Kulüpler paraya boğulacak

Mayıs ayında sona erecek eski ihalede yıllık 167 milyon dolarlık bir pastayı bölüşen kulüplerin gelirleri ikiye katlanırken, kazanacakları puanların önemi de bir o kadar arttı. Sezon sonunda toplayacakları puanlara göre 144 milyon 450 bin dolarlık perform

Kulüpler paraya boğulacak

Mayıs ayında sona erecek eski ihalede yıllık 167 milyon dolarlık bir pastayı bölüşen kulüplerin gelirleri ikiye katlanırken, kazanacakları puanların önemi de bir o kadar arttı.

Sezon sonunda toplayacakları puanlara göre 144 milyon 450 bin dolarlık performans gelirinden pay almaya çalışacak kulüpler ortalama 170 bin dolara gelen her puan için kıyasıya bir mücadele içine girecekler.

KULÜPLERE 6 MİLYON DOLAR

Yıllık 321 milyon dolarlık gelir şu an uygulanmakta olan dağıtım kriterlerine göre şöyle dağılacak: Şampiyon olan takımlar şampiyonluk başına 666 bin 226'şar dolar alacak. Bu miktar genel gelirin yüzde 11'i yani 35 milyon 310 bin dolar olacak.

Pastanın yüzde 35'i 18 takıma eşit dağılacak. Kulüp başına düşen miktar 6 milyon 240 bin dolar şeklinde gerçekleşecek.

Genel toplamın yüzde 45'i olan 144 bin 450 dolar kazanılan puana göre dağılacak. Yüzde 9'luk yani 28 milyon 890 bin dolarlık kısım sezonu ilk altı sırada bitiren takımlara 4 milyon 815'er bin dolar olarak bölüştürülecek.

GÜVEN İŞARETİ

Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, yayın ihalesini Türk futbolunun son 25 yılda yaşadığı ilerlemelerde yeni ve büyük bir adım olarak gördüklerini vurguladı.

Özgener, “Türk futboluyla ilgili çok sözler söyleniyor, tenkitler birçok kez amacını aşıyor, ancak rakamlar daha farklı bir gerçeği işaret ediyor.

Türk futboluna ait tüm rakamsal değerler çok istikrarlı bir büyüme içinde. Bu ihale de dahil birçok konuda, global krize rağmen tarihin en büyük yükselişlerini görüyoruz.

Biz tüm bu büyüme rakamlarını Türk futbol ailesine olan güvenin bir tecellisi olarak görüyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler