Özak'ın Türk antrenör isteği

Futbol Federasyonu'nun bu konuda çalışma yaptığını ve 'teknik direktör yerli mi yabancı mı olsun?' şeklinde yorum yapıldığını hatırlatan Bakan Özak, kim olacağının önemli olmadığını, Türkiye'nin ne istediğinin önemli olduğuna dikkat çekti. 1960, 1970 yıll

Özak'ın Türk antrenör isteği

Futbol Federasyonu'nun bu konuda çalışma yaptığını ve 'teknik direktör yerli mi yabancı mı olsun?' şeklinde yorum yapıldığını hatırlatan Bakan Özak, kim olacağının önemli olmadığını, Türkiye'nin ne istediğinin önemli olduğuna dikkat çekti.

1960, 1970 yıllarında Şenol Güneş ile Trabzonspor'da birlikte oynadıklarını belirten Özak, "Şenol Güneş ile ağabey kardeş gibiydik.

Trabzon'da bundan hoca olmaz, başkasını alalım dediler. Sonra aynı Şenol Güneş Milli Takımı dünya üçüncüsü yaptı. Bülent Korkmaz ve Şenol Güneş kadar kupa kaldıran olmadı.

Milli takımın başında kim olsun? Kimin olacağı önemli değil, bizim ne istediğimiz önemli. 20 oyuncu çıkarmakta zorlanıyoruz. Türk antrenörlerine sahip çıkmamız lazım. Dik durabilen, rüzgarla sarsılmayan yöneticilere ihtiyaç var" diye konuştu.

Özak, Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin (TSYD) Antalya Lara Clup Hotel'de düzenlediği 47. Yıl Sporun Zirvesi Eğitim Semineri'nde konuştu.

Bakan Faruk Özak, artık 'su akar Türk bakar' sözünün bittiğini söyledi. Eskiden böyle bir inanış olduğuna dikkat çeken Bakan Özak, "Acaba Türkiye bu organizasyonları yapabilir mi?" diye sorulduğunu hatırlattı.

Şimdi 'Türkiye en iyisini yapar' düşüncesinin hakim olduğunu vurgulayan Özak, geçen hafta FİBA toplantısını İstanbul'da yaptıklarını kaydederek, "Sporda demokrasiyi getirdik, siyasetin elindeki yetkiyi federasyonlara devrettik.

Dünyanın en büyük devletleri Türkiye'ye gelecek. Su akar Türk bakar denilirdi. Türkiye'nin her tarafı Hidro Elektrik Santralleriyle dolu. Acaba Türkiye bu organizasyonları yapabilir mi? Bu sorunun yerini, Türkiye en iyisini yapar aldı." diye konuştu.

Türkiye'nin 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylığında Fransa ve İtalya'nın yarıştığına dikkat çeken Özak, bu büyük organizasyonu almak için içerde bir yumruk gibi bütünlük sergilenmesini gerektiğini belirtti.

Avrupa Futbol Şampiyonası'nın hangi şehirde yapılacağının önemli olmadığına dikkat çeken Özak, "Önemli olan bu organizasyonu alabilmek. Trabzon'da kendi şehrimden bile tepki alıyorum.

Hangi şehirde olursa olsun Türkiye'ye olsun" dedi. Şampiyonayı düzenlemek için 600 milyon Avro'ya ihtiyaç olsa bile taahhüt vereceklerini kaydetti.

Türkiye'nin hedefinin 2020 Olimpiyatları'nı almak olduğunu aktaran Özak, şöyle konuştu: "2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nı anlımızın akıyla yapacağız. 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı da Türkiye alabilmek için çalışıyoruz. Kendi şehrimden bile tepki alıyorum ama önce almak önemli. Yumruk gibi olmamız lazım."

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler