Modern Pozitif Bilimler

banner513

Şenol Güneş: Futbol artık ticaret

Şenol Güneş önemli açıklamalarda bulundu

Spor 10.01.2020, 22:17
Şenol Güneş: Futbol artık ticaret

A Milli Takım teknik direktörü Şenol Güneş, A Spor'da yayınlanan spor prorgramında gündeme yönelik açıklamalarda bulundu. Güneş'in açıklamaları şu şekilde:

"Biz toplumun mutluluğu ile mutlu oluyoruz"
"Biz toplumun mutluluğu ile mutlu oluyoruz. Hepimizin bilgileri, deneyimleri var. Birlikte yaşamayı öğrenmemiz lazım. Medyadan sorumlu arkadaşlarla toplantı yaptığımızda söylemiştim. 'Siz de takımınızı yapın, kararı ben vereyim' demiştim. Medya ile iç içe olduk. Halk şu an takımı seviyorsa bunda medyanın da katkısı var."

"Genç ve kendine güveni olan bir grubumuz var"
"Farklı düşüneceğiz ama ortaya bir fikir çıkacak. Sportif başarı var, bunları söylemek daha kolay. Tartışmalara baktığımızda kişilerin kavgasını görüyorsunuz. Bir fikir çıkmıyor. Bu ülkede zeki insanlar var ama birbirlerine tahammül edemiyorlar. Genç ve kendine güveni olan bir grubumuz var. Neler yapabileceğimizi göreceğiz. İyi gidersek bunu yeterli görmeyeceğiz. Hayat her an yenileniyor."

"Futbol artık bir ticaret."
"Eğitimde spor ve sanat konusunda geride kalıyoruz. Sabahtan akşama kadar okul devam ediyor. Sporu ve sanatı bunun içine nasıl dahil edeceğimizi düşünmemiz lazım. Birçok futbolcunun yurt dışına ihraç olduğunu görüyoruz. Futbol artık bir ticaret. Üreteceğiz, satacağız, kazanacağız. Bunlar düzeltilir ama bir araya gelmemiz ve kararlı olmamız gerekiyor."

Kulüplerin maddi zorluğu hakkında..
Kulübünüzün ekonomik geliri iyi değilse sizin işiniz de zor. Burada yine bize işler düşüyor. Dernekler kanununda yöneticiler gelip geçiyor. Daha çok düşünülmesi gerekiyor. Bu iş eğer yapılıyorsa en güzel şekilde yapılmalı. Ben antrenörsem bunu en iyi şekilde yapmalıyım. Halkımız futbolu seviyor. Biraz daha gayret, istek. Sorumlulukları paylaşabilirsek kulüpler oyuncu ihraç eder. Para bir araç olmalı, amaç halini aldı. Bugün futbol bir geçim aracı. Hatta kendi ülkesinde insanlara bakabiliyorlar. Çok iyi değiliz ama umutsuz da değilim. 

Bu halimizde Avrupa Şampiyonası'na katıldık ama daha da devam etmeli. Şenol Güneş, Fatih Terim ve Mustafa Denizli çok sıkıntılı durumlardan buralara geldi. Bizleri yok saymak yerine tecrüblerimizden faydalanmak gerekiyor.

"Az önce Cenk'le de görüştüm. Mutluydu."
İngiltere'ye bakarak kendimizi kıyaslamayalım. Eksiklerimizi tespit edelim. Bunlar kendimizi aşağılamaktan başka bir şey değil. Az önce Cenk'le de görüştüm. Mutluydu. Oynamasını bekliyoruz. Galler'i beğenmiyoruz ama oyuncuları Manchester United ve Real Madrid'de oynuyor. Biz başarılı olmak istiyoruz. Kendi gücümüzü göstermek istiyoruz. Rakipleri yok saymayalım.

"Caner Osmanpaşa'yı çok beğeniyorum ama Ozan Kabak'a sıra gelmedi."
Şu an A Milli Takımımız'da bir kadro var. Andorra maçı bittikten sonra kamp ve hazırlık maçlarının programını yaptık. Yeni bir oyuncuyu nasıl bulabiliriz diye düşünüyoruz. Caner Osmanpaşa'yı çok beğeniyorum ama Ozan Kabak'a sıra gelmedi. Yarın bir imkan olursa yine düşünürüm. Mert Hakan da vardı. Hepsi iyi oyuncular. İhtiyacımıza göre değerlendiririz. Eldeki oyuncularımız ise bir iş başardı. Kulüplerinde en futbolu oynamalılar. Sorunlardan dolayı kulüplerine ya da kendilerine küsmemeliler.

"Artık kalecilerin ayak tekniği iyi olmalı."
Artık kalecilerin ayak tekniği iyi olmalı. Stoperler için bizde kazma ifadesi çok kullanılırdı. Çok mesafe aldık. Elimizde teknik stoperler var. Ozan Kabak'ı kullanamadık. O da devamlı oynuyor. Sol bekte bir sıkıntı olabilir mi diye düşündük. Umut Meraş çok mesafe aldı. Daha iyi olmalı. Hücumda Burak, Cenk ve Kenan var. Enes de giderek daha iyi oluyor. Bazı oyuncularımız 25 yaşında olgunlaşıyor.
Hücumda şöyle bir sıkıntımız var: Takımlar yabancı hücumcu oynatıyor. Bizim oyuncularımız fazla şans bulmuyor. Stoperde ne olursa olsun Türk oyuncular şans buluyor. Umut Nayir bundan 4-5 sene önce çok daha iyiydi. Şimdi yeniden bir çıkış yapar mı, diye bekliyoruz. Güven aynı şeyi yaşadı. Bu oyuncuyu tekrar kazanmak gerekiyor.

EURO 2020 grubu hakkında...
İtalya ev sahibi ve güçlü bir takım. İyi bir yenilenme dönemi geçirdiler. Geriden oyunu iyi kuruyorlar. Onlara ters gelecek bir oyun yapısıyla oynamaya çalışacağız. Ülkemizi tanıtmak adına güzel bir şans olacak. Aldığınız sonuç kadar bıraktığınız izler de önemli.

Bu grupta her sonuç olabilir. Monaco, Porto ve Leipzig benzeri bir grup. Grup 1'si olmak istiyoruz ama önemli olan gruptan çıkmak. Galler 4. torbadan gelebilecek en güçlü takım. Gruptan mutlaka çıkmak istiyoruz. Çeyrek finale, yarı finale gelmek herkesin hayali. Bu turnuvadan alacağımız deneyimi Dünya Kupası'na taşımak istiyoruz.

"Mart'ta 2 hazırlık maçı oynayacağız"
Mart'ta 2 hazırlık maçı oynayacağız. Slovenya ve Avusturya'da oynayacağız. Ne oynayacağımızı göstereceğiz. Yaz programını Mayıs ayı için düşünüyoruz. Azerbeycan, Hırvatistan ve İrlanda ile oynayacağız. İkinci maçımızı kazanırsak (Galler) gruptan çıkarız diye düşünüyorum. Seyahatin ne kadar etkileyeceğini bilmiyoruz.

"Azerbaycan'a bir daha gitmek istiyorum"
İkinci maçımızı kazanırsak (Galler) gruptan çıkarız diye düşünüyorum. Seyahatin ne kadar etkileyeceğini bilmiyoruz.

UEFA'dan yetkililer bana, 'Size Bakü çıkar kesin' diyorladı. Orada saha dolacak, coşku olacak. 62 bin kapasitelik stadyumda 50 bin taraftarımız olacaktır. Azerbaycan'a bir daha gitmek istiyorum, ön hazırlık için.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
DuRsUnTeMeL 9 ay önce
Şenol Güneş yine masal anlatıyor! Toplum nasıl mutlu olsun sizin gibi milyon dolarlar kazanmıyor. Biz zaten bir arada yaşıyoruz toplum olarak, senin demenle mi bir arada yaşamayı öğreneceğiz? Futbolun ticarete dönüşmesinden rahatsızlık duyuyorsan ilk sen başlat A milli takımı çalıştıranlar asgari ücret alsın varmısın öyle lafla sosyal demokratlık olmuyor...Sende parayı hiç sevmezsin zaten.
Hasan 9 ay önce
Bence, Şenol Güneş milli takım sonrası Trabzonsporda futbolun başına geçmeli kesinlikle. Çocukluğumuzun idolu, şimdilerin efsane hocası. Onduz Trabxonpor bir eksiktir. Futbolun TR'de adaleti olsaydı en on defa Trabxonpor şampiyon olmuştu. Üç defa geldi üçünde de katakulle ile şampiyonluklarımız elimizden alındı.
Uğur yalçın 9 ay önce
En iyi sen bilirsin bu ticaret para dolar euro işlerini işin ğücün para milli takımı sen icra etmedin mi bas bas cırlamadınmı param param diye kime ne anlatıyorsun Trabzonsporluymuş biri öyle yazıyor öyle olsa Beşiktaşa para için ğitnezdi bak fatih terime fa gs den başka takım çalıştırdımı milli takım harici yok istese ğidenezmiydi anında Şenol be yaptı 1996 da millet intihar edip kahrından ölürken bu fenerle anlaşmaya çalıştı ruhsuz

Gelişmelerden Haberdar Olun

@