Özak: "Statları yenileyeceğiz"

Antalya'da, Yurtkur Üst Düzey Yöneticileri toplantısına katıldıktan sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak, "İstanbul'da depreme dayanıklı yurt konusunda çok hızlı yol aldık. Depremde en önemli yerler toplu yaşam alanları

Özak: "Statları yenileyeceğiz"

Antalya'da, Yurtkur Üst Düzey Yöneticileri toplantısına katıldıktan sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak, "İstanbul'da depreme dayanıklı yurt konusunda çok hızlı yol aldık.

Depremde en önemli yerler toplu yaşam alanları olan yerlerdir. Yani hastaneler, okullar, yurtlar ve sinemalardır. Bu bakımdan İstanbul'a çok önem verdik" dedi.

Gazetecilerin 'Üniversitelerde öğrenciler arasında yaşanan kavgaların engellenmesi amacıyla ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?' sorusuna Bakan Özak, bu konuda abartılacak bir durum olmadığını söyledi. Son 7 yılda karşıt görüşlü öğrenci kavgalarının asgariye indiğini dile getiren Faruk Nafız Özak, "Bu tür sorunlar kendi disiplin talimatımız gereği masaya yatırılıyor. Bütün bunlar hukuk devleti çerçevesi içerisinde çözülür. Abartılacak bir durum yok" diye karşılık verdi.

MODERN YURT BİNALARI YAPILIYOR
Türkiye'de son 7 yıla baktığımız zaman öğrencilerin şartlarının inanılmaz iyileştiğini anlatan Özak, şunları söyledi: "Kredi oranları 45'den 200'e çıktı. Katkı kredileri ve burslar arttı. Yurt kalitesi de inanılmaz arttı. Yurtlar artık 3 kişilik, televizyonlu, buzdolabıyla çağdaş odalar haline gelmeye başladı. Koğuş sisteminden bu sisteme geçmeye çalışıyoruz. Odalarda banyosu tuvaletiyle daha iyi barınma imkanı verme çalışmalarımız devam ediyor."

Özak, 'Yurtlarda depreme dayanıklılık konusunda çalışmalar var mı?' sorusuna şöyle cevap verdi: "Bu konuda çalışmalarımız çok hızlı bir şekilde devam ediyor. İstanbul'da depreme dayanıklı yurt konusunda çok hızlı yol aldık. Atatürk Kampüsü'n de Dünya Bankası'ndan gelen kredi ile çalışma yapılacak. Depremde en önemli yerler toplu yaşam alanları olan yerlerdir. Yani hastaneler, okullar, yurtlar ve sinemalardır. Bu bakımdan İstanbul'a çok önem verdik. Çalışmalar gayet iyi gitti. Şu anda en son kalan yerleri de yapmaya çalışıyoruz."

STATLAR İLE İLGİLİ ÇALIŞMA VAR
Antalya'ya yeni yapılacak stat ile ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Özak, şunları söyledi:

"Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel zamanında başlatılan Gençlik Spor Genel Müdürlüğü ile ilgili bir proje vardı. Müteahhidimiz burada işe başlamıştı ama yerel yönetim değişikliğinden sonra bu durduruldu. Mahkeme kararı var ama plan iptal edildi ama iptalin iptali de olabilir ve devam edebilirdi. Mevcut yönetim bunu istemedi. İstemeyince bu defa bizim yapacağımız bir şey yok."

Orada hukuki bir durum olduğunu anlatan Özak, sözlerine şöyle devam etti: "Müteahhidin mahkemeye gitmesi var. Kepez Belediye Başkanı ile görüştük. Kepez'deki proje daha kağıt üzerinde bir proje. Karayolları'ndan burayı alabilir miyiz, Karayolları'nın oradaki işlevinin devam etmesi gerekiyor."

Antalya'nın çok iyi bir stada layık şehir olduğunu anlatan Özak, sözlerini şöyle tamamladı:

 "Şu an stat yetersiz. Sadece 2016 için değil. Antalya spor turizminin merkezi. Şu an binlerce takım Antalya'ya geliyor. Çok çağdaş bir stat yapmalıyız. Başbakanımız, bütün statlarımızın yenilenmesini istiyor. Buna Trabzon, Sivas, Eskişehir, Konya dahil. Aldığımız bir yol yok. Düşünce aşamasında. Burada Karayolları Bölge Müdürümüz ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'yle görüştük. Onlar işi ileri götürüyorlar.

Tabi buna Büyükşehir'in de onay vermesi gerekiyor. En önemlisi Ulaştırma Bakanlığı, Karayolları'nın buna onay vermesi lazım. Sonra belki takasla, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü ile Karayolları Genel Müdürlüğü takasla bu arazinin alınması yapılabilir. Daha sonra hangi modelle yapılacak ona karar verilecek. Bir önceki sefer model mi olacak, genel bütçe mi olacak ona çalışacağız."

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler