banner556

Penaltı kurallarında flaş değişiklik!

Gelecek sezondan itibaren penaltı kuralları değişecek.

Spor 08.04.2020, 16:17
Penaltı kurallarında flaş değişiklik!

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), futbolda yeni kurallarla ilgili bir açıklama yayınladı ve federasyonlara gönderdi.

IFAB'ın yeni kurallarında elle oynama ile ilgili de önemli bir değişiklik yer aldı.

TİŞÖRT ÇİZGİSİ KURALI 

Elle oynamalarda artık "tişört bölgesi"ne dikkat edilecek. Omuz ile dirseğin yarısının üstünden itibaren olan oynamalar "elle oynama" olarak değerlendirilmeyecekken, daha altı ise elle oynama olarak görülecek.

"KASITLI OLMAYAN ELLE OYNAMA DURUMU" 

Bir hücumcu ya da takım arkadaşı tarafından, gol ya da bariz bir şut sırasında "Kasıtlı olmayan" elle oynama durumu gerçekleşirse, pozisyon incelenecek.

PENALTILARA KALAN MAÇ 

Bir maç penaltılara kaldığında, normal süre ya da uzatmalarda verilen kartlar seri penaltılarda geçerli olmayacak.

PENALTIDA İHLAL 

Penaltı atışı sırasında, eğer bir kaleci ihlalde bulunursa önce sözlü uyarı yapılacak, devam ederse sarı kart gösterilecek.

KALECİ İHLALİ 

Kaleci eğer penaltıda kural ihlali yaparsa ve gol olmazsa, kaleci penaltı kullanan oyuncuyu "açık şekilde" rahatsız etmişse tekrarlanacak.

GELECEK SEZON 

Öte yandan IFAB, koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen liglerin yeni kuralları isterse gelecek sezondan itibaren kullanmaya başlayabileceğini açıkladı.

Yorumlar (1)
Kenan 10 ay önce
Maç içindeki penaltı atışları tek vuruşluk olsun. Golse gol değilse avut atışıyla başlansın. Kalecinin çizgi duruşu devam etsin. Sonra yok futbolcu içeri girmiş yok girmemiş yok kaleciden dönmüş sorunları ortadan kalkar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@