"Şampiyonluk için biraz erken"

Trabzonspor eski Asbaşkanı Nevzat Şakar Haber61 Gazetesi'ne önemli açıklamalarda bulundu. İşte Nevzat Şakar'ın Haber61 Gazetesin'in 7 Ekim 2008 tarihli 4. sayısında yer alan röportajı:Trabzonspor'un şampiyonluğunun biraz erken olduğunu ifade eden Nevzat Ş

Spor 11.10.2008, 18:10

Trabzonspor eski Asbaşkanı Nevzat Şakar Haber61 Gazetesi'ne önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Nevzat Şakar'ın Haber61 Gazetesin'in 7 Ekim 2008 tarihli 4. sayısında yer alan röportajı:

Trabzonspor'un şampiyonluğunun biraz erken olduğunu ifade eden Nevzat Şakar, röportajında sezon sonunda Trabzonspor'un ilk 3 takım içerisine gireceğini ve bu sezonu 70 puanın üzerinde kapatabileceğini söyledi.

TRABZONSPOR ÇOK DAHA İYİ OLACAK
“Trabzonspor yeni takım olmasına rağmen, gayet iyi sonuçlar alıyor. Yeni kurulan takımlarda başlarda puan kayıpları olur. Trabzonspor bu kayıpları yaşamadan, bu geçiş dönemini iyi değerlendirdi, zararsız atlattı. Bir iki hafta sonrada Trabzonspor çok daha iyi olacaktır. İyi ekip kuruldu, transferlerde, hepsi olmasa bile, çoğu yerli yerinde, kötü anlamda diyebilecek bir şey yok”

ERSUN HOCANIN OYUN SİSTEMİNİ BEĞENİYORUM
“Ersun Hoca, daha önceki takımlarda da genellikle savunmaya önem vermeyen, daha açık, pozitif futbol oynatıyordu, Trabzon'a geldiğinde de başlarda da aynı sistemle oynattı. Bu sene ise çok daha farklı, benim çok beğendiğim bir oyun sisteminde oynatıyor, Trabzonspor bir kere iyi savunma oyuncularını transfer etti, gayet iyi bir savunma yapıyor. Her şeyin başı savunmadır. İyi savunma yaparsanız, rakip kalede eninde sonunda golü bulabilirsiniz, ama önemli olan gölü yememektir. Bu doğrultuda Trabzonspor iyi şeyler yaptı. Trabzonspor öncelikle golü yememeyi hedefliyor. Bu nedenle de başarılı oluyor”

TRABZONSPOR ZAMANLA ÇOK DAHA İYİ OLACAK
Trabzonspor Beşiktaş maçını, mükemmel bir taktik anlayışı içinde oynadı. En azından yenemezsek bile kaybetmemeliyiz. Trabzonspor zaman geçtikçe daha iyi olacağına inanıyorum. Forvette biraz sıkıntı var, bana göre Umut ile Gökhan'ın uyum sorunu var, ileriki haftalarda birbirini daha da iyi tanıyacaklar ve bu sorun ortadan kalkacaktır. Bu sorun aşıldığında Trabzonspor çok daha gol bulur ve de daha rahat maçlar kazanacaktır”

ŞAMPİYONLUK İÇİN BİRAZ ERKEN
“Şuan için şampiyonluk söylemini kullanmak biraz erken diye düşünüyorum. Trabzonspor, ben inanıyorum ki, 70 puanın üstünde ligi tamamlar, büyük ihtimalde ilk 3 takım içinde sezonu tamamlar diye düşünüyorum. İstanbul takımlarının kötü olması tabiki Trabzonspor'u avantajlı konuma getirir. Trabzonspor ilk üçün içinde olur ama birinci, ikinci, üçüncü olur onu bilemem. Trabzonspor mutlaka Avrupa kupalarına katılacak bir yerde ligi bitirir diye düşünüyorum, 70 puanın altına düşmez diye düşünüyorum”

BORÇLANMAK SON DERECE RİSKLİ VE TEHLİKELİDİR
“Denk bütçe çok önemlidir. Yaptığım ticarette buna çok dikkat ederim. Kulüp yönetiminde de buna dikkat ederim. Bir kere borçlanmak son derece riskli ve tehlikelidir. Şuanda Trabzonspor'un çok mali durumunu bilmiyorum, bir takım ekonomik sıkıntılar olduğunu seziyorum ama bu arkadaşların işlerinde hepsi başarılı saygın iş adamı. İnanıyorum ki en azından kulübü de kendi işleri gibi yönetecekler. Bütçeyi de fazla kulübü borçlandırmadan, iyi yöneteceklerine inanıyorum. Bu konuda da bu arkadaşlara bir yıl süre vermek lazım. Bir yıldan sonra ocak ayında mali tabloyu görmek lazım, ona göre bir değerlendirmek yapmak lazım. Transfere elbette yüksek meblağlar ödendi, daha az para verilerek yapılabilir miydi, bana göre yapabilirlerdi, ama mali tablo konusunda şimdiden bir eleştiri yapmak doğru olmaz”

ÇEBİ'NİN GÖREVDEN ALINMASI YALNIŞ
“Cengiz Çebi'nin görevden alınmasını yanlış buluyorum, doğru bulmuyorum. Trabzonspor yönetimi bir maddeyi tüzük komisyonundaki üyelere sormadan değiştirdi, zannediyorsam da birkaç kişi bu tüzüğe karşı olumsuz harekette bulundu. Bana göre onlar da sorun değildi, aşılabilirdi, yönetim orada çok iyi bir sınav veremedi. Ama bunu onur meselesi yapmamak lazım. Onlarda Trabzonspor'u çok seven ve de bu yönetime oy veren kişilerdir. Bir dahaki sefer yönetim dersine daha iyi çalışır diye düşünüyorum”

İYİ BİR OYUN KURUCUYA İHTİYAÇ VAR
Trabzonspor iyi ekip kurdu, ama bence iyi bir oyun kurucuca ihtiyaç var. İyi bir oyun kurucu ile Trabzonspor çok daha iyi yerlerde olur. Diğer mevkilerde kötü anlamda bir sırıtma yok. Yeni bir ekip olduğu için de zamanla takım üstüne daha da koyacağına inanıyorum”

TOLGA DÜNYA ÇAPINDA KALECİ OLACAK
“Trabzonspor yönetimi Tolga'yı satacak kadar aciz olacağını düşünmüyorum. Tolga zengin kendi evladımız. Tolga iyi kaleci, daha da iyi olacaktır. Dünyada iyi kalecilere bir bakın, 25 yaşın altında, çok iyi kaleci kaç tane sayarsınız. Tolga çok iyi kaleci. Bugün Fenerbahçe'de Volkan'ın ve dünyanın en iyi kalecilerinin yediği gollere bakın, ben yönetici olsam Tolga'nın önünü dışardan bir kaleci alarak kesmezdim, Tolga'ya güvenerek, inanarak görev verirdim. Tabi ki yönetim kurulunun da taktiridir, ona da saygı duymak lazım. Tolga oynadıkça çok daha iyi kaleci ve dünya çapında bir kaleci olacak. Yeter ki ona güven ve moral verelim”

TRABZON KARADENİZSPOR İYİ NİYETLE KURULDU
“Trabzon Karadenizspor'un kuruluşu niyet olarak kötü değil, Trabzonspor'a futbolcu yetiştirmek ve kazandırmak gayesiyle kuruldu. Oyuncu maliyetleri biraz yüksek, daha ucuz, istikbal vadeden oyuncularla beraber maliyetleri ucuz olsa daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Karadenizspor'un kötü olarak yansıması, komşu ve şehirdeki aynı kategorideki kulüplerle tabi ki ilişkiler bozuluyor, bunun da hesabını iyi yapmak lazım. İlerde onu da sağlıklı bir zemine oturtarak aşacaklarına inanıyorum”.

TRABZONSPOR PRESTİJ KAYBI YAŞAR
Alpella şirketi Trabzonspor basket takımın tamamen finans edeceğini söylediler. Etmezse, keserse ne olur, Trabzonspor için büyük bir prestij kaybı olur. Nereye kadar Alpella kulübü destekleyecek, onu bilmiyoruz. Ama bence basketbol, Trabzonspor için gereksiz ve lükstür. Çok gerekli olduğunu düşünmüyorum. Maliyetleri küçük, Trabzon'un gençlerine hizmet edecek, amatör branşlar uğraş verilebilirdi. Trabzon'da basketbolcu fazla yetişmiyor. Hep dışardan alma adamlarla Trabzonspor basketbolda önemli bir yerde olacağını düşünmüyorum”

Haber61 Gazetesinin 5. sayısı 14 Ekim 2008 Salı günü Trabzon'da tüm gazete bayiler yer alacaktır.

Kaynak: Haber61 Gazetesi

Röportaj: Selahattin AYDINLITrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (7)
hopşeralı y.a 13 yıl önce
nevzat bey bu röpertajını dikkatli bir şekilde okudum yüzde seksen kısmına katılıyoruz yalnız TOLGA konusunda size katılmıyorum sayın ŞAKAR tolganın koruduğu kalede rahat rahat maç seyir edebiliyormusunuz bu adam üç yıldır bu takımın kalesini koruyor sorarım size ilk oynadığı maçtan son oynadığı maça kadar cıtasını nekadar yüksetti yanlış çıkışlar var yanlış çıkmayışlarda var atılan geri paslarda ısgalama hat safhada topu oyuna sokmak sıfır tam tersi rakibin kontrasına dönüyor onun oyuna soktuğu toplar birde kaleci dediğiniz üç beş maçta bir maçı kendisi alır bana tolganın aldığı bir maç veya bizim mutlaka almamız gereken bir maçta üst düzey oynadığı bir maç söyleyebilirmisiniz rakipler ortalama sezonda ailtı yedi maçı kaleci ile alırlar iki üç maçı kaleci yüzünden verirler bizde tam tersidir biz ortalama sezonda altı yedi maçı kaleci hatalarından kayıp ederiz bir iki maçı alırız o yüzdende bu duruma düşüyoruz birde bizim evlatlarımız edebiyetını bırakmalıyız bize hizmet eden herkes evlatımızdır bize zarar veren evlatımızda olsa onu evlat olarak görmüyoruz HER ŞEY TRABZONSPORUN başarısı için
BOMBACI HAMI 13 yıl önce
Trabzonspor kalesinde kesinlikle Tony Mario Sylva oynamalıdır.Tony Sylva Avrupanın en iyi 10 kalecisinden birisidir.Kalede de tecrübe çok öenmlidir.Tolga 3 yıla yakın bir süredir Trabzonspor kalesinde görev yapmasına akrşın aşama yapamaıştır,şansınıda iyi kullanamamıştır.Trabzonspor kalesinde kesinlikle Tony Sylva oynamalıdır.Onur Recep KIVRAK bana göre çok daha kaliteli bir kalecidir.İlerde de A milli takımın değişmezi olacaktır.Tony Marıo Sylva Fransa liginde Ajaccıo,Monaco,Lille vb.takımlarda aralıksız 14 yıla yakın bir süredir kaleyi başarı ile korumuş 2 dünya kupasında ve sayısız defa Şampiyonlar liginde oynamış çok deneyimli iyi bir eldivendir.Artık Lisans sorunu da çözüldüğüne göre kalede kesinlikle Galatasaray maçı ile başlaya süreçte Tony Sylva oynamalıdır.Trabzonspor iyi yolda lütfen herkes destek olsun.Yattara olayını artık herkes gündemden kaldırsın,Yattara'lı Trabzonspor çok daha güçlü ve şampiyonluk yolunda çok daha avantajlı olur.Başarılar Sadri ŞENER.....
yavuzalkan 13 yıl önce
Sayın eski yönetici şampiyonluk için erken değil biz kadro oturtamayız seneye iki üç adam satarız yine kadroyu bozarız onun için erken demeyin bu yıl şampiyon olmalıyız birde tolga dünya çabında değil karadeniz bölgesinde bile üst düzey bir kaleci olamaz yıllardı oynuyor hala güven vermiyor
BOMBACI HAMI 13 yıl önce
Sayın Nevzat ŞAKAR Tolga Zengin konusu hariç fikirlerinize katılıyorum.Orta sahamzı için Avusturya milli takımında yer alan Andreas IVANSCHITZ mutlaka transfer edilmelidir.Euro 2008'de takımı adına müthiş işler yaptı.Orta sahamızda bize çok yarar sağlar.Tony Marıo Sylva kesinlikle kalede oynamalıdır,14 yıl Fransa liginde önemli takımlarda kalecilik yaptı,ayrıca Senegal milli takımının kaptanı ve kalecisidir.Avrupanın en iyi 10 kalecisinden de biridir.Orta sahamıza IVANSCHITZ'i alalım,bu kadr sil baştan yenilenmesine rağmen açok ara şampiyon oluruz.Bu başarıda en önemli pay SADRİ ŞENER başkanımıza aittir.Yattara'lı Trabzonspor artık çok daha güçlü şekilde yoluna devam eder,neymiş YATTARA oynamazmış?Görecek herkes YATTARA çok daha iyi oynayarak daha iyi bir piyasa yapacaktır.Millet yapıcı eleştiri yapsın,yıkcı değil.SADRİ ŞENER gibi başkanlar zor yetişiyor,herkes birlik beraberlik içersinde tek yürek olarak hareket ederse ortak sevdamız olan TRABZONSPOR'umuz çok daha iyi yerlere gelecektir.2 yıl öncesine kadar YATTARA-GÖKDENİZ dışında yıldızı olmayan takımda artık ;TONY SYLVA-CALE-SONG-EGEMEN-SELÇUK-GÖKHAN ÜNAL-ISAAC PROMİSE-COLMAN-EGEMEN gibi klas oyuncular alındı.Bunların yanında da GİRAY İLE CEYHUN GİBİ çok sağlam milli takımda yer almış oyuncularda takıma kazandırıldı.Kadro derinliğimiz bayağı iyi oldu.Çok iyi bir oyun kurucu bu takımı adeta uçurur.Şimdi destek zamanı...
bykudu 13 yıl önce
yahu ne çektiksek ş evlatlarımız mantıgından çektik.bakın unal orhan şota abdullah bu tolunay bu şahrin evlatalrı degildi ama guzel şeyle rverdiler.şimdi tolga evetımız olsa ne olur.ben tuttugu topa bakrım.ayrıca gumuşhaneli.onuda belirteyim.ilk maç gs maçı yenen amatorce 4 gol.haal aynı.degişen sadece ruştunun bohbohlaması.olacak ama olacak adamla işimiz olmaz.bende o kadar oynasam antreman yapsam çok daha eyi kalecilik yaarım.
orto 13 yıl önce
Evet tolga iyi kaleci zaten iyi kaleci olmasa trabzonsporda ne işi var. Ama sıralama yinede şöyle olmalı: 1)Tecrübe+çok iyi=tony 2)Çok az tecrübe+çok iyi= onur 3)çok iyi gol yer= TOLGA
A.Y.D 13 yıl önce
tolga kötününyanında yanında iyi şuanda dünyacapında bir kalecimizvarken nediye oynatmıyorsun ersun hoca sanırın geçici lisansidacıktı keleci hatasi yüzünden yelindihimiz zamanbı oynatacaksın oynat artık gs bacında tolgayada bukadar hakaret yapmanın anlamı yok lütfen bir folbulcuyu kazanmak coksor ama kaybetmek kolay...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@