Futbolda çok ağır cezalar yolda

Değişiklikler kabul edilirse, küfredenler en az 2 yıl statlara giremeyecek. Şike ve teşvik primine karışanlara ise 5 yıl hapis cezası verilecek. 1-Şiddet olaylarına karışanlara 2 ila 5 yıl arasında hapis ve para cezası verilecek. 2-Yasak madde sokup kulla

Futbolda çok ağır cezalar yolda

Değişiklikler kabul edilirse, küfredenler en az 2 yıl statlara giremeyecek. Şike ve teşvik primine karışanlara ise 5 yıl hapis cezası verilecek.


1-Şiddet olaylarına karışanlara 2 ila 5 yıl arasında hapis ve para cezası verilecek.
2-Yasak madde sokup kullananlar en az 3 yıl spor alanlarına giremeyecek.
3-Yasak beyanlarda bulunan yöneticiler en az 100 bin TL para cezası ödeyecek.
4-Koltuk, lavabo vb. kıranlar en az 1 yıl spor alanlarına giremeyecek.

TÜRKİYE Futbol Federasyonu, statlardaki şiddete, küfüre ve futboldan kara para kazanmayı amaçlayanlara savaş açtı. Bir yıldır Avrupa'nın 7 önemli ülkesinin holiganlarla nasıl mücadele ettiğini inceleyen federasyon, elde ettiği sonuçlar doğrultusunda hazırladığı taslağı İçişleri Bakanlığı'na sundu.

“5149 sayılı yasada Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yapılması istenen temel değişiklikler” adlı taslakta, devrim niteliğinde düzenlemeler yer alıyor. Örneğin, spor alanlarında çirkin ve kötü tezahüratta bulunanlara, 2 yıldan 4 yıla kadar spor alanlarına girme yasağı ve 10 bin TL para cezası verilmesi ön görülüyor.

Taslakta gazeteciler ve medya kuruluşlarına yönelik de değişiklikler var.Taraftarları şiddet teşvik edici yazı yazanlar 200 bin, bunları yayınlayanlar ise 500 bin TL'den başlayan para cezalarına çarptırılacak.

iŞTE MiLAT OLACAK YASA TASLAĞI

Biletlere TC Kimlik
1-Maç biletlerinin üzerine bilet sahibinin TC Kimlik numarası yazılacak.
Kulüp temsilcileri
2-Süper Lig ve Bank Asya Ligi maçlarında anonsların yapıldığı ve güvenlik kameralarının izlendiği odalarda federasyon ve kulüplerden birer temsilci yer alacak.
Kulüp polisi
3-Emniyet teşkilatı içinde belirlenecek kulüp polisi, ilgili kulübün deplasman maçları dahil bütün maçlarında görev alacak.
Yasak maddeye 3 yıl
4-Spor alanlarına yasak madde sokulması ve kullanılması halinde 3 yıldan 5 yıla kadar spor alanlarında seyirden men edilecek ve 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek. 2 yıl içinde aynı suçun tekrarlanması halinde ömür boyu müsabakaları spor alanlarından seyirden men edilecek.
Küfüre 2 yıl
5-Çirkin ve kötü tezahüratta bulunanlara, 2 yıldan 4 yıla kadar müsabakaları spor alanlarında seyirden men ve 10 bin TL para cezası verilecek. Tekrarında ömür boyu spor müsabakalarını spor alanlarında seyirden men cezası verilecek.
Ayrımcılığa 3 yıl
6-Ayrımcılık içeren söz ve pankartlara 3 yıldan 5 yıla kadar müsabakaları spor alanlarında seyirden men cezası ile birlikte para cezası verilecek. Tekrarında ömür boyu müsabakaları spor alanlarında seyirden men cezası ve para cezası verilecek.
100 bin TL
7- Yasak beyan veya demeçte bulunan başkan, yönetici, idari veya teknik personel veya sporcu veya taraftar temsilcileri ile taraftar derneklerinin başkan ve yönetim kurulu üyelerine 100 bin Türk Lirası'ndan başlayan para cezası verilecek.
200 bin TL
8-Taraftarları şiddete teşvik edecek nitelikte yayın ve yazılar yasaklanacak. Bu yasağa aykırılık halinde, kişilere 200 bin TL'den, kuruluşlara da 500 bin TL'den başlayan para cezaları verilecek.
Şikeye 5 yıl
9-Şike ve teşvik primi suçlarında 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası verilecek.
Karakola gidecekler
10-Müsabakaları spor alanlarında seyirden men cezası alanlar takımının maçının başlangıcında, devre arasında ve bitiminde en yakın mahalli karakola başvurmak zorunda olacak. Bu kişiler ayrıca, takımlarının yurt dışı maçından 5 gün önce pasaportlarını karakola teslim edecek.
Yardımcılara ceza
11-Cezalı kişilerin spor alanlarına girmesine yardımcı olanlara 1 yıldan 3 yıla kadar müsabakaları spor alanlarında seyirden men cezası ve 2 yıla kadar hapis cezası veya 50 bin TL'ye kadar para cezası...
Koltuk kırana da...
12-Spor alanlarına zarar verenlere (koltuk, lavabo kıranlar gibi) 1 yıldan 3 yıla kadar müsabakaları spor alanlarında seyirden men cezası...
Şiddete 3 yıl
13-Şiddet olaylarına karışanlara, 3 yıldan 5 yıla kadar müsabakaları spor alanında seyirden men cezası ile 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve para cezası verilecek.
Spor Mahkemeleri...
14-Cezalar il-ilçe güvenlik kurulları tarafından değil, yeni kurulacak “Spor İhtisas Mahkemesi” tarafından verilecek. Suçların cezası 24 saat içinde belirlenecek.

Parasını biz verelim statlara kamera kursunlar

TFF Başkanı Mahmut Özgener, 5149 sayılı yasada istedikleri değişikliklerin yapılması halinde spor alanlarındaki şiddetin, küfürün ve şikenin tamamen ortadan kalkacağını söyledi. Konuyla ilgili olarak Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile görüşmeler yaptıklarını ifade eden Özgener, şunları söyledi:
“Kulüp başkanları veya yöneticiler herhangi bir şekilde ceza aldıkları zaman statlara giremiyorlar. Ama herkesin içinde küfür eden bir taraftar istediği maça elini kolunu sallaya sallaya giriyor. Böyle şey olmaz. Biz bu konuda Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bir başvuruda bulunduk. 'Statlara en iyi güvenlik kameralarını aldıralım. Parasını da biz verelim. Bu kameralar aracılığıyla statlarda küfrenleri, olay çıkaranları tespit edelim, siz de cezasını verin' teklifinde bulunduk. Adalet Bakanlığı'na da, 'Bulduğumuz faillerin cezasını aynı gün veya ertesi gün verin' dedik.”

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler