7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Gümüşdağ'dan TFF'ye limit çağrısı

Trabzonspor TFF'nin harcama limitini yükseltmesine tepki göstermişti. Bordo mavililerin ardından Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ da limitin yeniden yüzde 30'a indirilmesini istedi.

Spor 18.12.2019, 15:08
Gümüşdağ'dan TFF'ye limit çağrısı

Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) takım harcama limitini yüzde 30’dan yüzde 40’a çıkarmasıyla ilgili olarak TFF’ye harcama limitini yeniden yüzde 30’a indirmesi yönünde çağrıda bulundu ve bu yönde ilk imzayı atmaya hazır olduğunu söyledi. 

Gümüşdağ, “Başta Sayın Federasyon Başkanı Nihat Özdemir’e ve yönetim kuruluna şöyle bir önerim var, madem kulüplerin finansal fair play konusunda geçmişte konuşulan taleplerinin, bugün tam tersi düşünülüyor ve değerlendiriliyor, o zaman kulüplerin çoğunluğunun imzasıyla, yüzde 40’a çıkarılan oranın yönetim kurulu kararı ile iptali ve yeniden bir yönetim kurulu kararı alınıp, tekrar sapma oranının yüzde 30’a düşürülmesi yönünde karar alınması doğru olacaktır. Bu konuda da kulüplerin çoğunluğunun imzası alındığı takdirde, bunun yeniden yüzde 30’a indirilmesi isabet olur. TFF üzerinden de şu kulüpler adına yapıldı, şunun için yapıldı kirli haberleri de kaybolmuş olur. Ben Başakşehir Futbol Kulübü Başkanı olarak yüzde 40’ın yüzde yeniden 30’a indirilmesi için ilk imzayı atmaya hazırım.” dedi.

 Gümüşdağ, “Bazı kulüpler bu konuda farklı görüşler beyan etti ama çok iyi hatırlıyorum 29 Ağustos’ta Kulüpler Birliği Vakfı’nın Genel Kurulu’nu Riva’da yapmıştık. Bu toplantıda, oradaki kulüplerin bir kısmı hatta çoğunluğu diyebilirim, bu geçiş sürecinde, ilk yılda, bu yüzde 30’un yüzde 40’a çıkarılması, hatta yüzde 50’ye bile çıkarılmasını dillendirenler oldu. Dolayısıyla bu kulüplerin isteği doğrultusunda TFF böyle bir talebi hayata geçirdi. Burada haksızlık etmek çok doğru değil. Aynı zamanda, yayın ihalesi gelirinde bu talimattan sonra yüzde 13’lük bir düşüş oldu. O talimatlardan federasyon başkanı da asla taviz vermedi, vermemeli, vermiyor. Bizler de kulüpler olarak asla taviz vermemeliyiz. Bugüne kadar finansal fair play talimatlarından taviz verdiğimiz için Türk futbolunun malum durumu ortada. Bu karar böyle geçirildi ama tabii bu biraz iyi anlatılamadı ya da kamuoyunda iyi anlaşılamadı. Sanki futbol federasyonu bu çıkan talimattan bir taviz veriyormuş algısı oluştu.” dedi.

Fair play talimatlarına uyulmasının kulüplerin geleceği için büyük önem taşıdığının altını çizen Başkan Gümüşdağ, “Baktığınızda sadece buradaki yüzde 10, kulüplerin sorunlarını çözmüyor ki. Finansal fair play talimatında ne gerekiyorsa bunu yerine getirmek zorundayız. Bunu yerine getiremeyen kulüpler, bunun karşısındaki süreçlerle karşı karşıya kalacaklar. Belki transfer yapmayacağız, belki mevcut transferi boşaltmadan transferi yapamayacağız. Burada madem bir milat yaptık, bu milatın arkasında dimdik durmaya hazırız. Buna TFF Başkanı öncülük ediyor, Bankalar Birliği işin içinde, bizler de bir mali disipline katılmamız gerekli. Ama burada yapılan değişiklik sanki kulüpleri rahatlattı, şu kulüp gitti, bu kulüp geldi, bu tamamen bir algı, doğru değil. TFF Başkanının iyi niyetinden bir şüphem yok. 29 Ağustos’ta yaptığımız genel kurulu dün gibi hatırlıyorum, orada yapılan genel değerlendirmeler neticesinde burada bir TFF’de böyle bir karar alındı. Kulüpler Birliği Vakfı olarak da Mehmet Bey de bu karara katıldığı için o zaman görüştüler ve talimat değişikliği yapıldı. Ama ben madem kulüplerin çoğunluğunun böyle bir mutabakatı var, biz de Başakşehir Futbol Kulübü olarak, ben de başkanı olarak ilk imzayı atmaya hazırım.” dedi.

