Sancaklı'dan olay sözler: TFF'yi siyasi güç getirdi, kulüpler batmış durumda

Eski futbolcu ve şimdiki MHP Milletvekili Sancaklı, "Federasyon başarısız" dedi, futbol kulüplerinin borç batağına sürüklendiğini söyledi.

Spor 13.09.2017, 23:30 13.09.2017, 23:29
Sancaklı'dan olay sözler: TFF'yi siyasi güç getirdi, kulüpler batmış durumda

MHP Kocaeli Milletvekili ve eski futbolcu Saffet Sancaklı, ilçe teşkilatına yaptığı ziyarette futbolla ilgili açıklamalarda bulundu.


Futbolda yabancı oyuncu sınırlaması hakkında konuşan Sancaklı, "Yabancı hoca meselesine bir kaç türlü bakmak lazım. Mesela 14 tane yabancı almayı serbest bıraktılar. Geçen gün Galatasaray'ın bir maçını seyrediyordum. Ben de birileriyle sohbet ediyordum. Televizyonun sesi açık. Ben de isimleri duyunca Juventus - Inter maçı oynuyor sandım. 11 oyuncunun 9'u yabancı. 14 tane yabancı transfer hakkı var. 11 tanesi ilk 11'de oynayabiliyor. Sonra diyorlar ki milli takım neden kötü? Niye milli takımda oyuncu yetişmiyor?" diye konuştu.

"FEDERASYON ÇOK BAŞARISIZ"

Sistemin kilitlenmiş vaziyette olduğunu söyleyen Saffet Sancaklı, "Ben 2 yıldır milletvekili olduğumdan beridir zaten konuşma yapıyorum. Bu futbol federasyonu çok başarısız bir federasyon ve gidecekler. Çareleri yok bunların. Ama bunlar gittikten sonra kim gelecek yerlerine? Aynı sistem mi olacak yoksa olması gereken bir sistem mi? Bu sistemde Lucescu çok kariyerli bir teknik direktördür. Futbolculuğu da çok kariyerliymiş. Ama değil bir Lucescu 5 tane daha Lucescu getirseniz bu milli takımdan hiçbir şey yapma ihtimali yok" dedi.

"KULÜPLER BATMIŞ DURUMDA"

Futbolun yıllardır ahbap çavuş ilişkisi içersinde yürütüldüğünü ifade eden Sancaklı, Trabzonspor ve pek çok kulübün finansal açıdan batağa sürüklendiğini söyledi. Sancaklı, "Avrupa'nın gelişmiş ülkeleri nasıl yönetiyorsa futbolu aynı şekilde bizim de yönetmemiz lazım. Ama maalesef yıllardır ahbap çavuş ilişkisi yolundayız. Futboldaki ikinci büyük problem büyük iş adamları, holding patronları futbolun içerisinde ve onlar yönetiyor. Bunlar parayı çok iyi yönetiyor ki holding patronu olmuşlar. Ama kulüplere baktığımız zaman Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor'un toplam borcu eski parayla 6.5 katrilyon, şimdiki parayla 6.5 milyar. Kulüp başına yıllık faizi 170 milyon TL. bunlar hangi parayla nereden ödeyecekler bunu. Kulüpler şu anda batmış ve devamında batağa gidiyor. Ve Türk Futbolu önümüzdeki birkaç sene içerisinde eğer bu sistem acil değişmezse bizim büyük takımlarımız Avrupa Kupalarından men cezası alacaklar, puanları silinecek ve belki de küme düşecek. Böyle kötü bir durumdayız" açıklamasında bulundu.

Sancaklı'dan olay sözler: TFF'yi siyasi güç getirdi, kulüpler batmış durumda

"SEÇİMLER FORMALİTE, FEDERASYONU SİYASİ GÜÇ GETİRDİ"

Federasyon başkanını siyasi gücün getirdiğini belirten Sancaklı, "Türkiye'de şu anda atama var. Seçimler formalite. Şöyle bir şey var. Bir adamı atayabilirsiniz. Bence bu adam çok iyi yapar der ve atarsınız. Ama şu andaki futbol federasyon başkanı Beşiktaş Kulübünü 5-6 sene içerisinde 16 milyondan 350 milyon dolar borca getirmiş, futbol federasyonu başkanı olarak ödüllendiriyorsun. Demek ki yönetemiyorsun arkadaş. O zaman çekil kenara yönetebilen birisi gelsin. Mesela iktidar olan kimse ona yakın insanlar olabilir. Ama 20-25 milyon oy alan bir partiden siz ehli insanları koyamıyorsanız orada bir sıkıntı var. Bu holding patronlarının şirketleri gittikçe büyüyor, yönettikleri kulüpler de batağa gidiyor. Bunun ne anlama geldiğini biri bana açıklasın. Veya aralarında güç savaşı yapıyorlar oyuncu alırken. Biri diyor 5 veririm, öbürü diyor ki 7 veriyorum diğeri de 9 diyor. En çok parayı veren alıyor. Para nereden çıkıyor? O zaman da kulüpler batağa gidiyor" diyerek sözlerini noktaladı.

Sancaklı'dan olay sözler: TFF'yi siyasi güç getirdi, kulüpler batmış durumda


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (6)
gürkan özer 4 yıl önce
Saffet biraz delikanlıysan niye şike temizleme maşası demirörenin federasyona niye atandığına açıklık getirmiyorsun.Bu politika işte insanı bu hale getiriyor.
60bir 4 yıl önce
2010-2011 sezonu sonunda konuşamayanlar şimdi havlamasın. Biz bunları bas bas bağırırken siz "Trabzonspor gezi parkında yoktu bu tarihi fırsatı kaçırdı" diyordunuz.
İrfan şener 4 yıl önce
Çok güzel çok doğru bir yorum
Turk futbol artık 3 torbadan sıralamaya giriyorsa gerisi hikayesi
abdi abi 4 yıl önce
doğru tespitler..
ercan 4 yıl önce
Cok dogru soykedi ancak kendisinin de bir zamanlar yuruttugu menejerlik cirkefligine hic girmemis nedense !
kocaeli türk 4 yıl önce
saffet oyum sana kocaelide senı tek geçerim

Gelişmelerden Haberdar Olun

@