enbüyük

kebir

Gözaltı sayısı 300'ü bulabilir!

Başta Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım olmak üzere bazı kulüp başkanları, menajerler, yöneticiler, futbolcuların “şike” iddialarına yönelik olarak gözaltına alınması spor kamuoyunda büyük şok etkisi yarattı. Türkiye dün bu konuyla çalkalanırken, erken saa

Gözaltı sayısı 300'ü bulabilir!

Başta Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım olmak üzere bazı kulüp başkanları, menajerler, yöneticiler, futbolcuların “şike” iddialarına yönelik olarak gözaltına alınması spor kamuoyunda büyük şok etkisi yarattı. Türkiye dün bu konuyla çalkalanırken, erken saatlerde başlayan gözaltına almalarda sayı kısa sürede 49’a ulaştı. İlk bakışta büyük gibi görünün bu rakam, aslında muhtemel gözaltılar düşünüldüğünde bir hayli küçük kalıyor.

Mesajlar başını ağrıtmıştı

Sızan bilgilere göre gözaltılar durmayacak ve önümüzdeki günlerde sayı 300’e kadar ulaşacak. Emniyet güçlerinin aylardır yürüttükleri soruşturma ve teknik takip kapsamında aralarında yöneticiler, futbolcular ve menacerlerin de bulunduğu birçok kişinin önümüzdeki günlerde gözaltına alınması bekleniyor. Bu isimlerden birinin de Emre Belözoğlu olduğu iddia edildi. Yıldız oyuncunun adı, menaceri tarafından Ankaragücülü Kağan Söylemezgiller’e atılan mesajlar nedeniyle bir süre gündemde kalmıştı. “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Yasa”nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulü ve Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesinden sonraki dönemi kapsayan soruşturma kapsamında, Süper Lig ve Bank Asya’da mücadele eden birçok takımın yöneticisiyle futbolcularının birer ikişer gözaltına alınan isimlere katılacağı belirlendi.Özellikle sezonun son haftalarında oynanan bazı maçlarda teşvik primi döndüğü, şampiyonluk ve kümede kalma mücadelesi veren takımların, bu olaylara karıştığının telefon konuşmalarıyla tespit edildiği iddia edildi. Gözaltına alınanlar, daha sonra savcının huzuruna çıkarılacak.

Soru satan avukatlar

Geniş kapsamlı gözaltılarda içeriye alınan avukatlar Sami Dinç ve Emre Koçak’ın TFF tarafından yapılan ve kopya gerekçesiyle iptal edilen sınav sorularını önceden ele geçirip satmakla suçlandığı iddia edildi. Bu iki avukattan bağımsız olarak TFF Profesyonel İşler Müdürü Haldun Şenman’ın da başka bir gruba sınav sorularını sattığı ileri sürüldü. Öte yandan Fenerbahçe’ye transfer olan ve dün gözaltına alınan Emenike’nin menajerinin de Tahkim Kurulu’nda Aziz Yıldırım’ın cezasını 45 günden 21’e indirilirken avukatlığını yapan Sami Dinç’in kuzeni olduğu öğrenildi.

5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası

14 Nisan 2011 tarihinde yürürlüğe giren Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Yasa’ya göre; belirli bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya sair menfaat temin eden kişiye 5 yıldan 12 yıla kadar hapis ve 20 bin güne kadar adli para cezası verilecek. Yasanın 3. bölümünde yer alan “Şike ve Teşvik Primi” başlığındaki 11. madde şöyle:

Madde 11 - (1) Belirli bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya sair menfaat temin eden kişi, beş yıldan oniki yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Kendisine menfaat temin edilen kişi de bu suçtan dolayı müşterek fail olarak cezalandırılır. Kazanç veya sair menfaat temini hususunda anlaşmaya varılmış olması halinde dahi, suç tamamlanmış gibi cezaya hükmolunur.

(2)Şike anlaşmasının varlığını bilerek spor müsabakasının anlaşma doğrultusunda sonuçlanmasına katkıda bulunan kişiler de birinci fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

(3)Kazanç veya sair menfaat vaat veya teklifinde bulunulması halinde, anlaşmaya varılamadığı takdirde, suçun teşebbüs aşamasında kalmış olması dolayısıyla cezaya hükmolunur.

(4)Suçun;

a) Kamu görevinin sağladığı güven veya nüfuzun kötüye kullanılması suretiyle,

b) Spor kulübünün yönetim kurulu başkan veya üyeleri tarafından,

c) Suç işlemek amacıyla kurulmuş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde,

ç) Bahis oyunlarının sonuçlarını etkilemek amacıyla, işlenmesi halinde verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(5) Suçun bir müsabakada bir takımın başarılı olmasını sağlamak amacıyla teşvik primi verilmesi veya vaat edilmesi suretiyle işlenmesi halinde bu madde hükümlerine göre verilecek ceza yarı oranında indirilir.

(7) Suçun spor kulüplerinin veya sair bir tüzel kişinin yararına işlenmesi halinde, ayrıca bunlara, şike veya teşvik primi miktarı kadar idari para cezası verilir. Ancak, verilecek idari para cezasının miktarı yüzbin Türk Lirasından az olamaz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ARSINSPOR - 7 yıl önce
demek sike varmis....hanki takim sike yapdiysa cok agir ceza verilmesini istiyorum ve küme düsürülmesinide istiyorum!!!!!!!!!!!