“18 kulüp demiyorum, çoğunluğun imzasıyla TFF aldığı bu talimat değişikliği yönetim kurulu kararının iptalini ve yine sınır aşımı yüzde 30’u geçmemek şartını yenilemesini destekliyorum. Çünkü bu dönemde UEFA’ya gider gibi her kulüp gidip bütçesini-bilançosunu açıyor ve anlatıyor” sözlerini kullanan Göksel Gümüşdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tamamen disipline olmuş bir durum var. Bugün itibarıyla söylüyorum ilk imzayı atmaya hazırım, hemen yarın öbür gün TFF Yönetim kurulu toplanır bu kararı alır. Biz de Kulüpler Birliği Vakfı’ndan imzayı atmaya hazırız. Çoğunluğun imzası varsa, hemen bu kararın aynı şekilde eskiye dönmesinin doğru olacağını düşünüyorum. Zaten şu an çoğunluk var gibi gözüküyor, 9’un bir fazlası yeterli. 13-14 kulüp imza atmaya hazır ama ben ilk imzayı atmaya hazırım. Görüyorum ki kamuoyunda çok farklı bir algı oluşturuyorlar. Gerçekten bu mali disiplin konusunda Nihat Bey’i çok iştahlı ve istekli buluyorum. Bizler de öyleyiz, öyle olmalıyız. Çünkü kulüplerin durumu gerçekten oldukça sıkıntılı, içler açısı. O yüzden bir an evvel bu mali disiplini bir an önce uygulamamız gerek. Bu geçiş süresinde bile çok disiplinli bir ekip var. O ekiple bizim profesyonellerin hepsi çalışma halinde. İnanıyorum ki bu ciddiyet, bu planlama ile giderse ülke futbolu çok daha iyi bir noktaya gelir.”


Yorumlar (4)
Kemal SAKA 3 yıl önce
Samimî iseniz, TS 'un tahminde başvurusu duruyor. Bir başvuruda siz yapın. Kulüplerin keyfine göre mi TFF mali kriterleri belirleyecek!?? UEFA kulüplere veya federasyonlara göre iki günde bir karar mi değiştiriyor. Batıran sizsiniz. Keyfinize göre TFF ye istediği kararı aldıran yine sizsiniz. Herşeyi sulandırarak kadük eden yine sizsiniz. Bu açıklama için bugüne kadar neden beklediniz? Arada neler oldu bitti? Hatırlayın, TS daha ilk gün tepkisini ve düşüncelerini paylaşmış idi. Derdiniz şu anda TFF Başkanını kollamak başka birşey değil. Kulüpler birliği başkanı derhal istifa etmeli gerekirse güven tazeleyerek devam etmelidir. Hiç bir şekilde güvenilirliği kalmamıştır. El altından yazılar uçurarak kulüpler temsil edilemez. Toplantı ve karar mekanizmaları bellidir. Kulüpler birliği başkanı ile TFF yönetiminin karar alma süreçleri futbolu dinamitlemistir. Durum açık.... kişileri değil, yönetişim usullerini konuşuyoruz burda. Benim kulübümün başkanının şerh imzasını ve gerekçesini okuyabilmek bir taraftar olarak hakkım. Bu hakkımı hangi gerekçe ile gaflettiniz. Önce bunun bir özütünü dileyin. Gerisi artık konuşulabilir olur belki.
Mantıklı 3 yıl önce
Her ne kadar limit yükselse Trabzonspor 0’da kalıp harcamasını ona göre dizayn etsin. Bize ne diğer takımlardan? Batacaksa onlar batacak. Biz kendi borcumuzu azaltmaya devam edelim. Haa, transfer ne olacak? Sende ayağını yorganına göre uzatırsın.
Kemal SAKA 3 yıl önce
Paçalar bir sebepten ötürü tutuştu belliki. Bu karar nasıl alındı ise, hangi kulüpler bunu talep etti ise aynı şekilde TFF ye yazı göndersinler. TFF de durumu yeniden değerlendirsin ne yapmak istiyorsa yapsın. Zamanında TS kulübü başkanını adam yerine koyup görüşünü, oyunu, itirazını aramayanlar bugün tükürdüklerini yalamak ihtiyaç (sözün gelişi) olduğunda Sn. AGAOĞLUNU veya başkalarını yanlarına çekmeye çalışmasın. Bu karar kulüplerle birlikte alınmadı. Herkes biliyor, kulüpler öyle dedi; öyle yaptık. Böyle dedi, böyle yaptık kılıfına sokmayın. TS tahkimde itirazı var; değerlendirip karar versinler. TFF sorumluluğunu taşısın. Kulüpler birliği başkanı sorumluluğunu taşısın. Herkes önce tüm kulüp başkanlarından yaşanan süreçle ilgili önce bir özür dilesin. Eğer sn. Ağaoğlu o dediğiniz paçavra kağıdın altına imza atsın herkesten önce biz taraftarlar olarak ona musade etmeyiz. Herkesin camialarına karşı sorumlulukları var. Madem ülke futbolunu kapalı kapılar ardında, el altından oldu bittilerle idâre etmekte kararlısınız TS'u katmayın bu işe. Mafyatik yapılarınız bir gün çöksede kurtulsa ülke hepinizden. Dünyanın hiç bir modern ülkesinde herhangibir spor branşında federasyonlar ne bu şekilde karar alabilir. Nede o kararı bu şekilde geri alabilir. Sizin her yaptığınız yanlış. Bu saatten sonra TFF yetkili kurulları değerlendirsin kararını vermek için surda sadece mali yıl sonuna kadar 1 haftaları bile kalmadı. Kendiniz pislediniz kendiniz temizleyin. Bastan sokmamıştınız, sonradanda sokmayın bizi kirli işlerinize.
Ali KAYA 3 yıl önce
Hangi dağda kurt geberdi?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@