Olimpiyat bayrağı Trabzon'da

İlki 1991 yılında Brüksel'de yapılan ve her iki yılda bir değişik ülkelerde yaz-kış tekrarlanan bu oyunları Türkiye, Letonya (Riga), İtalya (Cenova), Hollanda (Utrecht) ve Danimarka'yı (Herning) geride bırakarak kazanmayı başardı. Avrupa Olimpiyat Komites

Olimpiyat bayrağı Trabzon'da
İlki 1991 yılında Brüksel'de yapılan ve her iki yılda bir değişik ülkelerde yaz-kış tekrarlanan bu oyunları Türkiye, Letonya (Riga), İtalya (Cenova), Hollanda (Utrecht) ve Danimarka'yı (Herning) geride bırakarak kazanmayı başardı. Avrupa Olimpiyat Komitesi'ne üye ülkelerin tamamının yer alacağı 23-30 Temmuz 2011'de yapılacak oyunlarda Arnavutluk, Andorra, Ermenistan, Avusturya, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Makedonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, İngiltere, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda Cumhuriyeti, İsrail, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Moldova, Monaco, Karadağ, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz,

Romanya, Rusya, San Marino, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye ve Ukrayna, atletizm, basketbol, bisiklet, cimnastik, hentbol, judo, tenis, voleybol ve yüzme branşlarında 4 bin sporcu ile mücadele edecek.

OLİMPİYAT BAYRAĞI İLK KEZ TÜRKİYE'DE

Uluslararası spor organizasyonlarından sorumlu Başbakan Baş Danışmanı Mehmet Atalay, Avrupa Olimpiyat Komitesi'nin (EOC) organizasyonu olan ve Avrupa Gençlik Oyunları olarak da adlandırılan EYOF 2011'in Türkiye'nin olimpiyat düzeyinde düzenlediği ilk spor organizasyonu olduğunu belirterek, "Bu da şu demektir, Cumhuriyet tarihinde olimpiyat bayrağı ilk olarak Trabzon'da dalgalanacak" dedi.

Oyunlar için yaklaşık 290 milyon lira harcanacağını ifade eden Atalay, "Bunun 220 milyon lirası yeni yapılacak tesisler, mevcut tesislerin tadilatı, çevre düzenlemeleri, açılış-kapanış seremonileri için harcanacak. 70 milyon lira ise Kredi Ve Yurtlar Kurumu tarafından yapılacak ve oyunlar sonrası üniversite öğrencileri için yurt olarak kullanılacak 4050 kişi kapasiteli 3 bina ve 2 bin kişinin aynı anda yemek yiyebileceği bir sosyal tesisten oluşacak olimpiyat köyünün yapımında kullanılacak" diye konuştu.

TRABZON 5 YENİ TESİS KAZANACAK

Bu arada, oyunlar için yapılacak 5 yeni tesis, 7 bin 5 yüz kişi seyirci kapasiteli Pelitli Çok Amaçlı Spor Salonu, bin 5 yüz seyirci kapasiteli Mehmet Akif Ersoy açılır-kapanır tavanlı yüzme havuzu, tenis kortları, cimnastik salonu ve medya merkezi binası olacak. Öte yandan, Akyazı bölgesinde deniz doldurularak yapılması planlanan 50 bin seyirci kapasiteli modern stadın yapımı için de çalışmaların sürdüğü ifade edildi.

KIŞ SPORLARI MERKEZİ ERZURUM

2011 Dünya Üniversiteler Kış Spor Oyunları'na ev sahipliği yapacak olan Erzurum, dünya gençliğinin bir araya geleceği büyük şölene hazırlanıyor. 27 Ocak-6 Şubat 2011'de yaklaşık 3 bin civarında sporcunun yarışacağı Erzurum, adeta son günlerde bir şantiye haline dönüştürülmüş. Beş salon ile 4 açık alanın yapılacağı kış oyunları için yaklaşık 527 milyon lira civarında harcama yapılacağı belirtiliyor. 25.'si yapılacak oyunlarda sporcular alp disiplini, kayaklı koşu, biatlon, kuzey kombine, kayakla atlama, serbest stil kayak, snowboard, buz hokeyi, artistik paten ve curling dallarında yarışacak.

Oyunlar için 3 bin seyirci kapasiteli buz hokeyi salonu, 500 seyirci salonu kapasiteli buz pateni salonu, 1000 seyirci kapasiteli curling salonu, Kiremitlik Tepe'de 2 atlama kulesi, Kandilli beldesinde kayaklı koşu (biatlon) için alan, Konaklı kayak bölgesinin yapımı, Palandöken kayak bölgesinde yeni tesisler ve mevcutlarda yenilemelerin yapılacağı ifade edildi.

Uluslararası Spor Organizasyonlarından sorumlu Başbakan Baş Danışmanı Mehmet Atalay, yapılan tesislerin Erzurum açısından büyük önem taşıdığını ve oyunlar sonrası da kentin turizmine büyük katkısı olacağını dile getirdi.

Öte yandan, 2011 Dünya Üniversiteler Kış Spor Oyunları Basın Sorumlusu Tülay Arıkan da yaptığı açıklamada, bugüne kadar tesislerin ve olimpiyat köyünün birbirine bu kadar yakın bir alan üzerine kurulu başka bir organizasyon olmadığını kaydetti.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler