Sadri Şener savaş açtı

Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, yayın gelirlerindeki yeni düzenlemeyle Trabzonspor'un aldığı ücrette kısıtlamaya giden ve Uyuşmazlık Kurulu'ndaki Taylan Üner'in görevine son veren TFF'ye savaş açtı. Şener, Federasyon'un yeni tutumuyla açık şekilde Trabzo

Spor 22.09.2008, 14:34
Sadri Şener savaş açtı

Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, yayın gelirlerindeki yeni düzenlemeyle Trabzonspor'un aldığı ücrette kısıtlamaya giden ve Uyuşmazlık Kurulu'ndaki Taylan Üner'in görevine son veren TFF'ye savaş açtı.

Şener, Federasyon'un yeni tutumuyla açık şekilde Trabzonspor'u zarara uğrattığını söyledi.

"YENİ YAYIN GELİRİ DÜZENLEMESİ BENİ RAHATSIZ EDİYOR"

Trabzonspor'da üst üste alınan puanlar sonrası keyfi yerine gelen Başkan Sadri Şener, eski Trabzonspor'u yeniden diriltmek için var güçleri ile çalıştıklarını söyledi. Ulusal bir televizyon kanalında katıldığı programda gündemdeki konularla ilgili olarak çarpıcı açıklamalarda bulunan Şener, Türkiye Futbol Federasyonu'na ağır bir şekilde yüklendi.

Şener, TFF'nin aldığı yeni yayın gelirleri kararının kendisini fazlasıyla rahatsız ettiğini de belirterek, "Beşiktaş'la birlikte tahkime müracaat ettik, çünkü sadece ikimiz aldığı ücrette bir azalma oldu. Biz Federasyona bir yetki veriyoruz ama onlar bizim verdiğimiz yetkiyi bizim için kötüye kullanıyor. Örneğin 1000 Ytl maaş alıyorsunuz ama gelecek ay maaşınızı sizin seçtiğiniz adam 800 Ytl'ye düşürüyor. Bu 'git ve çık' demek anlamına geliyor. Bu olaya ticari olarak bakarsanız havuza para kazandıran kulüpler, 4 büyük takımlar. Bunları çektiğinizde Digitürk para vermiyor" diye konuştu.

"ANADOLU KULÜPLERİNİN FAZLA PARA ALMASINA KARŞI DEĞİLİZ"

Şener, Futbol Federasyonu'nun Anadolu kulüplerine kendi kasasından yardım etmesi gerektiğini de belirterek, "Rahmetli Hasan Doğan ile yaptığımız görüşmede bana, 'Sizin alacağınız ücretlerden kesip, Anadolu kulüplerine katkı yapacağız' demişti. Ben buna kesinlikle karşı çıkmıştım. Biz Anadolu kulüplerinin fazla para almasına karşı çıkmıyoruz. Bizim karşı çıktığımız, bizden alıp onlara verilmesi. Eğer Federasyon, Anadolu kulüplerine yardım etmek istiyorsa bunu kendi bütçesinden yapsın. Biz halka açık bir şirketiz. Daha önce 'Yayın gelirlerinden, şu kadar para alacağız' diye borsaya bildirdik. Şimdi çıkıp diyeceğiz ki, 'Federasyon parayı vermiyor, alamayacağız.' Bunu istemesek de demek zorundayız. Dolayısıyla bu konuda tahkimin vereceği kararı bekliyoruz. Ama Tahkim Kurulu'da Federasyon'un bir kurulu. Bunu ne kadar değerlendirir bilemiyorum. Şimdi Federasyon çıkıp ben paraları o kulüplere ödemeye başladım da diyebilir" şeklinde konuştu.

"TRABZON'DA BAŞKA TAKIM TUTULMAZ, YASAKTIR"

Anadolu kulüplerinin, gelişmesi için kendi şehirlerinin desteğine ihtiyacı olduğunu da söyleyen Şener, "Şimdi bu kulüplere para verirsen, daha çok isteyecekler. Federasyon, Anadolu kulüplerine, 'Futbol alt yapılarını geliştirmek için yardım ediyoruz' diyor. Kontrol etsinler bakalım, gelişiyor mu? Ondan sonra birde Trabzon'a gelsinler, müzeyi ve tesislerimizi gezsinler, halka ve taraftara baksınlar ona göre karar versinler. Trabzon'da bir tane, Fenerbahçe'yi, Galatasaray'ı, Beşiktaş'ı sevenler cemiyeti bulamazsın, yasaktır. Trabzon'da Trabzonspor tutular. Ama Anadolu kulüplerinin kendi şehirlerinde İstanbul kulüplerinin bir çok cemiyeti var. Birde Anadolu kulüpleri bu parayı aldıklarında, Trabzon'un yaptıklarını yapıp, peşinden gelebiliyorlarsa bizden daha çok kesip onlara versinler" diye konuştu.

"FEDERASYONDA İSTENMİYORUZ"

Şener, Federasyon'un yeni yayın gelirleri uygulamasının ardında oy alma çabasının olabileceğini de vurgulayarak, "Çünkü o kulüplerin de bizim kadar oyu var. Eskiden belirleyiciydik ama şimdi karşı taraf bloke olunca, tek kalıyoruz. Şu anda sadece Federasyon'un Yönetim Kurulu'nda bir tane arkadaşımız var. Başka hiçbir Trabzonlu kurullarda yok. Var olanları çıkardılar. Demek ki bizi istemiyorlar. Tüm kurulların başkanları, 'Emrinizdeyiz' diyor ama bende onlara, 'Trabzon doğumlular bana emrinizdeyiz desin' diyorum, çünkü bu daha çok hoşuma gidiyor. Ama Trabzon doğumluları gösteremiyorlar. Demek ki açık şekilde istenmiyoruz" dedi.

"TRABZON'DA FUTBOL 1910'DAN BERİ VAR"

Şener, kendi şehrinin takımının desteklemeyen hiçbir şehirde başkanlık yapmayacağını da belirterek, "Trabzon'da 1910'dan beri ciddi futbol var. İdmanocağı - İdmangücü rekabeti yıllarca sürmüş. Bu kültür o kadar gelişmiş ki, Trabzonspor hemen kurulamamış. Bunun nedeni ise, yok senin rengin olacak, yok benim ki olacak diye. En sonunda hiç kimsede olmayan renk bordo - mavi olarak ortaya çıktı. Ankara'da birinci lige çıkma maçında Trabzon'da otobüs kalmadı, kamyonların ardında çoluk çocuk, yaşlı - genç okul sıralarını doldurarak oraya gittiler. O coşkuyu yaşamak için. Şimdi böyle bir futbol kentinin olduğu yerde diyorsunuz ki, 'Size az para vereceğim.' Bu olmaz, yukarda Allah var" diye konuştu.

"HAYALİMDEKİ TAKIMIN YÜZDE 70'İNİ KURABİLDİK"

Şener, geçen 15 yıllık sürede Fenerbahçe'nin ekonomik anlamda çok ön plana çıktığını da belirterek, "Şampiyonluk her zaman olduğu gibi yine 4 takım arasında geçiyor. Ama bu sefer ekonomik rakamlar çok yükselmiş. Biz bu rakamlara ulaşamıyoruz. Bu nedenle kendi bütçemizle daha dikkatli seçim yapmaya çalışıyoruz. Bu senede bunu başardık. Fenerbahçe'nin 50 milyon dolarlık bir transfer bütçesi var, biz zorlanarak 20 -25 milyon dolarlık bir seviyeye ulaştık. Fena olmayanda bir takım kurduk. Ama buna rağmen hayalimdeki takımın yüzde 70'ini kurabildik. Geri kalanı oluşturmak için bir iki takviye daha gerekebilir. Buna ilerleyen günlerde bakacağız. Benim en çok istediğim alt yapıdan oyuncuların çıkarak A takımda oynaması. Böylelikle yıllardır alt yapıya harcadığımız emeklerin boşa gitmemiş olduğunu görmek istiyorum. Bu nedenle rezerv lig olsun diye Karadenizspor'u kurduk" diye konuştu. Şener, Süper Lig'de 6 + 2 olan yabancı kontenjanın sayısının artırılmasına karşı çıkacağını da sözlerine ekledi.

"HEDEFTEN UZAKLAŞIRSAK, FUTBOLCU SATABİLİRİZ"

Devre arasında hedeften kopmaları durumunda kulübün menfaatleri doğrultusunda bazı futbolcuları yüksek ücretler karşısında satabileceklerini de söyleyen Şener, "Biz hedef koyarken, oyuncularımızla ve teknik heyetimizle konuşarak koyduk. Eğer devre arası hedefe gitmiyorsak ve takımdaki bazı futbolcularımız çok para ediyorsa, kulübün menfaatleri doğrultusunda bu futbolcuları satabiliriz. Ama kulübe gelir getirmek için asla futbolcu satmayız. Devre arası eğer hocamız 'şu futbolcuya ihtiyacım yok' derse onu da satarız. Eğer, 'benim şu mevkide iki tane daha adama ihtiyacım var' derse, bu transferleri de yapmak için elimizden geleni yaparız. Şu anda devre arası takviye yapacakmış gibi araştırma yapıyoruz, ama devre arasında genelde sorunlu futbolcular kalıyor" dedi.

"ÖNCELİKLE HEDEFİMİZ AVRUPA KUPALARINA KATILMAK"

Bu sezon Avrupa Kupaları'na katılmanın en büyük hedefleri olduğunu da söyleyen Şener, "Ayrıca ceza almadan bir sezon geçirmek istemiyoruz. Ama bizim için esas önemli olan gelecek sezon. Belki gelecek sezon bir iki takviye daha yaparsak, Eski Trabzonspor'u yeniden diriltebiliriz. Biz yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla birlikte çok uyumlu çalıştık. Bu kulübün ayağa kalkacağına herkes inandı. Transferler tek tek Trabzon'a gelmeye başlayınca, paraları da ödenince herkes kenetlendi. Günlük forma satışımız arttı, kombine satışımız bir anda tavan yaptı. Bununla birlikte bizde Trabzon'da yeni bir mağaza kurma ardından bunu İstanbul, Ankara ve İzmir'e yayma kararı aldık. Ayrıca birde sanal operatörlük projemiz var. Bu konuda görüşmelerimiz sürüyor. Kadroyu iyi kurduktan sonra bu tür gelişmelerin olması normal" dedi.

"TARAFTARLARI SIRTIMDA TAŞIMAK İSTİYORUM"

Şener, bu sezon taraftarların sergilediği tutumun kendisini fazlasıyla memnun ettiğini de belirterek, "Evimizde oynadığımız son Beşiktaş maçında dört dörtlük bir seyircimiz vardı. Bundan sonrada böyle gidecektir. Trabzonspor seyircisi vefakardır. Ekonomik sorunları olmasına rağmen, bilet alıp maça yürüyerek gidip, yürüyerek geri döner. Ben taraftarlarımızın bu davranışını taktir ediyorum ve onları sırtımda taşımak istiyorum. Geçtiğimiz sezonlarda tribün olayları nedeniyle ceza aldık ama bu olayı ortaya doğru koyarsanız ve yanlışları anlatırsanız, taraftarlarımız kendi hatalarını kabul ediyor. Şu anda seyirci portföyümüz çok iyi inşallah böyle de devam edecek" diye konuştu.

"TRABZONSPOR DALGA GEÇİLECEK BİR KULÜP DEĞİL"

Şener, transfer sezonun sona ermesine rağmen kulüpte kalan Hasan, Erdinç ve Jabi'nin tutumunun hoş olmadığını da ifade ederek, şunları söyledi:

"Hasan, Erdinç ve Jabi'ye kulüp bulmamıza ve üstüne para teklif etmemize rağmen, bu futbolcular 'Gitmeyeceğiz' diye tutturdular. Bunun altında ekonomik gerekçelerin dışında başka nedenler aramanın anlamı yok. Bizde bu futbolcuların alacaklarını hukukta, 'Tahsili mümkün olmayan alacaklar' diye bir terim vardır. O kısma ekledik. Bizim kulüp olarak belki onların alacağı paraya ihtiyacımız yok ama Trabzonspor kulübü de dalga geçilecek bir kulüp değil. Bu yüzden bizim dediğimiz saatte antrenmana çıkacaklar."

Yorumlar (13)
kuzeyinoglu 12 yıl önce
Sn Başkan bize üçtane oyoncu lazın Sagbek Kerim ZENGİN Sol açık buraya TELO gibi biri Ortasaha TABATA bu üç oyuncu TRABZONSPORU şampiyonluga taşır büyük başakan bu üç arkadaşa şanlı TRABZONSPOR FORMASINI giydir beyler uyumayın SMS kanpanyasına lütfen destek
hazar 12 yıl önce
bu federasyonu kınıyorum..bir adam gelmeyecek mi buraya ya.nedir bu trabzon düşmanlığı.ama önümüzü kesemezler.çünkü biz kenetlendik artık.bizdeki bağ hiçkimseye benzemez.zaten o yüzden çekemiyorlar
Adem RIZVANOĞLU 12 yıl önce
Başkanım trabzonspor olarak taraftarlara lig tv üyeliklerini iptal ettirmeleri için kampanya başlatın bence. Ben 3 yıldır üyesi olduğum lig tv yi kapattırdım. Bence böyle bir kampanya gereken dersi verir diye düşünüyorum. Çok merak ediyorum tüm anadolu takımlarının taraftarlarının lig tv üyeleri Trabzonspor üeyeleri kadar varmı. Bizimle onları nerdeyse aynı kefeye koyuyorlar. Dediğim kampanya başlatılırsa büyük yankı uyandırır diye düşünüyorum. Prosetür nedir tam olarak bilemiyorum ama havuzdan çekilme olabilir. Kurarsın TSTV yi kendi maçını yayınlarsın. Yine şifreli olur Dijitürke para ödemektense Trabzonspora öderiz. Tabiki öyle bir imkan varsa yasal olarak.
yoco 12 yıl önce
TS yazıp 6761 'e gönderin.. Bakın başkanın ağzından bal damlıyor bal x)
fatihrecep 12 yıl önce
Eğer trabzon da trabzonspor dan başka takımı tutan adam varsa o kişi kendinden utanmalıdır.Kendi takımımıza sahip çıkmayıp diğer takımlara sahip çıkarsak şehrimiz de o kadar gelişir.Eğer trabzonspor u tutmayıpta Trabzonda yasıyorsa bi insan BU ŞEHRİ TERKETSINLER yoksa bu şehirde yedikleri her şey onlara haramdır.Özellikte FENERLİLER
TSsamet 12 yıl önce
Trabzonspor taraftari olarak baskani cok seviyorum ve insallah ömür boyu bizde baskanlik yapar...bu takima 2-3 transfer bu takim avrupayi sallar...baskani tebrik ediyorum ve kutluyorum yüzde 70 dogru bi oran...Saha disi olan projeleri gerceklestirecekdir güveniyorum ve inaniyorum...BÜYÜK BASKAN...
nuri cebiroglu 12 yıl önce
dün gece kanal 24 de canlı yayındaydı başkanımız ınanın guru duydum tartışmasız trabzonspora gelmış en ıyı başkan.sözünü esırgemeyen kasıntısı olmayan ve ne yaptıgını bılen bır başkan.sms kampanyasına katılalım lütfen benım evımde 4 tane hatlı telefon var 4 tane sms gönderdım.sadri bey destegı fazlasıyla hak edıyor.ADEM RIZVANOĞLU NA tamamen haklısın anadolu takımlarının seyırcılerı o decoterlerı kendı takımlarını ızlemek ıçın degıl yıne 3 büyük takımın maçları için almıştır.allahım sana şükürler olsun benı trabzonlu yarattın.
miço 12 yıl önce
fatih recep kardeşime senin başkanların zaten fenerli atmasyon konuşmayın fener olmassa geçmişte yutulacaktınız .ama nerde anlayana
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@