını anlamıyorum ki.Tribe girse gelenler oynatılmasa haksız mı olur Şenol Güneş.Bizde burda oturduğumuz yerde cebelleşelim mutlu olacağız diye.
Avatar
episteme - 6 yıl önce
Benim bu konuşmalardan anladığım: Hoca yönetimden özellikle Sadri Şener'den yana dertli. Hoca ile başkan arasında transferde anlaşmazlıklar olmuş. Hoca, alınan futbolcuların izleme komitesi ve başkan tarafından alındığında bahsediyor ve bundan rahatsız. Selçuk, Egemen, Ceyhun ve Umut'un gitmesinden de çok rahatsız. Başkan hep kendi kafasının dikine giden bir adam. Biz de başkandan rahatsızız.
Avatar
meralke - 6 yıl önce
şu hocanın demek istediğini anlayan varsa yazsın lütfen 4 adam gitti 8 adam aldın kim aldı bunları lig başlamadan bitirdi takımı yoksa stratejidimi?